ahmet şık

 • tamnamazhocasiyusuftabaz

  kendisini tanıdığımdan beri sosyalist olan bir çok kez ordu ve polis hakkında ağır yazılar yazan son dönem ergenekon sanıkları ve cemaat polis denklemini irdeleyen yazılar yazan gazeteci . ve bu sabah itibari ile kapısı polis abiler tarafından çalınmış müstakbel ergenekon sanığı olmuştur kendisi ileri demokrasiye hoşgeldiniz ulan bu ergenekon denen örgütte ne ortam varmış anasını satim sağcısı solcusu teröristi komunisti herkes üye olmuş bi tanede şöyle muhafazakar islamcı bir üyesi olmamış koskoca terör örgütünün.

  3
 • cartmantr

  anlaşılan cemaat aleyhine araştırmaları sonucu kendisine de bir kulp takımla ihtiyacı duyulmuş gazteci.

  ergenekon terör örgütü mü ergenekon sosyal kulübü mü belli değil. hayır bu kadar farklı dünya görüşü olan adamı bir örgütte birleştirip nasıl darbe yapamamışlar ona şaşırdım.

  1
 • silencio

  emniyet içinde herhangi bir emniyet binasının içinden girilip 10 dakika kalındığında dahi rahatlıkla görülebilecek olan mevcut cemaat (feto) yapılanmasını araştırdığı için ergenekon'dan içeri alınmış yazar, gazeteci. dışarıda kimseyi bırakmaya niyeti olmayan akp ve onun köpeği emniyet güçlerinin elinin uzandığı -şimdilik- son adam. muhtemelen telefonuna yüklenmiştir eski ordu yetkililerinin ve değişik siyasi görüşteki onlarca adamın numaraları. sabır diliyorum kendisine.

  (bkz: sivil dikta rejimi)

  (bkz: akp)

 • mintan

  evden çıkarılışı sırasında dokunan yanar açıklamasını yapan onurlu insan.

  gözaltına alınışını protesto edenler arasında alper taş'ın da yer aldığı gazeteci.

 • delisair

  ergenekon operasyonunun başlangıç nedeni olan özden örnek günlüklerini nokta gazetesinde yazarken ortaya çıkarmış gazetecidir. kendisi en başta ulusalcı olarak atfedilecek dahi birisi değil. ertuğrul mavioğlu ile ''kırk katır kırk satır'' kitabını yazmıştı. bu kitapta ergenekon operasyonunun asıl yönelmesi gereken 'derin devlet'in kim-ne olduğunu açıklamaya çalışmıştı. bu olaydan sonra öğrendim ki emniyet içerisindeki cemaat örgütlenmesi ve bu örgütlenmenin yaptığı yanlışları anlatacağı bir kitap yazıyormuş.

 • chicqo

  savcı zekeriya öz'ün şık'a yönelttiği bazı sorular ve cevapları şöyle:

  - gözaltındakilerden kimi tanıyorsunuz?

  nedim dışındakileri bilmiyorum.

  - ergenekon terör örgütünün medya yapılanması içerisinde faaliyet gösterdiğiniz tespit edilmiştir... bu kapsamda çalışmanız oldu mu?

  ergenekon medya yapılanması içinde değilim. benim bu örgütle adımın anılmasını zul sayarım.  hiçbir haberim tekzip edilmedi

  - oda tv'den ele geçirilen belgelerden 2011 haziran'ında yapılacak genel seçimlerden önce örgütün talimatıyla nedim şener'le birlikte 'haliç'te yaşayan simonlar' benzeri kitap çalışması içinde bulunduğunuz, bu kitabın da emniyet müdürü sabri uzun ismiyle yayınlanması için çalışma yaptığınız tespit edilmiştir. bu kitabın amacı neydi?

  20 yıldır muhabirim. binlerce habere imza attım. bugüne kadar kimsenin talimatıyla ne bir haber yazdım ne de haberimi geri çektim... geçmişte bir çok kayıp, gözaltı ve faili meçhul haberi yaptım. hiçbiri tekzip edilmedi.

  - nedim şener'le başka çalışma yaptınız mı?

  herhangi bir kitap çalışması yapmadım.

  - soner yalçın tarafından oluşturulduğu belirlenen 000kitap.docx isimli word dosyasında 'imamın ordusu' başlıklı kitap çalışması olduğu tespit edilmiştir. sabri uzun'u tanıyor musunuz? ikna etmek için görüşme yaptınız mı?

  '000kitap.docx' kitabıma verdiğim isimdir. bu kitabın isminin soner yalçın'ın bilgisayarında ne aradığını bilmiyorum. bunu aydınlatmanızı istiyorum.

  - nedim şener'le hazırladığınız 'haliçte yaşayan simonlar' kitabına benzer kitap çalışmasını da haziran 2011 seçimlerinden önce yayınlatmak için çalışmalar yaptığınız anlaşılmıştır. ergenekon terör örgütünün talimatıyla hazırlanan kitapların referandum ve seçim öncesi çıkartılmaya çalışılmasının amacı nedir?

  bu, ergenekonla alakalı bir çalışma değildir.

  - 25.02.2011 günü saat 18.54'te a.şık ile x şahsın telefon görüşmesinde özetle, a.şık'ın 'evi ne zaman basacaklar diye bekliyorum' dediği, x şahsın 'öyle bir şey mi var' dediği, a.şık'ın 'dünyadan haberin yok... nedim beni bana yazdırıyormuş ama bize de ergenekon yazdırıyormuş kitabı falan filan anlamına gelen bir sürü ...' dediği, x şahsın 'senin kitabın notlarının bu adamın bilgisayarından çıkması' dediği, a.şık'ın 'not bana ait değil. sanki ergenekoncular öyle bir not hazırlamış gibi gözüküyor', 'orada gözüküyor, yani kitabın yanılmıyorsam üç ay önceki hali filan' dediği tespit edilmiştir. oda tv'de ele geçirilen kitap taslağının üç ay önceki hali olduğunu nereden biliyorsunuz?

  bunu yukarıdaki soruda yanıtlamıştım.

  - hazırladığınız kitabın sabri uzun ismiyle çıkartılmaya çalışılmasının amacı nedir?

  sabri uzun'la kitap çıkarmaya çalışmadım. aksine sabri uzun, kitabın içerisinde emin aslan gibi öznelerden biri. hanefi avcı, emin aslan, sabri uzun ve son dönemde görevden alınan bazı emniyet müdürlerinin isimleri var. bazılarıyla görüştüm, bazıları da görüşmeyi kabul etmedi. hanefi avcı'nın işkenceci sicili olduğuna yönelik ilk haber yapan benim. haber yayınlandıktan sonra beni aradı ve işkence mağduru kişiyle yüzleşmek istediğini söyledi. mağdur tek gidemeyeceğini söyleyince birlikte gittik ve hanefi avcı'yla tanıştık. o tarihten sonra yüz yüze görüşmedik, bayramlarda telefonlaştığım olmuştur. kitaptan sonra kendisini aradım. kitabının cemaatla ilgili kısmının doğru olduğunu, içeriden bir sistem eleştirisi olarak gördüğümü, ancak birinci kısmında işkenceci olarak kendisiyle yüzleşemediğini, danıştay ve hrant dink suikastlerini polisiye bir gözle yorumladığını söyledim. kitabında, emniyetten bir takım komplolarla uzaklaştırıldığını iddia ettiği polis müdürlerinin adı geçiyordu. ben de bu konuları ayrı bir kitapta araştırmak istediğimi söyledim. 'bunların hepsini tanımıyorum' dedi. emin aslan'ın telefonunu verdi. emin aslan'la görüşmeye başladım.

  - oda tv'de ele geçen belgelerden, haziran seçimlerinden önce çıkarmaya çalıştığınız kitabı oda tv'deki aramalardan sonra bir an önce yayınlamak için faaliyetler yürüttüğünüz anlaşılmıştır. bunun amacı neydi?

  kitabımın çıkış tarihi tahmini nisan ortası olacaktı. henüz tamamlanmamıştı, tamamlanacak unsurlardan biri polise ağır silah alma yetkisi veren mevzuat değişikliğidir. ikinci kısmı da hanefi avcı'nın tutuklu olduğu cezaevine yanıtlaması amacıyla gönderdiğim sorulardır. bana, yanıtlayacağına dair haber göndermişti. son oda tv olayında benim adımın geçmesi hakkımda bir şaibe yarattı. konu avukatım fikret ilkiz'in bilgisi dahilindeydi. kendisi kitabın bir an önce yayınlanması gerektiğini, hakkında birçok şaibe oluştuğunu söyledi. yayınlandığında da iddia edildiği gibi bir kitap olmadığı ortaya çıkacaktı.

  2
 • kadin kismisi cok yazmaz

  * deşifre edilen bir diğer yüklü ergenekon talihlisi. kendisine ne kadar *çıktığını hep birlikte göreceğiz.

 • neoluyorkine_tik

  kendisi disk sosyal iş sendikası bilgi üniversitesindeki üyesidir.ergenekondan içeri alınana kadar tanımıyordum.bundan sonra aklımdan çıkmaz gibime geliyor.polisler tarafından gözaltına alınmasına ödp başkanı alper taş'ın ve ece temelkuran'ın tepki göstermesinden adamın sosyalist ve devrimci olduğunu tahmin etmem gerekiyordu.

  1
 • gozlerim sigmiyor yuzume

  birçok kişiye hitaben yazdığı mektubu:

  "kardeşim arat; bir daha görüştüğümüzde bana tıpkı baban gibi sarılacak mısın yine? çünkü babanı katleden ırkçı faşist zihniyetin üyesiymişim? fadime ana; sen benim "ikinci metinimsin" diyecek misin yine? oğlunu, dostumu işkencede katledenlerin yanındaymışım. emine ana, bir cumartesi günü 12.00'de galatasaray'a geldiğimde yanına oturtacak mısın beni? sen ve senin gibi sevdikleri ellerinden alınıp gidebilecek bir mezarı dahi olmayan cumartesi anneleri sizlerle ilgili yaptığım haberlerin hepsi aldatmacaymış. sevdiklerinizi dipsiz kuyularda kaybedenlere yardım etmişim.

  babam, annem, ağabeylerim, hala gurur duyuyor musunuz oğlunuzla, kardeşinizle? hak, hukuk, eşitlik gözeten değil kanlı cinayetlerin ve darbe planlarının gazetecisiymişim. yonca'm; yol arkadaşım, yoldaşlığımız devam edecek mi? yıllardır seni kandırıyormuşum. kuzum (kızı için), akıl, vicdan ve adalet sahibi kızım, annenle birlikte böyle olman için verdiğim öğütlerime kulak asacak mısın artık? güvenecek misin bana? sana yalan söylemişim meğer. gazetecilik namusuma, meslek ahlakıma kefil olup beni yalnız bırakmayan meslektaşlarım, dostlarım, hepinizi kandırmışım yıllarca. yazdıklarım yalan, söylediklerim sahteymiş. hepinizi, herkesi kandırmışım. hep böyle gideceğini sanırken kül yutmaz polislere, savcılara, hakimlere yakalandım. bir de malum zihniyetin medyatörlerine. bir anda anlayıverdiler ne iflah olmaz bir ergenekoncu olduğumu. irkçı, faşist, darbeci, katil değilim. güzel yaşanılabilir bir dünyanın eşit ve adil bölüşüme dayalı sosyalizm ile geleceğini düşünen sosyalistim dedim. duymadılar. ezen ve ezilen varsa ezilenin yanında saf tutarım."

  1
 • pithana

  aslında yazmakta olduğu "imamın ordusu" kitabı nedeniyle içeri alındığını anladığımız yazar.

  1
 • kavunici balik

  birilerinin bizim yani halkın üzerine halkı ezmek sindirmek ve konuşamaz hale getirmek için sürdüğü kamyonun tekerine çomak sokacağı için daha basılmamış kitabı imha edilmiştir. bu saatten sonra hükümetin savunulacak ama ... denilecek yanı bile kalmamıştır. darbecileri içeri atacağım diyen hükümet darbecilerin yolundan gidiyor ve hala arkalarında o meşhur ses kaydındaki gibi "abi beni s*k" diyerek dolanan büyük bir kitle var.

  şimdi 5 dakika oturup önyargısız ve tarafsız bi şekilde düşünelim bir kitap henüz basılmadan 3-5 kişiden fazlası içeriğini bilmeden neden imha edilir?

  not=yazdıklarım sert olmuş olabilir ama bu ülkede göte göt denir!

  2
 • cartmantr

  son kitabı daha basılmadan bazılarının canını sıktığından yine bazıları tarafından bir örgüte üye olarak gösterilip tutuklandığı intibası gitgide artan basın mensubudur.

 • gozlerim sigmiyor yuzume

  dokunan yanar sözüyle beyinlere kazındı.
  http://ahmetbiziz.wordpress.com/

 • benbirbaskasi

  bugün kadıköy adliyesinde duruşması vardı, insanlar ellerinde fenerlerle onu bekliyordu ama ahmet şık, araç yokluğundan duruşmaya getirilememiş. basılmamış kitabın izlerini tüm belleklerden silmeye çalışmak gibi gerçek üstü bir çalışmaya girişen yargı, bir insanı bir yerden alıp bir yere götürmek gibi, günümüz teknolojisiyle gayet mümkün bir eylemi gerçekleştirmekten yoksun mu, yoksa nedir?

  1
 • gozlerim sigmiyor yuzume

  kendi duruşmasına hala getirilememiş olmasıyla ilgili: www.bianet.org/bianet/ifa...getirmediler

  1
 • blckpearl

  son dakika itibariyle beraat eden gazeteci.

 • cartmantr

  sadece ertuğrul mavioğlu ile beraber yazdığı ergenekon kılavuzu adlı kitabında kullandıkları bilgiler nedeniyle "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçlmasından beraat etmiştir. kendisinin tutukluluk sebebi olan dava hakkında henüz bir gelişme yaşanmamıştır.

 • gepetto

  beraat etmesinden dolayı mutluyuz fakat bu hükümetin "bakın gazetecilere dokunmuyoruz ehe" tarzında bir seçim öncesi yavşaklığıdır.

 • rockerr

  nedim şener ile birlikte tahliye edilmiştir. detay

  3
 • karayilan

  tahliyesinin hemen ardından gazetecilerin sorduğu 'adalet ne zaman sağlanacak?' sorusunu

  ''adalet ne zaman sağlanacak derseniz, bu komployu kuran, yürüten polisler, savcı ve hakimler bu cezaevine girecek. bu ülkeye adalet o cemaat bağlantılı, çete bağlantılı hakim ve savcılar cezaevlerine girdiğinde gelecek. bunu da buraya yazıyorum. cemaatçi olan herkesi suçlamıyorum ama bunların asli sorumluları cemaat bağlantılılardır, emniyet ve yargı içerisinde olup çete gibi çalışan cemaatçilerdir bunun sorumlusu. siyaseten sorumlu da akp'dir. bunca baskıdan onların korktuğu bizimse özlemini kurduğumuz ve mücadelesini sürdüreceğimiz bir hayat çıkacaktır"

  şeklinde yanıtlayarak gözümde değeri artmış gazetecidir.

  2
 • kadin kismisi cok yazmaz

  daha önceki entry'm de kendisininde ergenekon(milli piyango benzetmesi ile) talihlisi olarak içeri alındığını ve ne kadar yatacağını (ikramiye miktarını) hep birlikte göreceğimizi yazdığım gazeteci(birileri eksilemiş o ayrı)357 gün yattı.çıkar çıkmazda kendisine sorulan soruya ;
  -polis üniforması giydirilmiş cemaatçiler ve o cemaatçilerle bağlantılı yargu unsurları cezaevlerine girdiğinde adalet yerini bulacak.dayatılan bu baskılardan ancak ve ancak mücadelesini verdiğimiz yeni bir hayat çıkacak dedi.
  bence söylediği sadece bir durum tespiti değildir, anlamını iyice düşünmek gerek.

  3
 • kavunici balik

  ahmet şık " içerden" çıkışında taksi şoförüyle şu diyaloğu yaşar:

  -abi meslek ne?
  -gazeteciyim.
  -aman abi dikkat et içeri almasınlar.
  -aldılar....

  2