aykut kocaman

  «
 • 19
 • »
 • monalisa

  aykut kocaman (d. 5 nisan 1965, sakarya) türk eski milli futbolcu, teknik direktör.

  1
 • mintan

  gol kralı olmuş, yetenekli bücür golcülerdendir.

 • evren barlas

  adına "nasıl koydu aykut kocaman kocaman?!" tezahüratının yazıldığı kişidir.

  2
 • zaragoza

  fenerbahçe'nin sportif direktörlüğünü yapan "kocaman" insan...

 • villi lapsi

  fenerbahçe'nin teknik direktörlüğüne getirilmiş olan eski fenerbahçeli efsane futbolculardan biri. 28 haziran'da görevine başlayıp, 29 haziran'da da resmi imzayı atacakmış. zaten yaz başından beri görevli kişi aykut kocaman gibiydi, bu gelişmeyle birlikte futbol takımından sorumlu tek kişi kendisi oluyor.

  ayrıca söylentiye göre kendisine 1 + 1 yıl opsiyonlu sözleşme önerilmiş (vay be yönetim akıllandı sanırım).

  ilgili haber

 • tuzubasa

  tabi biraz çekincemiz olsa da en azından daum'dan daha iyi olduğunu bilmemiz bir de fenerbahçe camia'sının bir evladı olması da içimizi bir nebze olsun rahatlatıyor.

  hani en azından daum gibi oyuncu değiştirmek için 70 dakika bekleme salaklığını yapmayacak orası kesin.

  1
 • caralho

  fenerbahçe ile 1 yıllık sözleşme imzalayan teknik direktör.

 • azdak

  koltuğunu hakeden adam.

 • etagorretni

  gerçek bir fenerbahçelidir. teknik direktörlüğü hayırlı ola.

 • nukleerbasliklikiz

  5. nesil teknik direktör.
  hoşgelmiş.

  1
 • villi lapsi

  şuan fenerbahçe futbol takımı'nın tek sorumlusu olan şahıs, hem teknik direktörlük görevine başladı hem de sportif direktörlüğe devam ediyor.

  fenerbahçe'ye şampiyonluk kazandıramasa bile büyük bir katkı sağlayacaktır. fenerbahçe yıllardır çok kötü bir transfer politikası izliyor, bunu zaten hepimiz görüyoruz. genelde brezilyalı veya artık başarıya doymuş yaşlı yıldız oyuncular takıma katılıyor, sonuç olarak tabiki başarı gelmiyor. aykut kocaman daha geçen yıl göreve gelmesiyle zaten takımı daha başarıya hasret futbolculardan oluşturacağının sinyallerini vermişti, andre dos santos ve christian baroni bunların ilk örneği. her ikisi de isteneni veremesede dos santos'un oynadığı maçlarda ne kadar kaliteli olduğunu görme fırsatına kavuştuk. bütün bir yıl aykut oturmayıp gerek fenerbahçe'nin rakiplerini, gerek diğer takımları iyice izleyip alınabilecek genç yetenekleri sıralamış. şuan bakarsanız fenerbahçe'nin gündeminde tek bir güney amerikalı oyuncu yok (diego forlan ve luis suarez hariç). bir kaç anadolu takımından oyuncu alındı öncelikle. ardından ise ilk bomba olarak miroslav stoch geldi. fenerbahçe özellikle sol kanatta geçen yıl çok sorun yaşamıştı, sağ kanatta yine gökhan gönül olduğu için (ve sezon sonu mehmet topuz) o kadar açık verilmemişti. fenerbahçe'nin şuan gündeminde olan oyuncular yine miroslav stoch gibi genç oyuncular; milos krasic, eden hazard, edin dzeko, luis suarez... sırf fenerbahçe'ye katacağı genç oyuncular bile gelecek yıllarda kendisi olmasa da fenerbahçe'ye katkı sağlayacaktır.

  transfer politikasından sonra teknik direktörlüğüne gelelim; aykut kocaman en iyi dönemini sanırım ankaraspor'da geçirdi, bana sorarsanız burada zaten kendini kanıtladı. ankaraspor gibi beş kuruş parası, doğru düzgün tesisi, kaliteli tek bir futbolcusu olmayan takımı teknik direktörlük yaptığı zamanlar ligin ilk yarısı şampiyonluk yarışında tutmuştu, ligin ikinci yarısı sakatlıklar ve futbolcuların parasızlıktan isyan etmelerinden dolayı takım aşağıya doğru düşüşe geçmişti lakin yine kötü bir performans sergilemiyordu. keza diğer takım tecrübeleri de iyiydi. her şeyden önce takıma pozitif futbol oynuyordu, sürekli hücumu düşünüyordu. kendisi de zaten bir forvet oyuncusuydu, ondan böyle bir oyun kurgusu seçiyordur. hayalindeki topu ayağında tutabilen, önde basan, hırslı ve atak oynayan bir takım (barcelona gibi). önceki takımlarında bunu tam anlamıyla hayata geçiremedi zira oradaki futbolcuların kapasitesi belliydi, lakin fenerbahçe'deki yetenekli topçular onun bu isteğine karşılık verebilir. yıllardır fenerbahçe zaten istatistik açıdan maçlarda hep daha çok topa sahip olan takımdı, lakin teknik direktörleri bunu kullanmayıp defansif oyun tercih ediyordu. bir tek zico döneminde daha atak ve ayağa paslaşan bir takım görünümündeydi fenerbahçe. muhtemelen aykut'ta benzer bir takım yaratacaktır, tek farkla, tabiki aykut'un yarattığı takım daha hızlı oyun oynayacak. ayrıca kendisinin türk futbolculara önem vereceğini düşünüyorum, yine yıllardır değişmez olan tek forvet anlayışını değiştirip fenerbahçe'yi çift forvet oynatacaktır. ne yazıkki fenerbahçe istediği gibi tek başına oynayabilecek futbolcu bulamadı, bundan ötürü çok puanlar kaybetti. belki geçen sene olacak bir semih + güiza ikilisi çok büyük işler başarabilirdi. konusu açılmışken; semih'ten yararlanacağına ise bütün fenerbahçeliler kesin gözüyle bakıyor. zira ilk açıklamalarına bakılırsa yabancı diye hiç bir futbolcuya iltimas göstermeyeceğini, sadece hakkedeni oynatacağı sinyallerini verdi. otoritesinden ise şüphem yok, alex karısının doğumu olmasına rağmen 2 günlüğüne istanbul'a gelip ilk antremanlara katıldı, sırf aykut'a duyduğu saygıdan ötürü (halbuki izin verilmişti kendisine zaten, gelmesine gerek yoktu).

  ve işin taraftar boyutu; bu konuda fazla konuşmaya gerek yok aslına bakarsanız, geçen yıl sportif direktör olarak geldiğinde bile bir çok kişi kendisinin teknik direktör olmasını istiyordu. aykut daha önceden kanıtlamıştı zaten kaliteli bir teknik direktör olduğunu. başarısız olması dahilinde ancak medya tarafından eleştirilecektir, futbolculuğu zamanındaki fedakarlıklarından ötürü fenerbahçe taraftarı asla kendisine saygısını kaybetmeyecektir. en azından oynadığı zamanları izlemiş, onu için bağırmış olan fenerbahçeliler ne kadar büyük bir futbolcu olduğunu hatırlayıp yuhalamayacaklardır başarısızlığında. alınacak başarı ise aykut'u gözümüzde bir kat daha efsaneleştirecektir. ayrıca kendisinin fenerbahçe'nin antipatik görüntüsünü azaltacağını da düşünüyorum. kendisi hem dürüst hem de çok efendi bir insandır, bu görüntüsüyle fenerbahçe düşmanlığını azaltır. üstelik ona sadece fenerbahçeliler'in değil tüm türk futbolseverlerin saygı duyduğunu (en azından saygı duyması gerektiğini) düşünüyorum.

  son söz; fenerbahçe'ye ve kendisine hayırlı olması dileğiyle, hoşgeldin "kocaman adam".

 • cecgko

  daum'un kuyusunu kazan insan.

 • nostaljik

  90 lı yıllarda fenerbahce de forvet olarak oynamıs golcü.bazen cok net pozisyonları kacırarak saç baş yoldururdu ama olsun yine de fenerin gol yollarında olmazsa olmazıydı.
  fenerbahcenin basına uzun bir aradan sonradan bir fenerlinin gelmiş olması beni çok mutlu etti.ayrıca tecrübesiz de değil bu konuda.fakat aziz yıldırım ve adamları aykut u da harcamaya kalkarlarsa gerçekten yazık olur.hayırlı uğurlu olsun.

 • bkz yazari

  masmavi kocaman bir adam. camiaya hayırlı olsun.

 • villi lapsi

  cristian baroni kendisinden şöyle bahsetmiş;

  "aykut kocaman fenerbahçe için bir idol. aynı zamanda futbolcuyu, futbolun ruhunu, futbolcunun istediklerini çok iyi anlayan, analiz edebilen ve bunlarla ilgili kararlar alabilen biri. kişisel özellikleri bakımından çok dürüst, çok samimi ve konuşurken mutlaka insanın gözlerinin içine bakan biri. bu özellikleri bakımından, futbolun, futbolcunun kesinlikle ihtiyacı olan bir hoca. bütün bilgisi, birikimiyle takımımıza ve camiaya çok yararlı olacağını düşünüyorum."

 • gx2

  (bkz: #506487)

 • parliament mavisi

  fenerin bir göt oluş hikayesidir. taksim'de atılması gereken slogan ise hali hazırdadır.

  (bkz: aykut'un götü kocaman)

 • ruhes

  aykut kocaman fenerbahçe'ye emek vermiş adamdır herkesten daha fazla ister fenerbahçe'nin iyiliğini...

 • tuzubasa

  başındaki adamın taraftara yem edeceği adam...

 • schizogelin

  yaptığı bariz 2 taktik hatasıyla elenmemizi sağlayan tecrübesiz hoca.

  ancak transferlerinin sağlam olduğunu görmüş olduk. maçta varım diyen 2 oyuncu stoch ve dia'ydı.

 • rory breaker

  iyi adam, güzel adam da ben bu adamı her gördüğümde kendimi beşir gibi hissediyorum.
  (bkz: nihal'i harcayacaklar matmazel)

 • tuzubasa

  gidecek ve gelecek transfelerin hala netlik kazanmaması fena halde başını ağrıtacak gibi görünüyor. paok'a elenirsek yolcudur abbas.

 • owencan

  dünyanın gelmiş geçmiş en bilgili, tecrübeli ve futboldan anlayan antrenörüdür. pele ve maradona'ya özel ders verdiği kulislerde konuşulmaktadır.

 • la violette

  bir zamanlar oğuz çetin'in ekürisiydi.

 • sensizdogangunsinaq

  fenerbahçemin başına geçer geçmez yaptığı açıklama da; 'bu takım ayağa top yapacak hızlı oynayacak' şeklinde laflar sarf ediyor ve etrafa umut saçıyordu. ama 2 aydır takımın başında olduğunu göz önünde bulundurusak, bu akşamki* maçta yapılanları nasıl göz ardı edebiliriz. tamam eksik oyuncaların olabilir, ama bu pozisyona bile giremeden maç kaybetmeni açıklayamaz, hele ki paok denilen takım son 30 dakikayı 10 kişi oynarken.

  kısacası bize bu seneyi de eziyete çevirecek*, eski futbol efsanesi.

  ayrıca umarım içerdeki paok maçında bana bu yazdıklarımı yutturur.

  «
 • 19
 • »