atmosfer basıncı

 • sizofrengibi

  havanın bir gezegenin yüzeyine uyguladığı basınç.

 • perakedisi

  atmosferin yer yüzünde bulunan her cisim üzerine yaptığı basınç. deniz seviyesinde, 760 mm'lik civa sütununun 1 cm2 alana yaptığı basınç "1 atmosfer" basıncıdır.

 • kisisel illeti

  Ne zaman ocağa su koysam aklıma gelen züdüt. Eski hatunum hep "çaydanlığın ağzını açık bırak atmosfer basıncıyla daha çabuk kaynar" derdi. Doğru mu değil mi araştırmadım hiç. zira ne basıncı ne atmosferi çay demliyoruz burada. Bildiğin türk işi çay işte.

  Neyse, diyemezdim tabi. Seviyordum.

  1
 • rot

  101,325 kilopaskaldır.

 • dimi

  deniz seviyesinde 76cm civa olarak ölçülen hava basıncına atmosfer basıncı denir, deniz seviyesinden yukarılara çıktıkça düşer.

  şimdi gelelim kaynama olayına, kaynama bir sıvının buhar basıncının atmosfer basıncına eşit olduğu andır. yani belli bir sıcaklığa erişme değildir. mesela deniz seviyesinde su 100 derece de kaynarken, yukarılara çıkıldıkça bu sıcaklık düşer. kaynama sırasında sıvının sıcaklığı sabit kalır. bir düdüklü tencerenin içersinde sürekli buharlaşma olayı gerçekleşir, bu da sürekli basıncı artırır, böylece sıvı kaynamadan çok yüksek sıcaklıklara kadar ısınabilir.

  buradan özetle çaydanlığın kapağını açık bırakırsanız kaynama gözlemlersiniz ama sıcaklık, kapak kapalıyken kaynama sırasında gözlemlediğini kadar yüksek değildir. ayrıca enerji israfı. kapağı açık bırakmak hatalı öğrenilmiş bir orta okul bilgisinin sonucu.

 • ilkelbenlik

  barometre ile ölçülür.