artefakt

 • kotukadinmuzeyyen

  doku veya organda suni olarak meydana gelmiş şey.

 • ru

  insan yapımı nesne.

 • murtaza

  (bkz: artifact)

 • fuckyourfeelings

  'insanlar tarafından yapılması mümkün olmayan, doğrudan tanrısal bir güçle 'yaratılmış' kadim nesne.'

  her geçen gün kendilerini biraz daha hissediyorum. gerçekliğimiz biri ya da bir sistem tarafından kurgulanmış olarak tasvir eden veyahut yol gösteren, tek tek kod yazarak programlayan ve tasarlanmış dünyada hareket ederken onun bilinçle algılayamadan bizi kontrol eden bilgisayar benzeri bir öğretme makinesi yani artefakt gibi işte kurgulanmış görünüyor. her ne kadar kurguyu farkına varıp kırmaya çalışsam da yine her şekilde kurguya dahil olduğunu görmek ise dünyanın en çıldırtıcı ve aptalca şeyi

  daha aptalca olanı ise artefaktın bile kurgulandığından haberinin olmaması sanırım. gerçekçiliğinizin bir imajı olarak tasarlamaktan başka hiç bir yere götüremez bizi. öyleyse kendisini urgrund gibi hayal etmekten ve bizi kurgulamaktan başka bir işlevi yoksa neden hala demimiurg yıkma isteği içerinde neden hala özgür bırakmaz? hiç bu kadar Andy Warhol hissetmemiştim kendimi birazdan yarını kutulara koyacakmışım gibi. Rodçenko gibi kalkıp günün yarısını artefactten çalarak tasarlayıp, TiNGUELY gibi tüm süreci 3 saniyede patlatasım var.

  şu saatte daha günden bıkıp yorgun düşmek böyle bir şey demek ki.

  5
 • parliament mavisi

  Felsefik olarak bu kadar doğaüstü bir karşılığı olmasına rağmen tıp ve mühendislikte radyografik çekimde görüntü üstünde oluşan hatalar için kullanılan bir terimdir. Bir dalda bu kadar muazzam bir anlamı olmasına rağmen diğer dalda tırt bir hata olarak ifade edilmesi de ayrı bir ironi.

  Bu arada illa bir artefakt söyle deseler 10 yıl önceye kadar ben direkt hz. isa derdim ama şuan bakire bir kadının doğum yapması mümkün. O yüzden şu sıralar yıldız falan desem bi 20 yıl sonra ilk ölüm yıldızımızı yapmaya başlarız diye korkuyorum açıkçası.

  (bkz: Artifact)

  Oyunlarda da çok güçlü silah oluyorlar.

  3
 • serefsizim

  risk almaktan korkan insanların tutunduğu daldır.

  dünyaya bir kere geliyorsun ve istediğin gibi yaşamalısın. çalışmak istemediğin bir işte yada okumak istemediğin bir bölümde okumak istemiyorsan okuma. aç kalıp ölmezsin. ev alma, araba alma, en son model telefonu kullanma. popüler kültür, kapitalizm içime işlemiş, komformist yapım tavan yapmış, rahatımı bozmak istemiyorum demenin kurtuluş yolu da bu olmuş.

  yada vasfını arttır ve yurtdışında yaşa. hem komformist yapını bozma hem de istediğin gibi yaşa.

  metafizik bir yere kadar. beyin var.

 • gaslight

  (bkz: totem)

  türkçe karşılığı var. biraz düşününce buluyorsunuz.

  1