İşyerlerindeki Can Sıkan Böcek Sorunu

işyeri ilaçlama

Böceklerle etkin mücadelede kullanılabilecek yegâne yöntem olan ilaçlama ancak uzmanı tarafından ve düzenli aralıklarla gerçekleştirildiğinde beklendiği üzere böcek sorununa uzun vadeli çözüm sunabilir. Evler kadar ticari işletmelerin de ortak problemi olan böceklerden geri dönmemek üzere tek bir ilaçlamayla kurtulmaksa soruna yol açan böcek türü ve çevresel etkenlere bağlı olarak imkânsız olabilir. Zira yetkili firmalarca, en uygun kimyasallar kullanılarak yapılan işyeri ilaçlama işlemlerinden sonra bile böceklerin tamamı ölmeyebilir ve kalan böcekler uygulanan kimyasallara direnç geliştirebilir. Gıda maddelerinden tekstil ürünlerine kadar akla gelen gelmeyen hemen her şeyle beslenebilen böcek türleri bulunduğu, işletmenin kullandığı maddeleri tüketen böcek türleriyle sorun yaşaması da böceklerle mücadeleyi güç kılan bir diğer faktördür.
Böceklerin öldürülmesi için yapılan ilaçlamalarda firmanın deposunda bulunan malların böceklerin bizzat besin maddesi olması ve bu maddelerin zehirli kimyasallarla etkileşime girmemesinin gerekmesi işi daha da zorlu kılar. Bunun için işyeri ilaçlama fiyatları, apartman dairelerindeki ilaçlama işlemlerine göre biraz daha yüksektir. İşyerini ilaçlayan şirketin yetkilileri hangi kimyasalın kullanılacağından bu kimyasalların hangi tekniklerle uygulanacağına dek pek çok faktörü değerlendirirken bir yandan da çevresel etkenleri dikkate almak zorundadır. Kapsamlı düşünerek, tüm detayları göz önünde bulundurduktan sonra başlanan ilaçlama işlemlerinde belli bir planlama yapılmaması durumundaysa tek ilaçlamayla böceklerden, bir daha karşılaşmamak üzere kurtulmayı beklemek gerçekçi olmayacaktır.
Tarım ürünleriyle iş yapan firmaların ortak sorunu olan böcekler ayrıca farklı türden maddelerle de beslenebildiği için aslında bu sorun ofislerden tekstil ürünü üreten, satanlara kadar herkesi ilgilendirir. Zira ofis ilaçlama işlemleri kâğıtla beslenen böceklerden kurtulmak için yapılırken tekstil ürünleriyle beslenen yüzlerce böcek türü bulunduğundan, böceklerin hemen her firma için can sıkıcı bir problem olması mümkündür. Kalıcı çözüm için profesyonellerden yardım istense bile bu firmaların belli ilaçlama planları oluşturması gerektiği, bu plan dâhilinde uygulamanın düzenli tekrarlanması ve ancak belli bir zaman geçtikten sonra böceklerden kalıcı olarak kurtulmanın mümkün olacağı unutulmamalıdır. Bu aşamanın ardından böcek sorunun geri dönmemesi içinse ilaçlama işlemlerine belirlenen zaman aralıklarında devam edilmelidir.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir