1 sayısının felsefesi

 • brutus

  düşünsenize sıfır... yani hiçlik... sonra birden evrende bir varlık oluşuyor, bu "1"dir. yani yokluktan bir değer oluşuyor.

  1 çok ilginç bir sayı, veri... hiçbir şey kendisini oluşturmuyor ama 1, bütün sayıları oluşturuyor. yan yana bir sürü 1 geliyor ve bir sürü sayı meydana geliyor.

  ya varsındır ya yoksundur. yani hiçlik 0, varlık 1'dir.

  1'den başka sayı da yoktur aslında... iki yoktur... 1,0000001 diye gider sonsuza kadar. ama 0'dan sonra 0,0000001 gelse de o '1' birdir, yani bir değerdir.

 • bismillahirammstein

  Sıfırı hiçlik, varlık karşıtı olarak kabul etmek biraz yanlış geldi. Hiçlik diye tanımlanan sıfır dahi varoluşu ile bir ontolojik değer taşıyor bu çıkarıma göre. Madem ki soyut düşünüyoruz, birden başka sayı yoktur demek de çok doğru bir düşünce değil. Hepsinin içinde 1 olması 1'i tek gerçek yapmaz. Bu sadece görünen ortak bir paylaşımı, kapsamayi gosterir. Bir sayısını 'o' yapan şeye yönelmek gerekir. Böylelikle tüm sayma sayılarının özünün ne olduğuna ulaşılabilsin. Negatif sayılar, kesirli sayılar ne olacak peki emin değilim. Yukarıdaki entry sadece sayma sayıları üzerine düşünülmüş gibi olduğu için tam olarak katılamıyorum.

  Not: biraz da matematik bilgim kötü olduğu için sayıların ontolojik değerleri ile ilgili çok fazla fikir ortaya koyamadım ancak ilgimi çekti buna bakayım bir.

 • warlock

  ontolojiyi boşver dilbilimi akar.

  semantik falan var, diller arası kültürel etkileşim derken iki biraya akarız çoook başka yaevv bu dilbilimi anlatılacak gib değil. ovv yeaa beybi.