İç Mimaride Doğru Bilinenler

hotel-design

Mekanların işlevinin değiştirilmesini ve kazandığı yeni işlevle insan ihtiyaçlarını, beklentilerini daha yüksek seviyede karşılamasını sağlayan iç mimar ülkemizde görev ve sorumlulukları hakkında pek de fazla bilgi sahibi olunmayan mesleklerin başında geliyor. Çoğunlukla ev ve ofislerin dekorasyon işleriyle ilgilendiği düşünen bu profesyonellerin meslek tanımı, tek cümleyle net bir şekilde ifade edilemeyecek kadar kompleks bir yapıya sahip. Ülkemizdeki mimarlık firmalarının iç mekana dair tasarım ve uygulama konusundaki hizmetlerinde uluslararası kalite ve çağdaş tasarım anlayışına yakınlaşılmasına rağmen pek çok insan hala bu firmaları astronomik meblağlar talep eden işletmeler olarak görüyor. Yapı Stüdyo gibi iç mimari konusundaki projeleriyle uluslararası ödüller alan firmaların sayısı artarken ülkemizin iç mimarlığa bakış açısı da günden güne değişiyor.
Ev ve işyerini ilgilendiren her türlü projenin tasarımını yapan iç mimarın işi, iç mekanın yapısal kurgusunun tasarlanmasıyla bitmez. Projenin hesaplanan bütçe dahilinde tamamlanması, yapı elemanlarının seçimi ve belirlenen şekilde kullanımı, mobilyaların seçimi ve gerektiğinde yeniden tasarlanması, mekanın yalıtım ve akustik özellikleri gibi pek çok konu üstünde çalışmalar proje bitimine kadar devam eder. Yapısal özelliklerin değiştirilmesi için teknik konularda bilgi sahibi olan iç mimarlar şantiye aşamasından başlayarak, son güne kadar uygulamaların tamamını denetler.
Günümüzde yeni bina yapmaktan çok daha fazla mevcut yapıların daha işlevsel ve konforlu hale getirilmesine ihtiyaç olduğundan, iç mimar tasarımları ve büyük ölçekli projelerde bu düzenlemeleri yapacak profesyonellere ihtiyaç var. İşlevselliğiyle ön plana çıkan ve rutin günlük işlerin daha kısa zamanda, daha az enerji harcayarak yapılmasını sağlayan ve bir yandan da tasarımıyla zevkli bir görsellik yansıtan mekanların oluşturulmasını sağlayan iç mimarlara bu sebepten ötürü her geçen gün daha da fazla ihtiyaç duyuluyor. Mekan organizasyonlarında yenilikçi projeler üretmenin dışında bu projeleri ekonomik biçimde uygulama konusunda da sorumluluğu bulunan iç mimar, mekanı kullanacak insanların davranış biçimde göre mekan tasarladığı kadar ekonomik şartlarına göre de tasarım yapar. Bütçe yapılandırmasının ardından uygulamayı denetleyerek, projenin bütçeyi aşmadan tamamlanması da iç mimarın sorumluluğudur.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir