ahmet erhan

 • birarkadasabakacaktim

  adamın amına koyan şairlerin başında gelen, teoman, yeni türkü, selda bağcan, ahmet kaya gibi sanatçıların şiirlerini bestelediği şair.

  1
 • ellilikbakire

  süper ödesi şairdir.
  gül şiir'ine bayılırım.
  teoman da zaten son albümünde sevişirdik bazen olarak bestelemiştir.

  2
 • gregor samsa

  gözlerin ipekyoludur ömrümün
  akasya yüklü kervanlar geçer
  çan sesleri arasında bir fener
  yanar söner yanar söner yanar söner
  gözlerin ipekyoludur ömrümün

  kentin en kalabalık yerlerinde
  dört nala koşan bir at gibi
  çılgınlığa akan yalnızlığa ölüme
  yazılmış şiirleri yeniden yazmak bütün
  hayatı teğellemek yepyeni bir güne
  ve sonra sökmek uzun uzun

  gözlerin ipekyoludur ömrümün
  yalnızlıktan gelir yalnızlıklara gider
  düşülür her şeyin altına bir tarih
  soluksuzum günlerdir geceler uzar
  yaşamak dünyayı ödüllendirmektir artık
  kendimi öldürdüğüm yerlerde beni kan tutar

  başıma gelecekleri bile bile yürürüm
  hilton oteli'nde hu çekerim huu...
  işte hırkam ben de bir dervişim
  asamı vestiyerde bırakmak zorunda kalırım
  nescafeyi konyakla kardığım günler gecelerdir

  bakarım gözlerine eğnim silkelenir
  döktüğüm acılar yıllar kederlerdir
  alnıma bir avuç tuz atılır düşünemem
  konuşamam ağlayamam bağıramam
  neden gece her gecenin ardından gelir

  gözlerin ipekyoludur ömrümün
  gözlerin tarihçesi yaşayıp öldüğümün
  ıhlamur ağaçları altında bir saraybosna hatırası
  sen ben ve deniz bir de rüzgarın örttüğü gençliğimiz
  sen ben ve deniz. sen ben ve deniz..

  2
 • c.

  "adını büyük harflerle başlattığım hayat
  gitgide dayanılmaz oluyor
  buzdolabında çocuk ölüleri
  sokak korkusu, anason yalazı
  - beni niye kimseler sevmiyor?
  ki ben hiçlik'e adanmış bir asansör kuğusu
  üçüncü kattan sonrasını hatırlamıyorum
  boynumu büküp kıvrılıyorum
  -ama niye beni hiç kimseler sevmiyor?

  kendi küçük harflerime sığınıyorum..."

  3
 • dodi

  "türkiye, türkiye olduğunda eşber'in
  gözleri açılacak! cem yılmaz'a biletsiz
  girecek sokak çocukları; kapıda mendil
  satacak tayyip erdoğan."
  -ahmet erhan

  2
 • migra

  bağdaş kurup oturuyorum bir uçurumun derinliklerine
  elime kalem almadan şiirler yazıyorum
  ey, sokaklarında nöbet tuttuğum kentler
  ey, yüreğimde gitgide yaklaşan doğum
  ad veriyorum artık her nesneye kendimce
  bayraksız ülkeler arıyorum şimdi atlaslarda
  mayınsız, tel örgüsüz sınırlarda at koşturuyorum
  dünyalar getiriyorlar bana, birini seç diyorlar
  -pazardan üç beş kavun alıp getirircesine-
  herkesin dünyasından silah sesleri geliyor
  bütün dünyaları dolaşsam, mezarlıktan başka bir şey göremeyeceğimi biliyorum.
  yazıtlarındaki sözler değişikse de ne çıkar?
  ölüm her yerde aynı ölüm ve her yerde benim sırtım yanıyor tabutları omuzlamaktan
  oturup ağıtlar yazmak da bir şeye yaramıyor.

  bağdaş kurup oturuyorum bir gülün derinliklerine.
  kendimi yeniden doğmalara alıştırıyorum. *

  2
 • karamel

  gül şiir

  1
 • yukseltintavankirisiniustalar

  yarasa' nın 21 şiiri' nde beni küstah yalnızlığıyla kahreden, kitabı alıp terasa çıkmamı ve şiirlerini avaz avaz okumamı sağlayan yegane adam.

 • aokigahara sakini

  "geceyarılarını çoktan geçti
  bu şiir bitmeyince varolmayacak ellerim
  ellerim uykusuz, ellerim geberesiye yalnız…"

  2
 • kendini asan zenci

  bugün hayatını kaybetmiş.

  "ölümseyerek bakıyor dünya, biz gülümseyelim"

  gittiği yerde gülümsesin yerimize..

  1
 • aokigahara sakini

  bir süredir kanser tedavisi gören şair dün gece hayatını kaybetmiştir.

  " ...ne aradığımı bilmeden bir şeyler arıyorum şurda burda.
  yok artık ne bir duygu, ne de bir istek
  bedenimin her hücresi sağırlıklarla dolu;
  hoşçakal diyorum şimdi, gördüğüm her varlığa..."

  1
 • yukseltintavankirisiniustalar

  onun ölümü uzun soluklu bir intihardır aslında. sabah kalktığında aklından hep şiirler, ölüm merakı, devrim telaşı ve ayık kalmama muhabbetleri geçiyorduysa, deniz kızlarına, kybele' ye, cep telefonlarına, deniz' e ve kendine onlarca intihar mektubu taşır nitelikte şiirler yazıp yazıp uykulara daldıysa bizler gibi yaşamıyordu canım ahmet erhan...

  - bugün benim içimde ise onun yakışamadığı hayatı terk etme, peşine düşme, silivri' de yakalayamadığım ahmet erhan' ı her nerede olursa olsun yakalayıp boynuna sarılma, uzun uzun karşılıklı susma, açık çaylarla böleceğimiz rakı masalarına oturma telaşı almış başını gidiyor. ve ona şöyle seslenmek isterdim son nefesinde,

  ''ey, yarasa
  ölüm
  yarasın sana!''

  1
 • sunshine

  ot dergisi eylül sayısı'nın en güzel yazılarından biri onun için sıddık akbayır tarafından kaleme alınmıştır.

  "ahmet erhan, türk şiirinin ‘alacakaranlık kuşağı’nı temsil eder.

  ataol behramoğlu’nun 12 mart muhturası’nın öncesindeki bir gün mutlaka şiiriyle ahmet erhan’ın 12 eylül öncesindeki bugün de ölmedim anne şiiri arasında, ilginç bir benzerilik vardır. her ikisi de geleceğe ‘sis dili kipi’nde seslenir.

  ahmet erhan’a; yenilgi döneminin yarım bıraktığı büyük hikâyenin karakterine her zaman sahip çıkan oyuncusu olmak kalır.

  alacakaranlıktaki ülke şiirlerinin tamamı 12 eylül öncesinde yazılır; ancak kitap olarak 12 eylül sonrasında yayımlanır. aslında, ciddi bir cesaret işidir. darbecilerin varlığı bir yana, özellikle de sol kesimden epeyce tepki alır; ancak sol ya da sağ olsun büyük destek de görür. kitabın, bir öncülük işlevi olur. 17-20 yaşları arasında yazdığı şiirlere, yetkin bir seçici kurulun ‘necatigil’ şiir ödülü’nü vediğinde henüz 21 yaşındadır. bu ödül, genç bir şair için kolay değildir. aradan bunca yıl geçtikten sonra bile alacakaranlıktaki ülke’nin baskısını üzerinde hisseder.

  ‘12 eylül şairi’ derler. oysa, o şiirlerin hepsi darbeden önce yazmıştır, kendi kuşağı o kitabın bir öncü olduğunu kabul eder; çünkü onun kuşağı ‘vefalı kuşak’tır.

  alacakaranlıktaki ülke’yi birçok kişi kolaj tekniğiyle okur. işine geldiği gibi yorumlar. sosyolojik boyuta neredeyse hiç girilmez.

  ayrıca, ‘arabesk şair’ de derler ona, o da övgü olarak alırı bunu. müslüm’e de bayılır, orhan’a da...  ‘sana artik ahmet erhan diyorlar’

  her şeye rağmen, bir sabah uyanır, bakar ki ‘meşhur’ olmuştur. “sana artık ahmet erhan diyorlar” dizesi, bu günlere denk düşer. tevriyeli bir dizedir: kimliğindeki gerçek adı ahmet bozkurt’tur. ‘artık, sen bir şairsin’ anlamları iç içedir.

  hep tek bir şiiri yazdığına inanır. hayat boyu tek bir şiiri yazdığını söylemek, aslında büyük bir iddiadır. fellini’nin hayatı boyunca tek filmi yönetmesi gibidir.

  son yıllarda öğretmen ahmet bozkurt kimliğini şair ahmet erhan’a devreder. ancak, kendisinin öğretmeyi değil, öğrenmeyi sevdiğini de bilir. yine de iyi bir öğretmen olduğunu söylerler, bu da çocuklara olan muhabbetinden ileri gelir, özne ile yüklemin uygunluğundan değil. öğretmenliği özler.

  ankara esat’ta yalnız yaşayan, kendi halinde bir öğretmendir. gecenin üçünde evini polis basar. 2. şube’ye götürülür. emniyet amiri, “ne iş yaparsın?” diye sorar. “büyük kolej’de öğretmenim.” der. amir şaşırır: “benim kızım da orada okuyor.” polislere, “niye aldınız lan hocamı!” diyerek çıkışır. sebep, dağdaki bir pkk’lının cebinden, erhan’ın alacakaranlıktaki ülke kitabı düşmüştür.  yedi kurşun

  ahmet erhan’da 12 eylül öncesinden kalan, yalnızca, yedi kurşunun acısı değildir.
  gece lisesinde okur. babasının ölümünden sonra gündüzleri aynı lisenin kantininde çalışır. gündüz çay ocağında çalışır, akşam derste uyur. bir gün solcular kapıyı tekmeyle açıp bir arkadaşını çağırırlar dışarı. öğretmen pencerenin yanına kaçar... sağcıdır çocuk, vuracaklardır. ahmet sınıf sorumlusudur, önüne geçer onun ve “hayır!” der, “benim sınıfımdan adam alamazsınız!” ama sonrasında ona da, “arkadaş okulu bırak!” der, “her zaman ben olmayacağım ki yanında.”

  yedi kere kurşunlanır toplu ya da tek. ilginç tarafı; dördünü solcuların, üçünü sağcıların yapmasıdır. halbuki hiçbir zaman eline silah değmemiştir. bir gece dere yatağından eve dönerken sağcılar çevirir, üzerinde parka, içinde de bir sürü bildiri... herkesin deniz gezmiş, mahir çayan olduğu zamanlardır! sınıfta kurtardığı çocuk çıkar aralarından şansına, “kimse dokunmasın ona!” der.  ‘bugün de ölmedim anne’

  ahmet kaya’nın bestelediği “bugün de ölmedim anne” şiiriyle edebiyat dışı okurun dikkatini çeken ahmet erhan, okurun gözünde, naif, ürkek kırılgan bir şair imgesi bırakır.
  hürriyet gösteri’nin şiir kasetlerinde kendi sesinden okuduğu oğul şiirini besteleyen teoman’a, “senindir şiirim. yalnız bir ricam var. albümünde şarkı sözü değil şiir yaz oğul için, eğer adımı yazacaksan.” der.

  son yıllarını, şarkı sözlerinden gelen kırıntılarla yaşayan, birçok yayınevinden düzeltmenlik isteyen; ancak şiirlerinde ortaya koyduğu sarhoş imajından dolayı kimsenin oralı olmadığı ahmet erhan’ın yirmi yıl türkçe-edebiyat öğretmenliği yaptığı unutulmuş gibi davranılır. istanbul, ahmet erhan’ı tanımakta zorlanmış gibidir.  ‘yeni türkü’

  yeni türkü, öncüsü olmayan bir gırgır hareketidir. üç arkadaştırlar: ahmet erhan, yaşar miraç ve adnan özer. biri, laz müteahhitlerin ceplerindeki şiir kırıntılarını devletlü ihalelerin bir zırnığı olarak götürür; öbürü dededen miras öküzü satar; ahmet erhan’ınsa ne parası, ne de suyu vardır. kardeştirler. ki o zamanlar kardeşliğin bir anlamı vardır. yıl 1978’dir.
  ankara. kızılay meydanı… yeni türkü şiir gazetesi satarlar. polisler kuşkuludur: “amirim, bunlar şiir satıyorlarmış, dağıtalım mı?” cevap açıktır: “benim oğlan da şiir yazıyor!” yıllardan 1980… yaşar miraç’la yan yanadır. bir ara yanına bir asker yanaşır: “abi, en yeni türküler mi bunlar?” yenilikçi damarı tutar: “evet! en yeni türküler bunlar!” limon satar gibi şiir satar.

  23 mart 2003, hürriyet pazar keyfi... en arka sırada bir ilân, ahmet erhan’ın dikkatini çeker: yeni türkü, koleksiyon, 3 cd, 4 kaset. kendilerinden ‘ad’ dilenenler, yaşar miraç’tan yaptıkları şarkılardan bu seçmelere hiçbir ‘parça’ almamışlardır. ahmet erhan’dan ise, kalırsa bir soru’yu almışlardır.

  ahmet erhan, hayvan dergisinde yeni türkü’ye şöyle seslenir: “ey sevgili okur, bu noktada ya derya köroğlu benden özür dilesin, ya da ben aydın doğan’ı mahkeme kanalıyla yorayım. yeni türkü koleksiyon. evet, tüm müzik marketlerde! yemenimde kir yok, ayağımda nasır… ama, keşke adam dövecek yaşta olsaydım!”  ‘diğer’ olmak, ‘değer’ olmak

  ‘binde ondokuz’un içinde bulunmaktan onur duyduğu için mi, yoksa türkiye’deki şiir okur oranı gibi bir şey olduğu için mi, diğer’lerini çok sevdiği için mi işçi partisi’ne üye olur, bilimez.

  seçimlerde sabaha kadar televizyon karşısında pinekler pek çok kişi gibi. merakı şudur: “acaba ip ve kardeş partiler kaç oy aldı?” bu merak da çok doğaldır. televizyon bütün partilerin oy oranlarını söyler, sıra onlara gelince ‘diğer’ der. işte o kadar! bu ülkede ‘diğer’ olmak, ‘değer’ olmak anlamına gelir onun gözünde. en sonunda oy oranı sabaha karşı açıklanır: ‘binde ondokuz!’ “iyi…” der. bunu, şair yalnızlğıyla eşit oranda görür.  üç tutku

  ahmet erhan’ın için gerçek dört tutku vardır: şiir, aşk, futbol, at yarışları.
  en derin aşk şiirlerini âşık olmadığı dönemlerde yazar. erhan’a göre, insan hayatta bir kere âşık olur, ötesi o aşkın dipnotlarıdır.

  adana demirspor’da birlikte top koşturdukları fatih terim’in galatasaray’a, ahmet erhan şiire geçmesi, bir transfer hatasıdır belki de.

  futbol, ilk gençliğinin en büyük tutkusudur. adanademirspor’da oynar. adıyaman’ın sağ beki, kaval kemiğine bir girişir, kırılır kemiği. ahmet erhan’ın küsme huyları vardır, futbola da küser. sanki şiirle de ona benzer bir mecra üzerinde gibidir, hatta her kitapta şiiri bırakır. çünkü ortalıkta o kadar çok şiir, o kadar şair, o kadar çok soytarı, o kadar çok dergi, o kadar çok dedikodu vardır ki…

  adana erkek lisesi’nde ve adanademirspor genç takımında (o yıllarda takım birinci ligdedir) 6 numaralı forma onundur. soldan sağa deplase oldu mu, yüzde doksan goldür; sol gösterip sağ çakar. genç takımda oynarken, fatih terim a takımdadır. fatih terim’le aynı mahallede otururlar.

  galatasaraylıdır. galatasaray’ın özellikle avrupa ve fener maçlarında evin duvarlarının rengi değişir, sarı-kırmızı olur. bayraklar, şapkalar, düdükler ve bilumum alet-edevatla kendi kendine küçük bir ali sami yen yaratır. galatasaray, yense de yenilse de içer.

  at yarışları,özellikle son yıllarda hayatının meşguliyet alanlarından birini oluşturur. bunun, çoğu insana tuhaf gelebileceğini bilir. çocukluğu, at ve köpek familyalarının içinde geçer. beş altı yaşlarındadır. iki yarış atları vardır: vildan ve esire. vildan, ‘kan hattı’, çok güçlü bir attır ve doğal olarak her koştuğu yerde çoğunlukla favori (f:) gösterilir, gelir de. esire ise ‘eşek’ tabiriyle anılabilecek bir garibandır (ss:); sürprizden de öte olarak verilir tahminciler tarafından.

  o unutulmaz günde, bir aprantinin (jokey yamağı) koşturduğu esire birinci gelir; potoyu geçtikten sonra da yere yığılır. o sırada ankara hipodromu’nun locasında birasını yudumlamakta olan baba, oğluna sarılır, kazanma coşkusunun o yüzden derin bir acıya dönüştüğü beş yaşının masumiyetiyle ve olgunluğuyla izler. esire’nin ayağı kırılmıştır. ‘atları da vururlar.’ o günden sonra, evlerinde atlarla ilgili tek bir sözcük bile konuşulmadığını hatırlar. unutmayı hiç sevmez.  alkol şiir ve yaş

  36 yaşındadır askere gittiğinde. iki aylık paralı askerlik çıktığında, burdur’a yolculuğu başlar.

  50 yaşına, sağlık sorunlarıyla giren ahmet erhan’ın, en çok ağrına giden şey, ‘sesi’dir. 20 yıl türkçe- edebiyat öğretmenliği yapmış birinin sesinden çocukların korkması ağrına gider.

  gırtlak kanseridir. iki kez ameliyat olur. ikincisinde ses tellerinden birini alırlar, üstelik bir de kalbi durur kısa süreli de olsa.

  babası 51 yaşında 1975’te alkolden ölür. babasının yaşını geçmek ister, 4 yıl da geçer. 55 yaşındadır öldüğünde. ölüm sebebi bilinir: alkol.

  özellikle son kitapları adamakıllı alkol kokar. şiiri, ‘kişisel’den öte bir şiirdir; bireysel bile değildir. şişeyi paltosunun iç cebine saklayıp gizliden gizliye hortumlamak yerine, masaya vurarak içer. içkiliyken tek bir satır bile yazamaz; zaten kalem tutacak hâli de olmaz. yalnız içmeyi sever, evcil bir yalnızlıkta.

  son yıllarda, kendisini, şiir adına saklar.

  “beni artık şair olarak kimse tanımıyor gibi bir duygu var içimde. özellikle son on yılda biraz fazla saklandım galiba.” der. oysa, daha yirmili yaşlarındayken ankara sokaklarında, şiir bilenlerin birbirine gösterdiği isimlerdendir. şimdi, türk şiirinde herkesin bildiği bir isimdir artık. onlarca kitap, yüzlerce şiir…

  ağustos
  turgut uyar'ın doğum gününde, ağustosun dördünde, göğe bakma durağı'nda "çok konuştum, yalnızlığıma verin" diyerek iner. karşıyaka mezarlığı'nda behçet aysan'ın yanına gitmek için acelesi vardır sanki..."

  4
 • sunshine

  "yalnızlığı çileden çıkaracak kadar yalnızdım." demiş zat.

  1
 • sunshine

  "ben bütün yenilgileri yaşadım,
  kalmadı sana hiçbir şey."

  1
 • sunshine

  ---spoiler---

  ne güzeldin
  uzayan, hep uzayan ellerin vardı
  bütün çocukların ağzıyla konuşur gibiydin
  gözlerinden bir gül çıkarıp atamasan da
  her bakışın bir gül dolgunluğuyla açardı
  bu yüzden sen
  hiç uçurumlara yürümedin, denizleri bilmedin
  duraklarda hep kendini bekledin
  herkesin indiği otobüslere bindin usulca

  ---spoiler---

  1
 • sunshine

  ---spoiler---

  iki köşeli yalnızlığın bir ucunda sen,bir ucunda ben
  birleşip ayrılıyor çizgilerimiz
  hangi boyuttan koparılmıştık ki biz

  anı bile yok,ses,koku bile
  bir elin yazdığını öteki el karalıyor sanki
  silgiler hatırlıyor,kalemler unutuyor bizi…

  ---spoiler---

 • janesmith

  ---spoiler---

  sahibinden satılık
  hasarlı
  bir hayat
  1958 model
  kaçıncı el olduğu bilinmiyor
  bana geldiğinde bundan beterdi
  yedirdim içirdim giydirdim
  alkolle çalışır- ötv hariç
  sırtında şişe taşımaktan beli büküldü
  ha, bir de egzoz niyetine cigara içer
  kanserli
  bir de ülser
  tekerleri laçka, benden söylemesi
  memleketin bütün yollarında
  bunun yazısı var

  sahibinden satılık
  markası silik, okunmuyor
  antika niyetine
  ama niye
  içi temiz olmasa dağlarda bırakırdım
  bir kötülüğünü görmedim, yalan olur
  ama bir hayrını da
  içi temiz dedim ya, has deri kaplama
  amerikalı değil, sanki dünya kırması
  uçurumdan atarım, üstüme kayıtlı
  devlet malına zarar vermekten filan
  korktum açıkçası

  üçe beşe bakmam
  hasarlı bir hayat- 1958 model
  sahibinden satılık

  alacaksan
  al, artık…


  ---spoiler---

 • sunshine

  seviyorum,
  hiç solmayan bir çiçeğe
  dal olmanın sevincini duyar gibi.

 • sunshine

  ---spoiler---

  eski usul bir sevdamız olsun
  iki kişiyiz şunun şurasında

  ---spoiler---

 • sunshine

  ben kendimi dağ sanırdım hacer!
  enginimde konya ovası, çukurova, harran...
  eskiden benim de bir yurdum vardı,
  yağmura direnen limon çiçeklerine benzer.

  ben kendimi sarhoşken tanırdım hacer!
  ince belli bardaklarda anason kokusu, kuşların bile kıskandığı piknikler.
  kalp kırıklığı, güz esintisi, kanser...
  gün gün damlayan zaman.
  ama şöyle bir gürül gürül akmadı.
  ben kendimi ırmak sanırdım hacer!...

 • sunshine

  ---spoiler---

  acı, takunyalar giyerek yürürdü yüreğimde
  sevincinse tüyden ayakları vardı

  ---spoiler---

 • sunshine

  burada bitiyor bir sevda, yenisi nerde
  başlar; ya da başlar mı bilmem?
  kendi derinliğiyle dolan bir kuyu mu
  yüreğim; kendi boşluğuyla yetinen?

  burada bitiyor bir sevda, ele avuca
  sığmayan kederler, kimi gülüşler ve bir
  o kadar da unutulmaya yatkın anılar
  bırakarak geride; belki birkaç da şiir...

  sürüp gidecek yaşamım, kimi yerlerde
  sanki yeniden okur gibi bir romanı
  ve gülümser gibi yine aynı şeylere
  sıkıntılı, dalgın; çoğunlukla acılı.

  burada bitiyor bir sevda, kaldım işte
  yine dağlar, uçurumlar arasında birbaşıma.
  burada bitiyor bir sevda, önsöz gibiydi
  bir çağrıydı, daha nice yeni sevdaya.

 • sunshine

  ---spoiler---

  yurdumda çocuklar ölüyor
  barışın ve kardeşliğin has yüzü hevesine

  ---spoiler---

  1