30 mayıs 1993 ankaragücü galatasaray maçı

 • soyut padisah

  beşiktaşlılara şu olayı anlatacak insanın 40 yıl kulu kölesi olurum na buraya yazıyorum. bu adamlar bu olayı anlayamıyorlar mı? anlamak mı istemiyorlar bilemiyorum ama olayın aslı şöyledir canlar;

  galatasaray ve beşiktaş son haftaya gireceklerdir ve 29. haftada karşı karşıya gelmişlerdir. ali samiyen stadında galatasaray 1-0 öndedir. maçın son dakikalarında madidanın ayağının kaymasıyla hakemin penaltı noktasını göstermesi, bu şerefli ikinciliklerin takımının(!) çok şerefli(!) bir penaltı akabinde şampiyonluk umutlarını son haftaya taşımasına neden olmuştur. neyse siktir edielim, sonuç olarak 29. hafta itibariyle buraya dikkat, beşiktaş ile galatasaray son haftaya aynı puan ve galatasaray lehine 2 averaj farkla girmiştir. yani öyle birilerinin efsaneleştirdikleri gibi galatasaraya 8 gol falan lazım değildi. götten element uydurmayalım lütfen.

  neyse son haftaya gelindiğinde beşiktaş gençlerbirliğini 3-1 ile geçti. yukarıdaki bilgiler ışığında hesaplarsanız buradan 2 averaj alan beşiktaş ancak galatasarayı yakalayabiliyor ve hal böyle olunca galatasarayın ankaragücüne sadece ve sadece 1 farklı üstünlük sağlaması yeterli olabiliyor. galatasarayda bu rahatlıkla çıktığı maçta daha öce karşıyakadan 5, beşiktaştan ise 6 yiyen ankaragücüne 8 tane atıyor. ama nedense beşiktaş 6 atınca şerefli galatasaray 8 tane atınca şikeci oluyor.

  devam edelim, aslında maçın bu skorla bitmesinde ankaragücü takımının düşmemeyi garantilemesinin ve maça iyi hazırlanmamasının, çoğu as oyuncunun şike dedikodularına adım karışmasın diye oynamak istememesinin çok büyük etkisi vardır. buradan aklınıza teşvik primi falan gelmesin o kadroya girmek istemeyen oyunculardan biride şerefli(!) ve cesur(!) insan sinan engindir zaten. sinan enginde kendini satmış değildir ya!

  son olarak 92-93 sezonunda yaklaşık olarak 17 maçta 5 ve daha üzerinde bir gol sayısına ulaşılmışken, galatasaray o dönem almadık kupa bırakmamışken, maçın 1-2 ay sonrasında deplasmanda manuya 3 tane çakmışken ve en önemlisi ligin ikincisi şerefli takım bjk ankaragücüne 6 tane atabilmişken biz 8 atmışız şike olmuş. vay şikem ben böyle düzeni...

  edit: son dönem şike olaylarına galatasarayı, ilgili maç hakkında duydukları kulaktan dolma bilgilerle dahil etmek isteyenler, lütfen yaa!

 • hastaruhlu

  galatasaray'a bok atmak isteyenlerin düştüğü durumu özetler nitelikteki maç.
  inebildikleri kadar inecekler bakalım.. hal bu ki bizde delik arayanlar; iki hafta gerilerine baksalar, utanırlar.

 • reckoner

  beşiktaş taraftarının ağzına sakız olmuş olaydır. bu olaya dair en güzel cevabı hasan kabze vermiştir. yaratıcı beşiktaş taraftarının 'zalad gelsin sizi kurtarsın!' tezahüratının ardından gelen hasan kabze golü gecenin ve olayın en güzel cevabı olmuştur. e tabi biz beşiktaş maçını da aldık. çünkü şerefsiziz. satan şerefli alan şerefsiz. cordoba'yı tanrı ilan eden taraftar tek golle çokta güzel satmıştır.

 • embesil

  siz torsten gütschow kimdir bilir misiniz? sorusuna cevap verecek yegane güzellikteki maçtır.

 • scartissue

  (bkz: #1312913)

 • guneslenen yarasa

  bu maçta ankaragücü'nün kalesini ilk yarıda rade zalad korumuş ve 5 gol yemiş, ikinci yarı ise yedek kaleci arif peçenek oynamış 3 golde o yemiş ve görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmişlerdir.

 • badromance

  (bkz: kuyruk acısı)

 • cynbaline

  beşiktaş ve fenerbahçeli kardeşlerimizin şike iddaası olarak sonsuza kadar kullanacakları maçtır ama sorulması gereken asıl soru şudur : fenerbahçe ve beşiktaş o sezon ankaragücü'nü kaç kaç yendi ?
  21 şubat 1993 ankaragücü 0 - 4 fenerbahçe'ydi
  14 mart 1993 ankaragücü 0 - 6 beşiktaş'tır.

  1
 • delisair

  şike operasyonundan sonra bile hala konuşabilen fenerbahçelilerin yeniden ortaya atmaya başladığı olaydır.

  8-0 skoru bugünler için zor görülse de 90lı yıllarda 10-0 kazanılan maçlar oluyordu. beşiktaşlıların yıllardır ''bizi sikiyorlar'' eziklikleri ile çarpıttıkları bir maçtır. bir kere galatasaray, son hafta averaj üstünlüğü ile giriyor. 2-3 tane de atsa şampiyon oluyor, 8 atınca hayli hayli olmuştur.

  galatasaray, son haftaya girilirken beşiktaşla arasında 2 averaj farkı bulunuyor. ankaragücü'ne birkaç hafta önce beşiktaş 6 tane sallıyor. e peki beşiktaş 6 golü nasıl attığını açıklıyor mu? hayır!

  herkes inandığına inansın! işte

 • belkioylebelkiboyle

  yil 2011 aylardan temmuz niye doksanlı yıllardan bahsediliyor anlamadım.güneş tepede hava sıcak ken üstelik neden dün geceki ay dan bahsediliyor.güneş tepede hava sıcak yav sıcak havadan bahsedelim.mesela fenerbahçe den.yanılsama yapmakla güneş sıvanmiyor lutfen lutfen lutfen.

 • erdi78

  galatasarayin mükemmel oynadığı maç. bu olayı şike diye düşünen beyin galatasaray - neuchatel (1988) 5-0 da bakmayı unutmasın. galatasaray koyar ''artık tavuk mu yumurtadan çıkar yumurtamı tavukdan orasına karışmaz''

 • arka sayfa manseti

  terim’li dönemde galatasaray’ın art arda yaşadığı 4 lig şampiyonluğunda siyasi otoriteden gördüğü sıcak yaklaşım ve himayeyi asla unutulmuyor. dönemin başbakanları mesut yılmaz ve tansu çiller, sporda etkili ve yetkili isim içişleri bakanı mehmet ağar, futbol federasyonu başkanı haluk ulusoy, onun maaşlı memuru gibi çalışan mhk. başkanı bülent yavuz, tahkim kurulu başkanıtürker arslan hem fanatik ölçüsünde galatasaraylıdır hem de kongre üyeleridir. o 4 sezonda fenerbahçe ve beşiktaş’a futbol federasyonu tarafından yapılan haksızlıkları ve uygulanan yaptırımları saymaya kalkarsak, bunları sayfalara sığdıramayız.

  haluk ulusoy'un galatasaraylılığı
  mehmet ağar'ın galatasaraylılığı
  (bkz: mafya lideri mehmet ağar)

 • sakin haa

  1992-1993 sezonun son maçıdır.

  şu sıralarda takımları şike soruşturmalarında geçen fenerbahçeli taraftarların "tamam yapmış olabiliriz ama siz de yaptınız" ifadeleriyle ağzlarından düşmeyen maçtır.

  olayı tam olarak açıklayacak olursak son bir kaç maça gidelim bakalım ne olmuş;

  sezonun son iki haftasına girerken şampiyonluk yarışı veren galatasaray ve beşiktaş arasındaki puan farkı sıfır averaj farkı ise galatasaray lehine +2 şeklindedir.

  sondan bir önceki hafta ali sami yen'de şampiyonluğa büyük bir yön verecek kritik bir galatasaray-beşiktaş derbisi vardır.

  o hafta gelir maç başlar galatasaray 70. dakikaya kadar 1-0 önde götürdüğü maçı doğru veyahut yanlış bir penaltı kararıyla beşiktaş ile berabere bitirerek 1-1 tamamlar ve iki takım için de şampiyonluk ümidi son haftaya uzar. puan ve averaj da hiç bir değişiklik olmaz.

  neyse,

  son hafta gelir beşiktaş evinde gençlerbirliği'ni ağırlar ve 3-1 yener, galatasaray'la olan averaj farkını 0'a indirir puan olarak da galatasaray'ın 3 puan önüne geçer. galatasaray ise şampiyonluğu almak için ankara'ya ankaragücü'ne konuk olmaya gider. ne demiştik? averaj farkı yok yani galatasaray ankaragücü'nü 1-0 yendiği takdir de bile şampiyon olabiliyorken yine aynı sezon içinde beşiktaş'tan 6 karşıyaka'dan 5 gol yemiş bir ankaragücü için niye şike yapsın? akıl mantık alıyor mu? ki biz o dönemde gol ortalaması 3-4 olan bir galatasaray'dan bahsediyoruz, bu maçtan sonra manchester'da manchester'a deplasmanda 3 gol atıp ilk şampiyonlar ligi'ne manchester'ı saf dışı bırakarak katılan bir galatasaray'dan ileriki yıllarda da uefa ve süper kupa gibi büyük işlere imza atacak bir galatasaray'dan bahsediyoruz.

  neyse,

  yıllardır gerek fenerbahçe taraftarı gerekse beşiktaş taraftarının dillerinden düşmeyen bu maç galatasaray'ın o dönemki ankaragücü kalecisi zalad'a para önerdiği ve şike yaptığı iddiasıyla konuşuluyor.


  hiç bir şekilde bu maç üzerinden şike yaptığı kanıtlanamıyor galatasaray'ın. e tabi olmayan şeyin kanıtı da olmaz haliyle.  edit: sondaj adlı arkadaşın uyarısı üzerine; beşiktaş-gençlerbirliği, ankaragücü-galatasaray maçları aynı gün aynı saatte başlamıştır. bu düzeltmeyi de yapalım.

 • sondaj

  süper lig tarihinin(1. lig zamanları da dahil) toplamda en çok maç kaybeden takımı olan ankaragücü'nün tarihine kazınmış hezimetlerden bir tanesi daha.

  sahasında 8 yer mi bir takım ya?
  hem de başkentin 1 numaralı takımı...

  dünyada görülmez böyle şey..

  ama bizim ülkemizde görülür..
  çünkü istanbul adamın amına kor!
  mega kent orası boru mu?

  bütün türkiye 3 istanbul takımını boşuna tutmuyor!
  8-0 ın arkasındaki en büyük etken işte o baskıdır!
  toplum toplum olsa da sırf güçlü diye istanbul takımlarını tutmasa... kendi şehrinin takımın tav olsa...
  nerde o günler...

  2
 • parliament mavisi

  10 küsür yıldır ortada olan konudur. ne gariptir ki fenerbahçe'nin şike iddaalarına karıştığı şu güzelim günlerde ortaya çıkıyor. yine ne enteresandır ki bu olayda da şike olduğu iddiaa ediliyor ve asıl en büyük tesadüf ise galatasaray ile fenerbahçe'nin ezeli dost(!) oluşu...

  edit: şimdi ister misiniz bu başlığı açan arkadaş da fenerli olsun. yok artık!!!

  2
 • ben bir garip keloglanim

  bu maçtan sonra kaleci zalad'ı görebilene aşk olsun. paranın gözüne vurunca kaçtı kerata.

  1
 • absurt votka

  tarihin en skandal maçı.

  neden mi skandal? galatasaray'a 1-0 bile yetecek iken, ankaragücü'yü 8-0 yenmesi nedir lan? akjsdsa gerçekten ayıp. ama velakin yüzyıllık çınar (ksadsa) ankaragücü'nün o sezon 6 farklı takımdan 5 ve 5 üzeri gol yemesi olağanüstü düşündürücü.

  galatasaray'a 1-0 yetmezdi diyen 93 doğumlu arkadaşlar için şunu da; paylaşayım.

  tartışmalara son koymak için, son kez yazayım istedim;

  o sene gümbür gümbür şampiyon olacağı belliydi zaten galatasaray'ın. şampiyonluk maçına çıkmadan önce, fenerbahçe'yi deplasmanda 4-1, sarıyerspor'u evinde 4-0, konyaspor'u da 5-0 ile geçmiş, sondan bir önceki haftada beşiktaş'a yenilmemişti.

  kaldı ki zalad'a teşekküretmelisiniz.

  adam o gün kalesini gole kapatsaydı türk futbolu; manchester united'ın şampiyonlar ligi'nden elenerek, şampiyonlar ligi formatının değiştirilmesine sebep olduğunu ve bir türk takımı'nın barcelona'yı evire çevire yendiğini göremeyecekti.

  son olarak. hehe.

 • syncondronsissfenooccipitalis

  madidanın ayağının kayması kısmından sonra okumadım.haksızsınız kabul edeceksiniz neyi savunuyorsunuz anlamadım

 • apartman yengesinin sevgilisi

  bu maçı 0-8 kazanan galatasaray takımı kadrosu çok değil 6 ay içinde old trafford stadında kırmızı şeytanlar adı verilen takımı elinden kaçıracak - 2-0 dan 3--3- ama şampiyonlar liginden eleyecek ve şampiyonlar liginin statüsü değişecektir.

 • yer mi lan anadolu cocugu

  ülkemizin iki büyük camiasından biri olan Galatasaray’ın bileğinin hakkıyla kazandığı maçtır.

  1
 • dmnrzv

  Efsane bir maçtı. Ben havada oksijen olarak oradaydım şahsen.