apocalypto

 • freealcohol

  2006'da mel gibson tarafından çekilmiştir.

  gayet mutlu bir şekilde hayatını sürdüren maya halkının hayatları köylerinin bir yağmacı, avcı grup tarafından basılmasıyla mahvolur. avcı grup eli iş yapan herkesi esir alırlbaşroldeki maya kabilesinden jaguar paw ailesini bir kovuğa saklar ve esir alınır. daha sonra insan kurbanı ayinleri ile ünlü maya başkentine ulaşırlar.kuraklığın problem olduğu bölgede kurban törenleri yapılmakta ve esir alınan köy halkını da bu akibet beklemektedir. bu arada kadınlar ise açık artırmayla satılır. kurban töreni filmin en can alıcı sahnelerini oluşturmakla birlikte kahramanlarımıza sıra geldiğinde güneş tutulmakta ve bunu bir işaret sayan kral ve büyücüler onları bu akibetten bir bakıma kurtarmaktadır. ancak onları esir alan yağmacıların insafına terk edilen köy erkekleri daha iyi bir yola koyulamazlar. bu kez de bir nevi arena oyununa atılan kahramalarımızdan jaguar paw bu oyun esnasında yağmacıların şefinin oğlunu öldürür ve filmin ikinci bölümünde hızlı ve gerginlik verici bir kovalamaca başlar. kovalamacanın sonu her ne kadar mutlu son olsa da çekilen acılar unutulmaz. filmin sonunda beyazlar amerikayı keşfeder.

 • kerhaneci

  tek kelimeyle muhteşem bir filmdir. maya halkı'nın yaşantısını ve o devirdeki iğrençlikleri anlatır.

 • benbilmembeyimbilir

  etkisinden çıkamadığım filmdir.zaman , mekan gözetmeksizin azmin zaferini anlatır.

 • kadin kismisi cok yazmaz

  mel gibson yönetmenliğinde ki filmin en can alıcı, belkide özeti sayılabilecek olan sahnesi ,son sahnedir. sahilde beyazların keşif gemilerini gördüklerinde karısı kahramanımıza:
  - onlara doğru mu gitmeliyiz? diye sorar, cevap çok nettir;
  - ormana doğru gitmeliyiz! ve koşarlar...

  3
 • pier

  dünyada yasaklanan filmdir.

 • sayacibozulmussozlugunyazari

  mel gibson'un yönetmenliğini yaptığı film çok heyecanlı bir filmdir kendisi öneriyorum herkese

 • sour

  benim anladığım maya'lılar "iğrenç" yaşıyorlardı ve avrupa gelip onları bu berbat hallerinden kurtardı.
  pek çok da yorum yapılmış o dönemin iğrenç yaşantısını anlatıyordu diye. bunu söyleyenler yerlilerin avlanmak yerine burger king'den yiyip starbucks'tan kahve içmelerini bekliyorlardı sanırım.

 • echinus

  ---* dediğimiz şey sadece işkencenin ve umutsuzluğun farklı türleri olmasıdır. yani daha organize bir toplum olarak mayalar yerlilerin hayatlarıyla oynadı. sonra avrupalılar geldiler ve onlar da yekununun hayatını değiştirdi.
  orada kahramanımız ve ailesi aslında yağmurdan kurtulup doluya yakalanmışlardı. ve kesinlikle acı bir sondu bir sondu filmin nihayeti.  ---spoiler---

  1
 • osman jorgensen

  Ronaldinho'nun başrolde olduğu güzel bir film.

  Not: Beyaz avrupalılar orospu çocuğudur.

 • dmnrzv

  Bu filmi izlediğim zaman şunu görüyorum; elbette yaşanmıştır benzer şeyler bundan 2000 sene öncesinde. Bugün de aynı. Köyler basılıyor, erkekler esir alınıp kadınlara tecavüz ediliyor. Biz yaşamıyoruz ama dünyanın bir yerlerinde yaşanıyor bu olaylar.


  Ve binlerce senedir insan olmak adına sik kadar yol gidememişiz.

  Üzücü.