bedelli askerlik

 • pesimistua

  paralı askerlik olarak tanımlanan kısa dönem askerlik hizmetidir.

 • powerhack

  sözde askerlik, paran varsa ha otele gitmişin ha askere

 • deblod

  an itibariyle bekleyenlerin; tayyip erdoğan, ilker başbuğ görüşmesini an an takip etmelerine sebep olan askerlik türü.

 • fennigubre

  4 gözle beklediğim güzide hareket.

  1
 • chakotay

  (bkz: çok güzel hareketler bunlar)**

 • apple

  an itibariyle başka bahara kalan askerlik görevi. olsa da gitsek. üzüldüm. of.

 • dennizs

  bedelli askerlik yapılan ilde (burdur) jandarma alay karargahında olmak bedelli askerler gelmeden önce bir tostun fiyatının 2 tl olması akabinde bedellilerin gelmesiyle aniden 5 ila 10 tl arasına çıkması daha sonra işletme sahibine neyaptın dayı biz jandamayız dediğinde pardon yanlışlık oldu diyerekten hesabın düzeltilmesi.

  burdurda amcaların dayıların çarşıda boynunda askeri cüzdanla dolaşması ve seyyar satıcıların yağmur sonrası çıkan mantargibi çoğalması

 • josip.broz.tito

  facebook'tan bir bildirim şöyle;

  bedelli askerlik geliyormuş..
  - zenginsen ver parayı canın sağolsun.
  + fakirsen öl vatan sağolsun !

  ' adaletini s*keyim be dünya '

  1
 • ucamayan kanatli ped

  her daim beklenendir. insanları askerliğe zorlayan sistemin olduğu bir devirde fazla yadırganmaması gerekir.

  1
 • pithana

  hükümetin dalga geçer gibi hem "hakkında çalıştığını" hem "böyle bir çalışamaları olmadığını" söylerek basitçe gündemi oyalayabildiği konu.

  1
 • dodi

  çıktığı anda parayı basıp yapacağım eylemdir.

 • o film yatti faruk

  bu devletin istendiği tek bir bedel varsa o da gencecik toy çocukların, uzman özgürlük savaşçılarının karşısına atılarak telef olmasıdır.

  ondan sonrasını biliyorsunuz zaten. vatan sağolsun. ağlamayacağım onları sevindirmeyeceğim ağlamayacağım işte !

 • delimc21

  zenginsen parayı ver canın sağolsun , fakirsen canını ver vatan sağolsun !

 • stormwinder

  kasım 2011 itirbariyle başbakan, bedelli askerlik açıklamasını yaptı. 35 yaş alt sınır olacak ve bu kez çıkacak gibi görünüyor.

 • yenilen pehlivan

  askerliğin bedelini banknotla ödemeyenler var. (bkz: can bedelli askerlik)

 • terra mater

  bedelsiz askerlik yoktur, bedeli sadece parayla ödenmek istenen askerlikler vardır...

  2
 • brain attack

  daha geçen gün şehit haberlerinden sonra facebooktan ve çeşitli internet sitelerinden vatan kurtarma triplerine giren ergenlerin şimdi olsa da yararlansak dediği uygulamadır. ergen seni, yerim.

 • kosforrestkos

  kendi ismimden bile daha çok duyduğum söz.

  1
 • sessizbas

  şehit aileleri nerede? neden karşı çıkmıyorlar böyle bir duruma.

  1
 • berceste

  hükümetin 'bedelli askerlik' kurnazlığı


  türkiye ve yurtdışında yaşayan ve yaklaşık 200 bin kişiyi ilgilendirdiği belirtilen bedelli askerlikte akp'nin tam tüccar mantığıyla hareket ettiği ortaya çıktı. avrupa insan hakları mahkemesi'nin kararı ve avrupa konseyi bakanlar komitesi'nin bağlayıcı olan 'vicdani ret' kararını tanıması için türkiye'ye bu yılın sonuna kadar yasal düzenleme zorunluluğu getirirken, akp'de aralık ayına kadar 'vicdani ret' düzenlemesi öncesinde bedelli askerlik yasasını çıkartarak yaklaşık 3 milyar tl gelir elde etmeyi planlıyor.

  başbakan erdoğan ve milli savunma bakanı ismet yıldız'ın en geç aralık ayına kadar çıkacağı yönünde söz verdikleri bedelli askerlik konusu netleşmeye başlıyor. akp'nin hiç gündemde yokken bedelli askerlik konusunda çalışma başlatması ve çıkaracağı yönündeki söz vermesi, aihm ve avrupa konseyi bakanlar kurulu'nun 'vicdani ret' konusundaki bağlayıcı kararlarını gündeme getirdi.

  bu yılın eylül ayında avrupa konseyi bakanlar komitesi vicdani ret kararlarını açıklayanların maruz kaldıkları 'orantısız cezalandırma' sisteminin değiştirilmesi için türkiye'ye aralık ayının sonuna kadar süre vermişti.

  konsey, vicdani redlerini açıklayarak askere gitmeyenlerin türkiye'de ömür boyu yakalanma ve hapis tehdidiyle karşı karşıya kaldıklarını belirtmişti.

  türkiye'nin de vicdani redçileri ömür boyu yargılama ve tutuklama tehdidiyle yüzyüze bırakan yasal düzenlemeleri değiştireceğine yönelik taahhüdünü bu yılın aralık ayın sonuna kadar yerine getirmesi gerekiyor. türkiye taahhüt ettiği bu kararı hayata geçirmemesi halinde, bakanlar komitesi'nin yaptırımlarıyla yüz yüze kalacak.

  türkiye’nin vicdani redde ilişkin mevzuatını avrupa konseyi'nin gündemine osman murat ülke getirmişti. ülke, 1994 yılında istanbul'da vicdani reddini açıklayınca, halkı askerlikten soğutma suçlamasıyla tutuklandı. 1995'te askere alma işlemleri yapılan ülke, askerlik belgelerini yakarak askere gitmeyeceğini açıklayınca 1996'da aynı suçtan ikinci kez tutuklandı. tahliye edilir edilmez, bilecik jandarma er eğitim alayı'na gönderildi. burada da askeri elbise giymediği ve emirlere uymadığı için emre itaatsizlik suçundan tutuklandı. askere gitmediği için sekiz kez hapis cezasına mahkum edilen ve firar suçundan hakkında yakalama kararı çıkarılan ülke, davayı aihm'e taşımış ve bu davada türkiye mahkum olmuştu.

  avrupa konseyi, aihm kararının ardından 2007'de aldığı ara kararla ülke'nin durumunu gündemine aldı ve 2009'da ihlalin son bulması için türkiye'ye çağrıda bulunmuş ve askerlik yapmayı reddeden bir kişiye karşı insan onurunu küçük düşürücü muamelede bulunulduğunu, bunun da avrupa insan hakları sözleşmesi'nin 3. maddesince güvence altına alınan "kötü muamele ve işkenceyi önleyen" maddesinin ihlal edilmesi anlamına geldiğini kaydetmişti.

  mahkeme, felsefi görüşlerinden ötürü askerlik yapmayı reddedenlerle ilgili olarak türk ceza yasalarının yetersiz olduğunu ve bu konuda yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtmişti.

  avrupa konseyi bakanlar kurulu'nun yaptırımı gerektirecek şekilde hüküm içeren 'vicdani ret' konusunda aralık sonuna kadar türkiye'nin düzenleme yapması çağrısı ardından, akp hükümeti bedelli askerlik için düğmeye bastı.

  türkiye ve yurtdışında yaşayan yaklaşık 200 bin kişiyi ilgilendiren bedelli askerlikte, ortalama kişi başına 15 bin tl alınması düşünülünce, akp'nin 'vicdani ret' yasası öncesinde yaklaşık 3 milyar tl para toplaması planlanıyor.


  kaynak: yok size kaynak! yazıya tamamen katılıyorum, soran olursa kaynak berceste dersiniz.

 • kuhayl

  para verip askerlikmi olurmuş. biz parasız yaptık , üstüne para bile verdiler.

  (bkz: asker maaşı)

  2
 • karinagrisi

  parayı veren düdüğü çalar teşekkürler akepe

 • gode

  (bkz: parayı veren düdüğü çalar)

 • let me kiss you

  son günlerde bilmem kaçıncı kez tekrar gündeme gelmiş yeni trendimizdir.

  bak şimdi güzel kardeşim, aşırı milliyetçilik yada provakatörlük yapmadan sana insan gibi yazıyorum. işin içine hiç sol-sağ, kürt-türk davaları katmadan yazıyorum hem de. saygıyla oku lütfen.

  güçlü bir ordu, güçlü bir askeri politika, sağlam bir devlet demektir. senin ordun, politikan ne kadar güçlüyse o kadar güvendesindir bir ülkede.

  öncelikle askerlik hiç umrunda olmayan genç;
  geceleri onu bunu becerdikten sonra kafanı rahatça yastığa koyabilirsin yani. çünkü senin için 1-3, 3-5 demeden gece gündüz nöbet tutan bir insan var orada. nerede mi.? dağda ulan dağda. birileri bazukalarla, mayınlarla can almaya çalışırken sen sıcacık yatağında karı kız ellerken birilerinin ocakları sönüyor orada. farkında değilsin bunun çünkü kendini kapatmışsın bu konuya. ölmek istemiyorum mantığıyla gitmem ki, yapmam ki, basarım parasını gitmem diyorsun. senin paran var ya batsın ulan batsın. bu ülkenin suyunu içip bu ülkenin toprağında kalan sen türk ordusu'nda yer almak istemiyorsun ya hani şimdi, o zaman bu topraklarda da durma bas git.

  bilmem kaç yaşına kadar askerliği zırt diyerek, zurt diyerek ertelemiş olan amca;
  bu zaman kadar yapmamışım bundan sona yapsam ne olur yapmasam mı olur diyorsun.? yoksa yaşlandım artık ben çok ezer benden küçük olanlar mı diyorsun.? bunu kestiremiyorum ama; 20'li yıllarda okulu sonra evliliği sonra bilmem neyi bahane ederek gitmedin. o konular senin ülkenden amma da önemliymiş yahu. korkma bu kadar korkma asker olmaktan. o dağlarda öldürülmesi gereken bir avuç piç var sadece. senin de bedelli askerliğe vereceğin paran batsın. gurur duyarız en fazla sen oraya gittiğinde. yoksa sen askercilik hazzını counter strike oynayarak falan mı alıyorsun.? bilemedim.

  ha bir de şu var sevgili hukumetimiz kendi içinde dedikodu yapıyormuş, bedelli askerlikten elde edilen tüm para şehit ailelerine gidecek diye. hiç şüphem yok eminim gider(!)

  bugün çağırsalar kız halimle bugün giderim. ve bundan da onur duyarım. çünkü birileri ben sıcacık evimde rahat uyuyayım diye çabalıyorsa bu ülkede, ben bir şey yapmayacak kadar bencil olamıyorum siz gibi. 13 yasında bir kardeşim var ve bu çocuk ailem karunlar kadar zengin de olsa askere gidecek.

  saygılar.

 • cbk

  ülke için bir işe yarayacaksa olsun dediğim hede.