bekaret

 • hippie

  dokunulmamış olmasıdır bir şeyin. bazen bir ormanın, bir habitatın, bazen de bir insanın. özellikle de kadının. öyle yerleşmiş, öyle gidendir.
  "bekaret" dendiği zaman kadınınki akla gelir, çok önemliymiş gibi.

  bekaretin bozulması çok da önemli değildir bir kadın açısından, çevredeki erkeklerin yarattığı baskı olmasaydı eğer.

  önemli olan, her şeyin ilkinde önemli ve kritik olduğu gibi "kadının bekareti"nin de giderken güzel şeyler yaşamasıdır.
  kadın için böyle önemlidir işte sadece.

  erkek içinse, içinde bulunduğumuz toplum içerisinde genelde insan öldürmeye yetecek kadar önemlidir.

 • let the game begin

  bekaretini bilerek, isteyerek, aşık olarak, severek, sayarak, saygı duyarak yaşadığı ilişkisindeki er kişiye vermiş bu arkadaşlara neden takıyoruz acep bu kadar? acaba sorunumuz o ayşe'nin, filiz'in, bizimkinden önce gördüğü pipiler olabilir mi? ulan acaba onun pipisi benimkinden büyük müydü endişesi? ya da ulan acaba onun pipisi benimkinden daha leziz geldiyse kukusuna korkusu?

  değil mi? yoksa ne ki? zar lan altı üstü. gider diktirir ruhun duymaz malak herif. sen beynindeki zara bak siktir et kızın kukusundaki zarı.

  hem o değil de, bir kilo limonda, bir kilo çilekten daha fazla şeker olduğunu biliyor muydun?

 • gozlerim sigmiyor yuzume

  bilumum insanın, özellikle sözlük insanlarının çenesini/parmaklarını yorma sebebi olan kavram. vajinayla alakalı olanından bahsediyorum elbette. bekaret ve din, zeka, siyasi görüş vb kavramlar arasında bir bağ kurulmaya çalışılıyor. oysa iş sadece kişide bitiyor. o sebepten, boş yere saçmayın bok bok düşüncelerinizi ortalığa. hadi canım.

 • kafaninsivriucu

  kimseyi ilgilendirmez ancak insanın vicdanına kalmıştır ve kim ne derse desin, masumiyet ve saflığın temel değerlerindendir. gösterip de elletmeyenler içinse bu durum geçerli değildir.

 • gozlerim sigmiyor yuzume

  mahalle baskısının en çok uygulandığı kavramlardan biri. bununla nasıl bağdaştırabilirsiniz ahlakı?

 • asi_karamelek

  namusun ölçüsü olarak görülmesi saçma olan bildiğin zar.

  namusluyum namusluyum diye gezinen pek çok kaşar oral, anal önüne gelene verirken hala teknik olarak bakire oldukları için namusludur ancak sevgilisiyle birlikte olan hatun namusuz olur. nasıl oluyor bu ben hala anlamadım?

  aynı zar elin amerikalısında da var, almanında da, ingilizinde de ama nedense ne kadar geri-zekalı- ülke varsa onlarda konuşulur.

 • callisto

  kimisi için namus olup adam öldürten incecik zar. aynı zamanda beyinlerde yer etmiş minimal berlin duvarı.
  bekaret arayan erkek kimdir diye sordum geçen gün kendime. öznel fikirlerim ve hayata baktığım sıdıka penceresinden yorumlayabildiğim şuydu sadece, abazan erkek arar abicim. eğer sen barlardan, diskolaran çıkmıyor, bir hatun düşürür de götürür, yolumu bulurum zihniyetindeysen yok zaten aramazsın bekaret. bakire olanı küçümsersin ki işine gelmediği içindir.
  harbiden kim arar lan bekaret ? callistocuğum, evlenene dek siki bir ama değmemiş, en asil duygunun insancığı arar. haklıdır. adam bakirdir, bakire eş ister kendine. büyük ihtimalle de köyünden alır karısını. hem ham hem de taze.
  cevabımı alamadım abi kim bu ille de zar diyen ipneler ? güzel çocuğum, bunlar ah ulan şu kız bir kere verse diye inim inim inleyen, kırk yılın başında parti ortamında bir kaşara malı dayayan hayvancıklardır. bunlar "evet ben yaparım, erkeğim lan! elimin kiri" der. bunlar evladım ittir, puşttur, bin üstünde at koştur. ye naneleri sonra da bakire bayan ara. lan bunlardan iki tanesini asacaksın gündoğdu' da sonra sesleri çıkıyor mu ?
  yahu muhittin bu devletin hiç mi kabahati yok ? var mahmut var. devlette de ipnelik var. eğer sen kocaya kaçtı, bekaretini kaybetti, kısacası namusumu kirletti* bahanesiyle gidip ablanı, bacını vurursan bu hafifletici neden sayılır. ee çünkü bu erkeğin elinin kiri. ama kızın canı yok. patlıcan o. erkek hata yapar, kız bekaretini kaybeder. etmeyecek! çünkü emanettir ya bekaret. evleneceği erkeğindir ya. zihniyetinizi sizin.

 • atlas

  türk dil kurumu sözlüğünde birinci anlamı kızlık olarak yer alan ve hemen yanında ethem izzet benice'nin şu sözleri yazan kelime :

  "hangi erkek aşk yapmadan evlendiği kızdan tam bir bekaret beklemez?"

  kızdı, sevişti, kadın oldu bu kadar basit. basit mi bu kadar gerçekten anlayan el sallasın...

  5
 • lunalata

  küçükken televizyonda duyup anneme sorduğumda 'evlenmemiş kızlara bakire denir' diye aldıgım cevaptır.bundan mütevellit bilinçaltımda demekki kızlar bu naneyi evlenince yer diye bi kavram gelişti üniversite yıllarıma kadar.ama daha sonra nolacakki lan sen yapmıomusun yapmadınmı diyip sevip aşık oldugum kızın bakire olmadıgını görüp içim biraz bükülerek keşke ilki ben olsaydım diyip bir iç çekme öyküsüdür benm için.amma velakin hayat eşit sen ne boksan sana senin gibi sana güzel kokan bi bok sunuo

  2
 • francescoli

  süper bir şey. nedeni ise, zaman mekan dinlemeksizin her an kavga çıkarma potansiyeli olan bir konu olması. bir iki tutucu eleman bunu savunur, öbür taraftan kendini özgür sana birkaç kişi bunlara söver ve şov başlar. bayılıyorum buna.

  tanım: zar.

 • sozun ozu

  aşık olurken fark edilemeyecek, fark edilse bile bünyedeki gerçek aşka hiçbir etkisinin olmaması gereken hadise.

 • johnnie walker

  kaybedildiği zaman bulunmasi zor olan şey.

  3
 • sarayu

  (bkz: bekaret zarı)

  1
 • yuksekdozmutluluktanolebilirim

  üzerinde yaşadığın topraklar için, mühim bir mesele.

  2
 • baglac olan ki

  erkeklerin beyninde bulunan zarın yırtılmaması durumunda oluşan kavramdır. ilginç bir kavramdır; "her sevgilim versin ama karım bakire olsun" gibi komik düşünceler bile üretebilir.

 • sacinda papatya olan kadin

  ferhan şensoy demiş ki;

  kızlık aşkla bozulur güzelim
  senin başında böyle şey geçmemiş
  gözünden belli

  (bkz: gündeste)

  7
 • sekersiz sutlu neskafe

  (bkz: zarlardan korkma)

 • cokpisyazarim

  (bkz: bekaretimi kaybettim hükümsüzdür) *

  o değilde, incecik bir zara nasıl bu kadar anlam yüklemeyi başarıyoruz anlayamıyorum. mesela çoğu balerin bacaklarını açarken bile kızlık zarını kaybedebiliryor. e noldu o şimdi namussuz mu?
  peki her önüne gelenle yiyişen , anal ya da oral sex yapanlar ne? çok mu namuslular.
  beni sinirlendirmeyin lan.

  ama ama , daha diyeceklerim var.
  doğru erkeği bulamadığınız sürece uslu durun, pişman olmayın sonra.

  bir de !
  kızlar bekaretini kaybedince ayıp , günah. erkeklere bravo.
  bakir olmayan erkeklere karşıyım bende.
  her sevgilim versin ama kocam bakir olsun. *

 • katana

  bekar et diye ayırmak doğru olur mu? bilmiyorum ama toplumun kadına verdiği önemi yansıtması açısından güzel bir paradox.

  2
 • josewashere

  erkeklerde beyinde olan ve ilk milli olma isteğiyle kaybedilen olgu.birde bunun insanlık için olanıda var tabi.

  1
 • milino

  bir zardır. bazı kadınlar ise ( şu an yüzde veremiyeceğim ) doğuştan bu zara sahip değillerdir. sanırım biyolojik bir şey hah? hani genetik falan.

 • gozlerim sigmiyor yuzume

  herkesin dilinde olan kavramlardan biri. namus, töre, ahlak kelimeleriyle çevrelenmiş olarak karşımıza çıkıyor elbette.
  bazıları da sadece özgürlükle bağdaştırıyor.
  oysa hiçbiri değil. zira bekaret dediğimiz şey kişinin kendi özelidir. özeldir. sadece kendisini bağlar. karısını, kocasını, anasını, babasını, dıdısının dıdısını ilgilendirmez. he ama pardon! bakireysek kız ve namuslu, değilsek kadın ve namussuz oluyorduk değil mi?

  bir de, tdk'de ilk anlam olarak "kızlık" verilmiş. bu da zaten devletin, milletin bu konudaki zihniyetini yeterli bir şekilde önümüze koyuyor.

  dipnot: eheh sinirden yazamamak. olsun. bu da bir şey.

  2
 • josewashere

  bekaret dişi cinsi kadın ve kız olarak ikiye ayıran topluluğun kullandığı bir kavramdır.bekaretle ilgili benzetmeler ise kadını aşağı gören zihniyetin anlamayacağı yada anlamak istemeyeceği olgulardır.

 • 3gay nen baglan hayata

  o kadar da önemli bir şey olmadığını savunanların -özellikle erkeklerin- ne derece samimi olduklarını merak ettiğim zar.

  önemli mi? bence önemli. erkekte de olsaydı böyle bir hede, ben bakir olmayanla evlenmezdim şahsen. ama malesef anlıyamıyoruz bunu. dinmiş, gelenekmiş, görenekmiş, örfmüş,adetmiş hiç biri değil sebebi. başkasının yatağından çıkıp gelmiş bi insanın ileri de çocuklarıma baba olmasını istemezdim tek neden işte bu! haa olmayacak mı yine olacak evet, elin karısıyla, kızıyla düşüp kalkıp sonra benim yatağıma girecek. lakin hayat bazı şeyleri görmezden gelmek zorunda bırakabiliyor...

 • gozlerim sigmiyor yuzume

  kemeri bile olandır.
  (bkz: bekaret kemeri)