barış

 • eski dilde ok....tamam

  savaşların, çatışmaların, öfkenin olmaması ile oluşan, hiç yaşamadığımız için değerini tam anlamıyla bilemeyeğimiz durum.

 • mutsuzluga sebep olan mutluluk

  (bkz: ütopya)

 • tarih terimleri

  savaş içinde olmayan bir ülkenin durumu.

 • gozlerim sigmiyor yuzume

  bazı ibnelere göre bunu sağlamak ve muhafaza etmek sadece bir ütopya. kan akıtmak gerekiyor çünkü onlara göre. hep acı çekmek, hep acı çektirmek gerekiyor.

  ama yanılıyorlar.

  2
 • moryel

  refahtır huzurdur.

 • deepthroattoyouall

  1. barışma işi.
  2. savaşın bittiğinin bir antlaşmayla belirtilmesinden sonraki durum, sulh, hazar.
  3. böyle bir antlaşmadan sonra insanlık tarihindeki süreç.
  4. uyum, karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile oluşturulan ortam.

 • denizim

  bordum, akyarlar-karaincir de oğullarının adını verip, iki harika insanın işlettiği bir pansiyon.
  bodrum barış pansiyon

 • mehs

  düşmanlığın olmaması anlamındadır ayrıca bir erkek ismidir.

 • uxxl

  barış özbek gibi bir futbolcuyu gördükten sonra duymak istemediğim isimlerden biridir.

 • papuda

  demiş ki *

 • capulcubeybi

  barış manço'yu hatırlattığında sevilen bir isimdir.

  gagasında zeytin dalı tutan bir güvercinle gösterilebilir.

  ayrıca ;

  peace bro v.

 • capulcubeybi

  (bkz: john lennon)
  (bkz: imagine)

  1
 • kurreder

  saçları ağarmış, dişleri dökülmüş, kan kaybından ölmüş bir giyotindir

 • kayik ceneli

  savaşla kazanılır !

 • murtaza

  (bkz: halüsinasyon)

 • karayilan

  çoğu kez teslimiyet şeklinde yorumlanandır. emperyalim ve kapitalizm varsa barış yoktur. çünkü emperyalizm demek savaş demek, kapitalizm demek sömürü demektir.

  barış nedir? susmak ve boyun eğmek mi? roma zulmüne karşı ayaklanan köleler kötü bir şey yaptı o halde. öyle ya silaha ilk onlar davrandı çünkü. onlar köleliğe boyun eğip, kölece yaşamaya devam etselerdi hiç bir sorun olmayacaktı. ve tabi feodal gericiliğe karşı ayaklanan fransız burjuvazisi ve halkı da kötü bir şey yapmıştı. tanrısal bir saltanat süren aristokrasiye karşı silaha davranarak ''barış''ı bozmuşlardı.

  barışı her insan ister. fakat halklar için barışı elde edebilmek zordur. sömürünün ve emperyal arzuların yok edilmesiyle kazanılabilir ancak. susarak, boyun eğerek, teslim olarak değil.

  2
 • talleyrand

  eğer barış istiyorsan, savaşa hazırlan.

 • devilhart

  eğer herkes başka bir televizyon seti yerine barış isteseydi, o zaman barış olurdu.
  john lennon.

  2
 • berceste

  sosyalizm ve barış üzerine bir yazı.

  merak edenler için...

 • syrio forel

  barış manço'nun türkiyeye yaydığı bendenizi kadar bulmuş isimdir.

  türkiyedeki ilk barış ismi barış manço'ya konulmuştur.

 • kerrygillan

  barış kelimesi ilk olarak akla savaş kelimesinin zıttı olarak gelir. genel olarak barış, huzurlu ve güvenli ortamı sağlar. dostluğu aşılar. bu kısa ve zorunlu tanımı yaptıktan sonra…

  peki ya! bu barış nasıl yapılır; savaşların, çatışmaların olduğu bir ortamda, herkesin aklına gelen ilk şey karşılıklı fedakarlık, değil mi? peki ya bu ortam en başında niye oluştu !?! gerçekten tarafsız mıyız burada, her tarafa eşit açıyla bakabiliyor muyuz, taraflıysak da empati yapıp tarafsızlığa yürüyor muyuz, biz yapıyoruz desek de evet bakabiliyoruz desek de hep bir yerler de eksik bir şeyler bırakmıyor muyuz, barış kelimesini ağızlara dolamadan önce biraz bu ve benzeri soruları düşünmeli aslında. demiştik ya karşılıklı fedakarlık; bunu anlamlı her dilde ve mekanda aynıdır; barış için şart koşulmaz; '' sen şart koştuğun anda fedakarlıktan kaçındın demektir. şart koşuyorsan istediğin barış olamaz ki, bunun tanımı barış olmaz, hayır! sen barışı değil o sunduğun şartların olmasını istiyorsun, o şartlar için barışı kullanıyorsun! sen, sen tamamen samimiyetsiz ve çıkarcı birisin, '' barış; insanların kendi istediklerini yaptırmak için arkasına sığındıkları bir kavramdan çok daha fazlası olmalıdır. barış sadece arkasına sığınılacak bir kavram haline geldiğinde; insanların beyinlerindeki kan! asıl işlevini yitirip, beynin çalışmasını önlüyor demektir.

  bir hikaye vardır yılanla bir adamın arasında geçen, sonrasında adamın oğlunun bozduğu dostluğu anlatan. hikayenin sonunda yılanın ağzından çıkan sözler aynı bu konudaki durum özetler gibi; ''sende bu yürek acısı, bende de bu kuyruk acısı olduğu sürece biz dost olamayız.''

  keşke diyoruz/m keşke…

  1
 • shaunmorgan

  ülkemizde çocuk isminden öteye gidememiş sulh , selamet anlamına gelen kelam.

  1
 • rubi

  özlem duyduğumuz şey. özleminden ziyade hayaliyle yaşıyoruz. zira özlem duymak için bir şeye, o şeyi yaşamış olmak gerek. oysa çok uzağız şimdilerde kendisinden.

  (bkz: insanız biz ölene kadar)

 • khalifa

  barışın zor ama bir o kadar da yakın olduğu şu dönemde gerekli olan tek şey ısrarcı olmamak aslında. ayrım yapacak bir durum yok benim türk kardeşim de var çerkez de kürtte bunların barış içinde yaşaması için türkiye devletinin toprakları içinde bu devletin anayasasına göre yaşayacaksın. doğrudur arkadaşlar kürt halkının bir ikinci plana atılmışlığı vardır ama bunu siyasi bir şekilde tartış , yardım iste , belediyeleri pkk ya değil halka yardıma teşvik et , öğretmeni kaçırma , polise molotof atma , askere kurşun sıkma , ilk defa meclise girmişsin bunu sokağa dökmeden sakince masalarda konuş yoksa halkın tepkisini alırsan bu istikbale kavuşamazsın. ben neden istemim doğu da alışveriş merkezi , spor tesisleri , kolejler vs olsun abi kimseye zararı yok fakat 80 li yıllardan beri zor kullanarak bunu talep ettiler onlar zor kullanınca askeri anlamda doğru fakat insanlık açısından yanlış katliamlar olmuş olabilir ama bunlardan ders çıkarın birilerinin peşinde bayrak sallamayın arkadaşlar neredeyse 800bin km kare alan hepimize yeter , yeter ki dostça yaşamayı bilelim.

 • rubi

  sadece terör kapsamında düşünülmemesi gereken eylem.

  - sosyal manada eşit şartlara ulaşmak
  - ekonomik eşitlik ve gelir dağılımındaki adaleti sağlamak
  - kapital çarklara son verip, sosyalizm fikriyatına sahip olmakla sahip olunur.


  polise molotof atma, askere kurşun sıkmadan evvel; polisin asılsız gözaltıları, darbı, işkenceyi bırakması ve askerin de silah bırakmasıyla, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasıyla pekala gerçekleşebilir. unutmayın ki bu insanlar, "siz bizi öldürdünüz!" haklılığıyla dağda, ovada. bekledikleri tek şey öncelikle bir "özür".

  3