batılılaşmanın fark edilmeyen ciddi zararları

 • dark night of the soul

  bir bir ele alınması gereken ana başlıklardan ve bu başlıkları destekleyen ara başlıklardan oluşur. akla gark etmesi zaman aldığından, ileri yaşlarda anlaşılması üzücüdür.
  batılılaşmak bir nevi özünden uzaklaşmak olarak adlandırılabilir. esasen bu olayların temelleri oldukça eskiye dayanmaktadır ve yozlaşarak günümüzde her gün zuhur etmiştir. tanıma özet olarak antiemperyalist bir mücadeleden sonra elitizmin halk kültüründen kopuşunu ifade etmektedir

  bir kaç ana başlık vererek tablonun sınırlarını çizmek, genç bedenlerin algısını kolaylaştıracak.

  osmanlı'da batılılaşmak zaruri hale gelmişti lakin, yanlış yol izleyen üst düzeyler "osmanlıcılık, ümmetçilik ve islam" üzerine kurulan devleti köklü sarsmışlardır. daha güncel bir söylem olarak şunu söyleyebiliriz, osmanlı imparatorluğu'nun ar-ge'si yanlış hamleler yaptı, batının iyisi kötüsü olmaz diyerek ne varsa devlete "yenilik" adı altında soktu, başarısızlıkla sonuçlandı.

  günümüzde ise solcular, sağcılar, ulusalcılar, millietçiler vs... her biri kendi idrakine göre batılılaşmanın tamamını ya da kısmen reddetmiş, kabul etmişlerdir. reddedenlerin yapıları incelendiğinde batı izlerini görmek çok zor değildir. lokal bile olsa, tekniğini ve fikirlerini fark etmeden benimsedikleri gözlenir.

  türkiye'de ise batılılaşmak tamamen farklıdır. özellikle genç beyinlerimiz batılılaşmayı 18 yaşında aileden kopmak, 15 yaşında içki içmek, anneye küfür, babaya ismi ile hitap etmek, dinleri reddediş ve üzerinde prim yapmak vs... olarak görmekte. bu bağlamda ise, farkında olmadan kendi toplumundan soyutlanmaktadır, yozlaşmaktadır. buradaki görülmeyen zarar ise şudur; o birey ne batılı olabilmiştir özünden ötürü ne kendi kalabilmiştir. ilerleyen yaşlarında bunu daha net görecektir.

 • buddha

  elitizmin cazibesine kapılan kesimin halka pet muamelesi yapması, entellektüelliğin para getirmemesi ve köy enstitülerinin kapatılması, köylünün oyunun ağa'lardan sorulması, ve de son olarak eldeki para ve kibirin kurtuluş mücadelesini unutturması sonucu uğranan zararlardır. sana kim kimliğini kaybet dedi ki... bence tek parti dönemi bitti biz de bittik.

  2
 • temmuz

  batılılaşmayı amerikan pastası vs lost sanan gençlerimizin başına gelen büyük hasarlardır.

  batı kültürü toplumumuzun kültürüne oldukça terstir. batının laiklik anlayışını empoze etmeye çalıştık ama;
  (bkz: şort giyen laik izmirli kızın asıl amacı)
  (bkz: başında saç kalmamış ama hala laiklik peşinde koşan teyze)
  (bkz: laiklerin daha çok veriyor olması)
  (bkz: laik kızların bakire olmaması)
  gibi durumlarla karşılaştık. gülmeyin bunları biz yaptık.

  anadolu kültüründen sıyrılıp; yine insanların oluşturduğu kurallara sığmak ve toplum içinde yer edinebilmek adına batılılaşmayı sınırlarımıza getirdik.

  ve ne yazık ki günümüz gençlerinin batılılaşma anlayışı; popüler kültüre ayak uydurmak ve konuşurken cümlelerinin arasına ingilzce kelime serpiştirip marjinal hava yaratmak oldu.
  hadehödö restaurantta yemek yemek
  starbucksta kahve içmek
  x clup de alkol almak.
  y markayı giymek.
  bunlar bizim için batılılaşma görüşünün temel unsuru oldu. çünkü toplum batılılaşmayı; tüm dünyada kabul gören insan kimliği olarak değil, daha çok paranın var oluşu ve getirdiği yaşam standartları olarak algıladı.
  bilmem kaç kişi ile sevişmek ve 45 dk boşalmadan seks yapmak insanların en büyük yeteneği olarak kabul görüldü.

  batının markaları ve seks hayatı dışında başka hiçbir şeyini örnek alamamış oluşumuz bize -6 puan veriyor.

  2
 • endoplazmikbirkulum

  osmanlı bize pis,kaka diye öğretilirken, batı da bir o kadar süslenildi biz de bir bok sandık. ayan beyan ortada o kadar fazla zararı var ki fark edilmeyenlere geçene kadar.

 • buddha

  bizi defalarca iğfal eden zararlar öbeği.

  şimdiki dinciler erbakan zamanında batı* karşıtıydı şimdi batıcı oldular.
  çekim gücü çoktur batının.

  rusyayı (sscb) televizyonla batırdılar, dükkanlarına çokomilk, kıçlarına levis, ağızlarına marlboro verdiler. ukrayna'da turuncu devrim gerçekleştirdiler.

  çekim gücü, armanisi, arminesi boldur batının. osmanlı zamanında dinciler osmanlı'ya ''din elden gidiyor'' diye isyan ettiler elli kere, şimdi osmanlıcı kesildiler tekrar, bu da ayrı not.