andy warhol

 • edi

  andy warhol, pop art akımının en önemli isimlerindendir. sıradan bir nesneyi eline alır ve ondan bir sanat eseri meydana getirir. seveninden ziyade nefret edeni bolcadır. edie sedgwick'i edie sedgwick yapan, sonra da yaptığını bozandır. velvet underground'un kaşifidir.

  1
 • suerstein

  hadım edilmiş erkekler "(bkz: society for cutting up men)" isimli cemiyetin kurucusu, psikolog, feminist, ve akıl hastası olan (bkz: valerie solanas)'ın bir çok kez öldürmeye çalıştığı (bkz: hipokondriak) (bkz: pop art) fenomeni. kendisi aynı zamanda (bkz: paranoyak)tır da, zira valerie solanas'ın kendisine filmleştirmesi için verdiği hikayeyi aşırı pornografik bulup, bunun devlet tarafından tasarlanan bir tuzak olduğuna inandığı için valerie solanas'ın senaryosunu yok etmiş, kaybettiğini söyleyerek kendisine geri vermemiştir. ancak ölümünden sonra eşyaları arasından çıkmıştır.

 • minerva

  fabrika kızı -factory girl demek daha doğru olacak- filminde andy warhol'un hayatının bir kısmını görebiliriz. çılgından hallice bir adam olmakla birlikte, yeni yetenekleri keşfeden, onların hayatlarını yönlendiren, yönlendirdiği hayatın da içine sıçan bir adamdır. erkek güzelidir ayrıca kendisi...

 • cedeff

  atölyesinin ismi factory olan bir garip deli. (bkz: enteresan adamlara sempati duymak) ayrıca öncülerinden sayıldığı sanat akımı için: (bkz: pop art)

 • rl

  pop art akımının yaratıcısıdır efendim.amacı ürünlerin daha fazla satması için gereken reklam pazarını sağlama diyebiliriz.bildiğiniz çoğu markanın amblemini tasarlamış kişidir.örneğin coca cola levi's falan...daha bir sürü şeye imza atmıştır kendileri.

 • kisisel illeti

  pop art akımının bir numaralı insanı, reklamcıların idolü, dünyayı sallamayan adam.
  bu adamın nasıl bir zihni var hiç anlayamıyorum aslında. ya da kendini nasıl kabullendirdi. benim için çizgiroman daha doğrusu batman çalışmalarını görünce diğer çalışmaları baya ilginç ve güzel gelmeye başladı. yaptığı işler arasında bir adamın uyuyuşunu konu alan 5 saatlik bir filmi de var. seyretmedim tabi. bu durumla ilgili en güzel eleştiriyi de yine kendisi yapmıştır:

  insanlar benim filmlerimi seyrederken sigara içmeye çıkabilir, tuvalete gidebilir, uzun süreli molalar verebilirler. yine de döndüklerinde hiçbir şey kaçırmamış olurlar.

  5
 • singerbobv2

  (bkz: özet geç piç)

  edit: ooo fularlılar eksilemiş.

 • scrooge

  "Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak" şeklinde bir beyana sahip, popüler kültürü direk popüler karakter yada simgeleri konu edinerek eleştirdiği iddia edilen pop art sanatçısı.

  2
 • yanliz mi yalniz mi

  malum marka kolayı, hafızamıza bu denli yerleştiren sanatçı.

  (bkz: pop-art)

 • isvicreli bilim adami

  neden

  2
 • maihesiem

  amerikalı bir ressamdır. aynı zamanda film yapımcısı ve yayıncıdır. (bkz: pop art) akımının en önemli temsilcilerinden kabul edilir.

  (bkz: factory girl) isimli bir filme de konu olmuştur.

  (bkz: velvet underground) isimli grubu da bizzat kendisi keşfetmiştir.

 • kisisel illeti

  bowie

  2
 • sekizimsi

  60'ların sanat ikonu her ne kadar pop art akımının temsilcileri arasında gözüksede aslında pop art felsefesini tam olarak ortaya koyduğundan ötürü kurucusudur (kişisel görüş) sırdan bir grafiker olarak yaptığı çalışmaları zamanla onu dönemin en ğnlü ve aranan isimlerinden biri yaptı tüketim toplumuna karşı olan yergisini kendisini de içine katarak şahşalı bir şekilde yapmıştır renki serigraflarıyla gündeme gelmesinin dışında empire ve sleep isimli deneysel uzun filimleriyle bağımsız film ödülü kazanmıştır ee bide tabi tüm bunları gerçekleştirdiği fabrika isimli atölyesi vardır

  2
 • protonstark

  tek istediği biraz plastik olmaktı.

 • otodidakt

  meşhur sözü şu tam cuk oturacaktır, herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacaktır. adam bunu 60'larda yani neredeyse 50 sene önce söylemiş. şu anki olan bitenleri görünce tebrik etmemek mümkün değil. bir bakıyorsun bir gün fotoğrafçı rezaleti, bir gün vajina parlatıcısı falan ki, youtuber, vine fenomeni şuna buna gelmeden her insan evladı bir gündem oluyor. farkında olmadan cebimizde taşıdığımız o aletlerin kölesi olduk ve işin en acı tarafı da bu kölelik için yarışıyoruz.

 • ailuros

  bu da bizi sikiyo yaa.

  buna sanat diyen bana demesin. ağır konuştum.

  2
 • dmnrzv

  edie sedgwickin hayatını anlatan factory girlü izlediğimden beri çok doluyum bu ibneye karşı. Gül gibi kızı harcamış, geriye sadece unutulmaz göz makyajı kalmış. Bu arada rolün hakkını fazlasıyla veren sienna millera bir selam çakıyorum. Seviliyorsun bebeğim. ❤❤

  1
 • fuckyourfeelings

  60'LARIN en ünlü grafikeri, pop art sanatçısı. pop art'ın babası olarak anılan warhol, bilinenin aksine tüketim toplumuna olan eleştirisini pop art ile yapmıştır. yani andy Warhol çalışmalarında tüketim toplumunun alelade nesnelerinin kopyalarını seri üretimle çoğaltıp sanat mertebesine çıkarılıp izleyiciye sunulurken aslında tüketim toplumuna ve sanata karşı ağır bir hiciv sergiliyordu. fakat pop artın temel mantığı olan 'popüler olma ve gündemde kalma' fikrinden hareket ettiğinden dolayı pop art ile toplumu yeren değil bir sanat akımı oluşturan sanatçı olarak anıldı.

  2
 • misswhiteway

  “when you're interested in somebody, and you think they might be interested in you, you should point out all your beauty problems and defects right away, rather than take a chance they won't notice them. maybe, say, you have a permanent beauty problem you can't change, such as too-short legs. just say it. "my legs, as you've probably noticed, are much too short in proportion to the rest of my body." why give the other person the satisfaction of discovering it for themselves? once it's out in the open, at least you know it will never become an issue later on in the relationship, and if it does, you can always say, "well i told you that in the beginning.”
  Andy Warhol, The Philosophy of Andy Warhol

  1
 • kisisel illeti

  sanat ve sanatçıdır.

  günümüzdeki yansımalarına bakıp, Warhol yhea demek nasıl desem, Biraz fazla ailuros.

 • donmeyen at

  john lennon ve yoko ono ile ahlak sınırlarını zorlayan poz vermiştir kendisi. mübarek ramazan ayı yaklaşırken ağzımı bozmayacağım. kenef herif.

  ayrıca pop art ile birlikte tüketim toplumunu eleştirdiği bilinen bir şey. bilmeyen varsa ona diyecek bir şey yok. o insana laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan güçtür.

  bu aqmun tüketim toplumunu eleştirmek ne kadar hoş. eleştirecek bir şey kalmadıysa tüketim toplumunu eleştir, kim ne diyecek. kisisel illeti de hep eleştirir tüketim toplumunu. seninle bu yüzden dövüşeceğiz.

  5
 • vitus werdegast

  tarihin gelmiş geçmiş en tırt insanı.

  2
 • pzel

  `pop is everything.
  everything is pop.`

 • omegledaki stranger

  la casa de papel'de raquel'in partneri angél, andy warhol sevdiğini söyleyince şaşırmıştım.
  söyleyeceklerim bu kadar.