arda turan'ın galatasaray taraftarınca sevilmemesi

 • olly

  oynadığı oyun itibariyle ismini, hayatımın hiç bir döneminde yıldız kategorisine sokmadığım arda turan'ın bir garip ötelenme hikayesidir.

  futbolunun en iyi dönemlerini ve biraz kilo verip form tutttuğu takdirde bugününü bile baz alarak konuşuyorum; avrupa futbolunda söz sahibi pek çok takımın kadrosunda yer alabilecek nitelikte bir futbolcu bence... fakat nasıl olmuştu da barcelona'ya transfer olmuştu ve daha da ilginci, bu transferin bedeli hangi akla hizmet 41 milyon euro'ya gerçekleşmişti; bunu ben de henüz pek çokları gibi anlamış değilim.

  neyse... bu mevzular geride kaldı tabii... şu anda galatasaray taraftarı tarafından emre belözoğlu'na duyulan antipatiye eşdeğer hislerle selamlanmasındaki tuhaflığı ele alacağım.

  bu mevzu aklıma ilk kez, pazar günü oynanan medipol başakşehir maçı evveli binlerce galatasaray taraftarı'nın gönül birliği ederek çığırdığı, "ayva çiçek açmış yaz mı gelecek, arda sami yen'e nasıl gelecek," marşını gözlemlediğim esnada aklıma geldi.

  kulübün özkaynak düzeninden yetişmiş,
  formasını giydiği dönemde takımının elde ettiği şampiyonlukların en önemli unsurlarından biri olmuş,
  galatasaray'a dönemin en yüksek bonservis bedelini kazandırarak kulüp tarihine adını altın harflerle kazımış bir futbolcudan bahsediyoruz.

  ben bu arda turan adı verilen afacanın;

  bir zamanların pembe forması hakkında adnan sezgin'e, "sen bu formalara nasıl bakmazsın, her sene bir orospu rengi var," cümlesini sarfettiği için mi,
  dünyanın bir numaralı futbol takımına transfer olduğu sıralarda, iç sahada oynanan bir galatasaray maçında, taraftar kimliğiyle tribündeki yerini aldığı için mi,
  galatasaray taraftarı olduğunu her yerde ve her zaman açıkça dile getirdiği için mi,
  yoksa, "türkiye'de galatasaray dışında hiç bir takımın formasını giymem," dediği için mi ötelendiğini anlamaya çalışıyorum.

  galatasaray taraftarı, bu hiç bir rakip takım taraftarının saygı duymadığı, hor gördüğü ve saydığı-sövdüğü herifi neden ötelemektedir, biri bunu izah etsin anasını satayım?

  geçtiğimiz yaz transfer döneminde galatasaray'a transferi gündeme düşen, fakat galatasaray taraftarının sosyal medya vasıtlasıyla adeta örgütlenerek bu transferin önüne geçmesi?!? anlayamıyorum, bilemiyorum. bildiğim tek şey; galatasaray kulübü veya taraftarı ile hiç bir vukuatını hatırlayamadığım arda turan'ın galatasaray kariyerinin hemen hemen yukarıda anlattıklarımdan ibaret olduğu...

  sıradışı elbette...

  yani akp hükümeti yanlısı yönünü ele alacağım da; everton'a satıp 28 milyon euro gibi muazzam bir gelir elde ettiğimiz, canımız, ciğerimiz cenk tosun'a, olası bir gelecekte, beşiktaş taraftarı'nın karşıtı bir dünya görüşüne ait olduğu gerekçesiyle ana avrat sövdüğümüzü düşünüyorum? akla mantığa yatkın mı? değil elbette... zaten halihazırda son iki iç saha maçında tüm stadyum tarafından alkışlarla tribünlere davet edilen gökhan töre, bu gerçeğin en önemli kanıtı niteliğinde?

  ***

  bu durumu incelemek adına kötü sözlük'te yer alan arda turan başlıklarından mini bir derleme yaptım. aldığım sonuçların olağanüstü olduğunu belirtmeliyim.

  absurt votka, nisan 2013 (sanırım arda turan'ın dünya çapındaki "adam" lakâbını ilk dile getiren bu vatandaş!)

  don draper, temmuz 2012
  don draper, temmuz 2015
  don draper, mayıs 2016

  yukarıda don draper hıyarının üç adet entrisi vardı ama silip kaçmış maalesef... klasik galatasaraylılık...

  chicqo, şubat 2016 (inanılır gibi değil gerçekten...)
  chicqo, haziran 2016
  chicqo, haziran 2016

  hunnic raider, haziran 2016
  hunnic raider, haziran 2017

  parliament mavisi, mart 2011
  parliament mavisi, mart 2011
  parliament mavisi, kasım 2011
  parliament mavisi, aralık 2017

  omegledaki stranger, temmuz 2015

  bloodless, kasım 2010
  bloodless, eylül 2016
  bloodless, aralık 2017

  azazil, nisan 2017

  sir olly, haziran 2016
  sir olly, haziran 2016
  sir olly, nisan 2017

  ***

  bu nasıl bir ikiyüzlülüktür, riyakârlıktır, nasıl bir kadir kıymet bilmez anlayıştır? galatasaray camiasına dair bu mutlak realitenin kelimelerle tarifi yok ne yazık ki...

 • diko

  gayet normal bir davranış. sabriyi de sevmezlerdi. hakan sukurun de sevmeyeni coktu. ben fenerbahceliyim kuyttan hiç hazzetmezdim misal.

 • parliament mavisi

  Bi düzeltme yapalım, Galatasaray taraftarı sabri'yi kesinlikle çok seviyor çünkü adam sahada gerçekten de varını yoğunu ortaya koyuyor. Yani Bir futbolcu sadece yeteneği için övgü almıyor sayın abilerim.

  Misal Hiç unutmam yine çok tırt geçen bir el klasikko müsabakasında Sabri dışında ateşli hiçbir oyuncumuz yoktu. Hatta her gelen yeni sağ bekimiz bir şekilde sabri'nin yedekliğini tatmıştır çünkü adam gerçekten de çok hırslı ama bir o kadar da komik ve sempatik işte :/

  Sabri : yeteneksiz ama ateşli

  Hakan şükür : yetenekli ama soğuk

  Arda: yetenekli ve ateşli


  Açıklamam biraz hot or not eklentisi gibi görünse de her şey yetenek değil demek istemiştim. Tşk.

  Not: doğvudur. Arda'yı artık sevemiyoruz ne yazık ki.

 • bloodless

  sinem kobal ile takılmaya başladığında soğumuştum. sarışınlar bana itici gelmiştir. galatasaray kaptanının da sarışın bi kadınla ilişki yaşaması falan ne bileyim kabullenemedim.

  bizim derdimiz adamın kişiliğiyle, karakteriyle. orospu renginden, komik tekliften, primden vs geçtim eyvallah da adam 70 yaşında gazeteciye saldırdı, daha ne olsun.

  teknik olarak da genel anlamda bi futbolcunun yeteneğini oynadığı oyuncu grubu değerli kılar ya da kılmaz. özetle arda turan'ın yeteneği süper lig takımları ya da milli takım için değerliyken; barcelona, real vs. gibi takımlar için önem arz etmez.

 • olly

  iyi, tamam da; bu yeterli bir mazeret değil ki?

  aşığı olduğunuz felipe melo, sizin oyuncunuz olduğu esnada, aynı şekilde kulübünüzün formasını giymekte olan ve taraftar olarak hiç bir husumetinizin de bulunmadığı albert riera'ya saldırmakla kalmadı; şu hale getirinceye kadar odaya kitleyip ağzına sıçıverdi. ne kulübü tarafından cezalandırıldığını duyduk, ne taraftarın herhangi bir eleştirisine tanık olduk, ne de adam taraftarın gözündeki değerinden bir santim olsun kaybetti?

  e, arda turan'ın sorunu saldırmaksa şayet, felipe melo'nun saldırısı değil miydi? ya burada sanırım ki ikisi arasında bir kıyaslama yapsak, arda turan'ın da camianıza daha ait olduğu konusunda da hemfikir kalırız sanırım? ve tüm bu faktörler mukabilinde, bu iki heriften teki efsaneleriniz arasında yer alıyor olmasına rağmen, diğeri hakaret üstüne hakaret işitsin, garip değil mi?

  bilemiyorum. galatasaray taraftarı arasında önemli bir isim çıkıp düğmeye basmış ve kalanları da onu takip etmiş gibi biraz? ortada dikkatlice düşündüğü takdirde hiç bir galatasaraylı'nın, "ben bunu iyi ki yapıyorum lan," şeklinde bir mantıkla sağlıklı temellere oturtamayacağı bir senaryo gelişivermiş gibi...

 • don draper

  bunu iyki yapiyorum.

 • scrooge

  galatasaray taraftarının hanesine artı puan olarak yazılması gereken durum.

  Bu başlığın eninde sonunda melo'ya bağlanacağını adım gibi biliyordum ve yanılmadım. ancak konuyu melo ya da benzeri çirkef futbolcu örnekleri ile değerlendirmek oldukça yanlış olacaktır. çünkü arda; bir melo, bir lugano, bir bülent korkmaz değildir. o, farklı bir iticiliğe doğru yol almıştır!

  arda, burak yılmaz ve kankaları ile birlikte emre abisinin yolundan giderek iticilik yolunda farklı bir kulvara çıkmıştır. takımda gruplaşma yaratmak, formasını giymenin bile büyük bir onur olduğu ulusal takımda prim için takla atmak, saha içi ve saha dışında kabadayılık ve mafyavari hareketler yaparak, bir de yaptıkları işleri "adamlık" kisvesi altında savunmak... bu şımarıklık özellikle de milli takıma yansıyınca artık taraftarın gözünde kredisi tamamen sıfırlanmıştır.

  unutmayın, arda sarı kırmızılı takımı her daim sevdiğini belirtti ve galatasaray'a gelmek istiyordu. ancak buna rağmen taraftar karşı çıktı. tıpkı burak yılmaz'ın şampiyonlar liginde gol rekoru kırdığı yılın ertesinde protesto edilmesinde, selçuk inan'n yıllardır tepki görmesindeki nedenler gibi...

  rica ederim arda ve ekurilerini, ikinci paragrafta belirttiğim çirkef olarak adlandırılan isimlerle bir tutmayın. arda ve arkadaşlarından bahsediyoruz. arda, emre, acun, gümüşdağ, demirören ve daha niceleri... umarım diğer büyük takım taraftarları da bu zihniyete tepki gösterir ve türk futbolunda belki bir şeyler düzelebilir! ben artık yeşil sahalarda kibirli, racon kesen ağır abi triplerini, mafyavari hareketleri izlemek istemiyorum!

  1
 • bloodless

  riera & melo kavgası bi nevi kol kırılır, yen içinde kalır olayıdır. kaldi ki fatih hocam da bu olayda iyi bi kriz yönetimi sergilemişti.

  arda turan ise zamanla yeni türkiye karakterine evrildi. yeni türkiye'de kriz bi yönetim şekli olarak benimsendi. bu karakterin vukuatlarını bi de bu açıdan değerlendirmek lazım.

  birilerinin düğmeye basmasına falan gerek yok. futbol üzerinden gidersek, aklıselim olan her taraftar grubu bu duruma tepki gösterir ki kendisi bile anadoluda da ıslıklanmaktan falan bahsetmişti geçen maç sonrasında.

 • fuckyourfeelings

  sevmezler tabi

  1