aksak timur

 • don draper

  buyuk komutan.
  ancak bu adama sempati besleyip ben oğuzum demeyin.
  yargilanirsiniz.

  1
 • ugurkaradeniz

  keşke osmanliyla savaşmasaydı dediğim Türk hükümdarı.

  1
 • bayri

  adam gibi adam. bir daha gel ortaasya'dan.

 • renault toros ile ralliye katilan adam

  osmanlı ile Yıldırım’ın mallığı yüzünden savaşmıştır. ikili arasında geçen meşhur mektuplaşma vakası incelenirse maloğlu mal yıldırım’ın timur’u gaza getirtiği açıkça görülür.

  bunun sebebi yıldırım’ın islamcı, timur’un ise türkçü olmasıdır. bugüne endekslersek yıldırım akp’li, timur ise -artık örnekleri pek kalmamış olan- turancıdır.

  velhasıl, anadolu ve osmanlı tarihi sünni zöttürüklerce kaleme alındığından zaten timur barbardır, aleviler kafirdir, gayrimüslimlerin zaten katlivacip. ama bir kişi de sormaz ki “ulan timur madem düşmandı, ne bok yemeye ankara savaşını kazandıktan sonra osmanlı’nın üstüne gitmedi de, yerinde kaldı?”

  aynı timur “yapacağınız işi siqeyim” diyerek izmir’i bizans’dan almış ve osmanlı’ya hediye etmiştir. inanmayan açar bakar.

  cengiz han gibi asil değildir timur, halk çocuğudur. azimle bulunduğu noktaya gelmiştir. ama gaddardır kendisi, pis gaza gelir ve öfkesini düşmanının üzerine kusar. kesik kafalardan kule diktirdiği doğru, yüzlerce fili olduğu ise yanlış. 40 mı 50 mi, öyle birşey.

  aklımda yanlış kalmadıysa sivas’ı fena siqertmiş ve daş üstünde daş, baş üstünde baş bırakmamıştır.

  manyaklığı dışında adamımdır. aynı çağda yaşasaydık karşılaşmak istemezdim ama... laf da dinletemezsin danaya.

  1
 • ugurkaradeniz

  'sünni zöttürüklerce' yazan arkadas timur'unda bu saçma sapan genellemeye girdiğini biliyorsun değil mi?Anadolu'ya geldiğinde islâm alimlerini yanına çağırmıştir.isgalin sebebi bir mektup değil timur'un doğuya yapacağı seferler öncesi arkasında Osmanlı gibi güçlü ve genişleme potansiyeli olan bir devlet bırakmak istememesidir.
  islâm'la derdi olanlar genelde bu adamı kullanıp Osmanlı'yi gömerler Osmanlı gerek jeopolitik konumuyla gerek tüm milletleri kucaklamasiyla imparatorluk olmuştur.

 • renault toros ile ralliye katilan adam

  timur -aslen temur- osmanlı alimlerini kullanmıştır, stop.
  islammış bilmemneymiş, takmaz, stop.

  osmanlı’nın bilhassa balkanlar’da yaptığı katliamları niyeyse hiçbir türk tarihçisi yazmaya cesaret edemez, stop.

  isminli’di divşirmi sistimi virdi.

  ne vardı, ne vardı? ne devşirmesi be? adamın oğlunu “zorla” alıp, gasp edip orduna asker... kızına el koyup, padişah denen kavasın haremine sermaye yap. adı şanlı yüce bilmemne osmanlı olsun.

  bir kişi çıksın empati yapsın. bugün türkiye işgal edilse ve düşman oğlunu asker, kızını cariye olarak alsa kim güle oynaya verir?

  emir kustarica, hristiyan oluyor. soruyorlar niye diye. cevap: “bizi osmanlı zorla müslüman yaptı, şimdi aslıma döndüm.”

  arap aşığı sünni “zöttürükler” talas katliamını okursa çöl sıçanı bedevileri daha yakından tanır.

  tengri biz menen, anam. stop!

  2
 • quasimodo

  Cengiz gibi yoktan var olmus büyük bir komutandır. ergen gibi atarlanan Beyazıt'a çubuk ovasında dersini vermiştir . o değil de bu Beyazıt'taki mallik harbiden kimsede yok. Ulan adam gözünü Çin'e dikmiş sefer yapacak ne atarlanıp kafa karıştırıyorsun bırak gitsin Çin'e. ama yok illa gitmeden bize de bir geçirsin öyle gitsin . zaten Timur'un bu Çin seferi sırasında ölmesi de işin ayrı bir ironik kısmı

  not: Cengiz'in babası suikastle öldürüldü ve babası öldüğünde daha çok küçüktü.öyle elinde binlerce askeri veya halkı falan yoktu. Cengiz bu işe sıfırdan hatta eksiden başladı. Cengiz sanki babasindan kalma bir ordunun başına geçmiş gibi Timur'la karşılaştırma yapmayın çarpılırsınız

 • karayilan

  baba tarafından özbek olduğum için bir bakıma atam sayılır. doru konuşun :)

  2
 • ugurkaradeniz

  ulan Osmanlı ne koymuş bunlara be 'arap aşığı sunnilerin' yaptıklarına bak sen dünyada 600 sene yaşamış 400 sene hukmetmis.Oğuzlardan kayılara bak sen...
  (bkz: 'arap aşığı' mabadlarindan uydurduklari ağızlarından düşmez çünkü osmanliyla dertleri yok asıl dert islamla bunuda söyleyemezler osmanliya sararlar)

 • balta

  biraderimin deyimiyle bugün timur'u mezarından kaldırıp "kardeş türk diyorlar senin için" deseler o ne fast food menüsü mü der, ajda pekkan albümü mü der.

  bir de şöyle cahiller var; atarlı ergen bayezid'e haddini bildirdi. adam düzgün konuşuyor ama aslında himayeme gir diyor ne yapacak bayezid reyiz atarlanmayıp? ismet inönü yok karşısında yıldırım bayezid var. ki savaşın sonuna kadar kahramanca çarpışmıştır. aynı durumda timur olsa tabanları yağlardı.

  timur için türkçü diyen mi ararsın, altın orda devletini niye yıktı o zaman? timur kendini cihatçı olarak tanımlar, allah yolunda savaştığını ifade eder.

 • renault toros ile ralliye katilan adam

  - hişşşş timur...
  - ne var lan değişik?
  - gelsene lan gelsene...
  - çocuk bak işim gücüm var, çin seferine hazırlanmam gerek. siktir git, tepemi attırma.
  - gelsene lan gelsene, ne oldu korktun mu?
  - oğlum bak git!
  - gel de savaşalım, façanı bozayım.
  - ha diyorsun ki gel bana kütür kütür vur!?
  - topaaaaal timuuur, topaaaaal timuuuuur...
  - ne dedin sen?
  - topaaaaal topaaaaal...
  - ulan söz, seni öldürmeyeceğim. maymun gibi kafese koyup şehir şehir gezdircem lan seni. aq ergeni!

  (beyazıt, mektup olayında timur’a “yaşlı köpek, çirkin topal” diye hitap eder. zaten asabi bir tip olan timur da gaza gelir.)

  timur dediğini yapmış ve yıldırım’ı kafes içinde şehir şehir gezdirmiştir. padişahın esareti sekiz yıl sürmüş ve tutsak olarak ölmüştür.

  bir mallık edip sefere yanında sırp karısı despina’yı da götüren yıldırım, yenilgi sonrası çıkacak rezaleti öngöremez. timur’un yıldırım’ın karısına huzurunda raks ettirdiği ve -ibnelik olsun diye- yıldırım’a izlettirdiği rivayet edilir. tabii ki bu bir rivayettir. doğruluğu tartışılır ancak ankara savaşı sonrasında hiçbir padişahın sefere karısını götürmediği gerçeği de ortadadır.

  timur, islamcı değildir, siyaseten müslüman’dır ancak bilfiil turancı’dır. timur’un müslümanlığı tengricilik ile iç içe geçmiş pagan bir yapıdaydı. nitekim ırak, iran ve pakistan’daki “din kardeşlerini” kıtır kıtır kesmiştir. şu sözlerden kendisinin türklük konusuna bakışı anlaşılabilir:

  "biz ki melik-i turan, emir-i türkistan'ız, biz ki türk oğlu türk'üz; biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu türk'ün başbuğuyuz!"

  "ey türk! üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir"

  arap aşıkları tarafından sevilmeyen büyük türk hükümdarı... uçmağı bôl olsun. torunu uluğ bey de testis sahibi bir hükümdardı.

  https://eksisozluk.com/entry/43529038

  2
 • ugurkaradeniz

  böyle büyük şahsiyetleri kendi ideolojilerine alet eden ahmaklarda var işte ne yaparsın.kardeş timur Müslüman stop.senin kendi kafandan kurdugun fanteziler tarihi değiştirmez stop.çok boş yazıyorsun stop.
  tarih o zamanın şartlarına göre okunur stop.bir Türk olarak iki büyük hükümdara saygı duymalıyız stop.
  (bkz: stop) ben ikisinide sevip saygı duyuyorum sen raat ol.

  2
 • don draper

  fil ordusu komutanin adi esenboğa'dır.
  anlayanaaa.

  2
 • erleichda

  Pursaklar ile de ilintili.

  3
 • balta

  "biz ki melik-i turan, emir-i türkistan'ız, biz ki türk oğlu türk'üz; biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu türk'ün başbuğuyuz!"

  ahahah timur bunu desin net draperle sevişirim. saatlerce hem de.

 • cbk

  Keşke skeymiş de aklı başına geleymiş bütün arapların dediğim emir.

  1
 • yer mi lan anadolu cocugu

  ideolojisi gazadır. turancı diyenler falan olmuş :) tarihi siyasi perdeden okumanın yarattığı cehalet işte hep bunlar. kaldı ki yıldırım bayezid’le yazışmalarında yıldırım’ın da gaza yaptığına atıf yapar. yani timur için yıldırım’ın Türk olması mühim değil.

  hatta anadolu’yu ele geçirdiğinde ideolojisinin gereği osmanlı’nın 7 yıldır alamadığı gavur izmir’i 15 günde almıştır. gavur izmir’i birilerini rencide etmek için söylemedim, o tarihlerde gerçekten gavurların toprağıdır.

  3
 • balta

  izmir önlerinde binlerce savaşçısıyla birlikte sabah namazı kılmıştır.

  2
 • bir middle earth kahramani

  yönettiği hiçbir savaşı kaybetmemiş büyük türk komutanı.kişisel görüşüm ankara savaşında haklılığı yönündedir.

  1