atatürkçü olmayı hakaret sayarım

 • chicqo

  atatürk kültür dil ve tarih yüksek kurumu yönetimine atanan mümtazer türköne'nin bir demeci, devamında ise;

  türkiye'de yüzlerce atatürkçü olduğunu ifade eden türköne kendisine atatürkçü tanımlamasının yapılmasını da hakaret olarak algılayacağını söyledi. atatürk'ün bu ülkenin bir ortak değerini olduğunu kaydeden türköne "atatürk'ün mirasına sahip çıkmamız lazım ve atatürk'ün atatürkçülerden korunması gerekli. atatürk 19 mayıs'ta samsun'a çıktı. ve biz 19 mayıs'ı atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı olarak kutluyoruz. 1932 yılında inönü italya'ya gidiyor. ve italya'da faşist kutlamaları görüyorlar. alıyorlar onu 1938'den itibaren 19 mayıs törenleri diye türkiye'de uyguluyorlar." diye buyurdu.


  (bkz: 19 mayıs törenleri faşist kutlamaları andırıyor)

  atatürkçü olmayı hakaret sayarım

  2
 • okadarsuperimki

  - atatürkçü müüümtaaz atatürkçü müüümtaaaz atatürkçü müüümtaaaz!
  - hayıır atatürkçü değilim ben
  - sus lan atatürkçüsün işte! atatürkçü müümtaaz aaaataaaatürkçü müüümtaazz. hee hehehe. hişt lan atatürkçü.
  - ya ne atatürkçüsü ya!
  - atatürkçüsün olum işte. şu tipine bak. baya atatürkçüsün
  - ya gider misin?
  - gider değilim kanalım yavruuum hehehe atatürkçü naaaber
  - değilim ya değilim. di yi lim!
  - sıs la bebe. atatürkçüsün olum. en birinci atatürkçüsün hem de. atatürkçüüü müüümtaaaz. lan bakın atatürkçü var burda. bak bu bu işte bu var ya atatürkçü hehehehe.
  - sus ya sus. rezil ettin beni.
  - tamam la sustum.
  - offf.
  - mümtaz
  - efendim?
  - atatürkçü müsün lan doğru söyle ha
  - yaaa yeter bak
  - olum basbaya atatürkçüsün lan sen. şu saça bak bence tam atatürkçü saçı. atatürkçü müüümtaaaz atatürkçü müümtaaaz atatürkçü müüümtaaz.
  - ben gidiyorum ya
  - nereye anıtkabire mi hehehehe. atatürk'e gidiyon de mi sıkışınca. gözlerin de aynı atatürkçü gözü gibi.
  - !!!
  - ooo atatürk gibi baktın. tam atatürk gibi sinirli sinirli baktın mümtaz.
  - la bi siktirgit!
  - mümtazcığım. senin gibi bir atatürkçüye yakışıyor mu bu tarz laflar? hadi sen söyle yakışıyor mu? herkesi kandırabilisin ama kendini kandıramazsın mümtaz itiraf et atatürkçüsün oğlum. aynı atatürkçü gibi konuşuyon ha. nasıl konuşuyon böyle mümtaz. nerden öğrendin bu atatürkçü laflarını lan.
  - allahım ya.
  - allah yok mümtaz atatürkçüsün sen, pozitivist bir insansın. aynı benziyon ha. aataaatürkçü müüümtaaaz atatürkçü müüümtaaaz.

 • ftwda

  görüşlerine tamamiyle ters düşen, atatürk kültür dil ve tarih kurumu yönetim kurulu gibi bir kurumun üyeliğine atanmış prof dr unvanlı bir zaman gazetesi yazarının sıvama öncesi söylemidir.


  "şöyle yorumlar da yapıldı; 'başbakan vekil yapmadı, cumhurbaşkanı onu bu konuma atadı' gibi... teklif öyle bir yerden gelince 'hayır' demek de mi zor?

  cumhurbaşkanı böyle bir görev önererek sizi onore ediyor. sizin böyle bir görevi reddetmeniz yakışık almaz. bu benim devlet terbiyeme aykırı bir şey olurdu.

  ...

  siz atanmadan önce bu kurumun ne yaptığına, ilkelerine, kurallarına hiç baktınız mı?

  doğrusu kanununu atanma haberini aldıktan sonra okudum. ama tabi şunu biliyorum; birincisi bu kuruluş anayasada yer alan anayasal bir kuruluştur. ikincisi türk dil kurumu, türk tarih kurumu gibi çok önemli, kritik kurumların bu kurula bağlı olduğunu biliyorum.

  bazı ilkeler var, ilgimi çeken mesela bir tanesi; "millî mücadele ruhu ve bilinci içerisinde; atatürkçü düşünceye, atatürk ilke ve inkılâplarına, türkiye cumhuriyetinin sonsuza kadar var olma şuuruna, kişilerin ve milletin refahına, toplumun mutluluğu inancına, millî kültürümüzü çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkarma azim ve kararlılığına bağlı kalmak ve sahip olmak" bir başka ilke de şu; "topluca türk vatandaşlarının millî gurur ve iftiharlarda, millî sevinç ve kederlerde, ortak ve bölünmez bir bütün halinde, millî kültür ve ülküler etrafında toplanmasını güçlendirecek doğrultuda hareket etmek" bunları biliyor muydunuz?

  bunları okudum.

  gülümsediniz. ama hakikaten bunlar gülümseten şeyler. çünkü sizin söyledikleriniz bunun tamamen tersi herhalde, değil mi?

  işte bu ifadeleri eleştiren, eleştirel yaklaşan benim gibi biri böyle bir kurum için kazançtır. zaten gelişme ve ilerleme de bu eleştirilerle mümkün olur."

  sağlığa cidden zararlı olan röportajın tamamı için...

 • user

  "atatürkçü olmayı hakaret sayarım" ama , kurul üyeleri de iyi para alıyor a.q. diye devamı gelecek olan cümle... yeşilay'ın başına alkoliğin birini getirmekten farksızdır.

  2
 • somut olric

  mümtazer türköne söylemidir. kendisine buradan şöyle demek isterim:

  (bkz: olm sen var ya tam bi atatürkçüsün lan)

  ayrıca;
  (bkz: #1714015)

 • denizim

  kendisinin atatürk kültür dil ve tarih yüksek kurumu yönetimine atanmayı hakaret olarak kabul etmeyip, tanımlamayı hakaret olarak değerlendiren mümtazer türköne’nin çelişkili beyanatı.
  (bkz: resmi provakatör)
  sen çok yanlış gelmişsin be annem.
  aslında iyi demişsin zira tam tersini söylesen fikrin de zikrinde bilindiği için atatürkçülere hakaret etmiş olurdun.
  bu arada 19 mayıs için de sinyaller şimdiden verildi sanki.
  "19 mayıs kutlamalarına model olarak italya'nın faşist kutlamaları alınmış. beden eğitimi öğretmenleri bütün liselerde ali kıran baş kesen oluyor ve eğitim bitiyor”

 • le poisson

  (bkz: the.poisson)

 • yeni alinmis spor ayakkabi

  chp nin atarük'ü sahiplendiğinden ve yine chp'ni, diğer partilerin atatürk'ü sevmelerine izin vermediğinden bahseden adam.
  senin bilim adamlığını seveyim. oyuncaklarıyla oynatmayan çocuk gibi basitçe tanımlayabilmeni seveyim bilim adamı seni!!!

 • unlimitedboy

  sol framede gördüğümde bunu kesin mümtazer türköne söylemiştir bunu dediğim beyan.

  "atatürkçülük öyle herkesin benimseyebileceği, o kadar salak bir ideoloji olamaz ki.."

  http://www.youtube.com/watch?v=d01ewbn2cqq

 • yer mi lan anadolu cocugu

  özledik

  1