ben de selanik göçmeniyim canım

 • highmermanluvcannabis

  anne tarafım selanik göçmeni, baba tarafım istanbullu. nerelisin sorusuna bugüne kadar hep istanbulluyum diye cevap vermeyi seçtim, doğup, büyüdüğüm yer olduğu için...

  ancak kendisi aydınlanma çağını sindirememiş, yüzeysel şekilde batılılaşmak için ölen içi ortadoğulu yarı-cahiller başlıktaki söze anlam veremediğim kadar bayılıyor....
  "bizde selanik göçmeniyiz ya" *hair flip*
  "bizde bulgar göçmeniyiz"

  hatta bu kafası boş kezbanlardan facebook hometown'unu bile selanik falan yapanları oluyor, hatta pardon "thessaloniki".
  benim bu kişilere tek açıklamam çok geri kalmış kafada, orta doğulu, orta çağlı bir çevreye sahiplerki; yüzeysel bir şekilde o ortamdan uzaklaşmak için bu saçma göçmenlik işine tutunuyorlar...

  tutunulması bir de şöyle saçma: "bizde selanik göçmeniyiz" biz ezik bir aileydik demek. osmanlı aldı bizi oraya iskan ettirdi, sonra aldı geri anadoluya koydu, böyle devletin sağa sola atıp kullandığı bir aileydik demek... ama bunu derken sevgili kezbanlarımız bir havaya giriyor, gözleri parlıyor, o leş benliğinden ve çevresinden uzaklaşabildiği için.

  edit: benim büyük büyük büyük dedem paşaymış... *hıh*

 • canım o şekilde yapmayalım

  biz orta asyalıyız be güzelim. kafkaslarda yeşeren çiçeklere sor bizi. onlar iyi tanır ;)

 • isis

  insanın acısı bazen gururudur.
  http://www.kotusozluk.com/e/2643380/

  misal düşündüğümde; ülkenin en prestijli şehirlerinden birinde doğdum. insan istanbulluyum demeye çekinir mi? ben çekindim bir süre çok garip aslında; nasıl bir algıya sahip olduğumuz. inanın çok ilginç. ama oraya nasıl geldiğimizi de az çok okudum. 5 parasız, tehcirle: bir topluluğun yaşadıkları bir bölgeden başka bir bölgeye bedensel ya da ruhsal baskıyla göç ettirilmesi. türkler ve müslümanların balkanlar'dan göç ettirilmeleri bu bağlamda örnek gösterilebilir.

  içimdeki tuhaf bir istek ise ölmeden önce oraları görebilmek. o topraklara dokunabilmek. hiçbir bağımız kalmadı oysaki. herkes burada. ama insan merak ediyor elde değil. neden? çünkü annem çok güzel şarkı söyler. öyle bir ah neyleyim şu gönlüme hasret kaldım sevdiğime der ki ağlarsınız. işte bunlar yeter; anlamaya, algılamaya, hissetmeye; görmenize yaşamanıza gerek yok bazı şeyleri. biraz daha çaba sadece. hepsi bu. ben hala gül’ün o kadar da çıkarcı olmadığı; mert’in ise içinde biraz olsun insanlık kırıntısı barındırdığı yalanına inanmak istiyorum. çok mu?

  edit: oha şunu kopyalayana kadar ırkçı söylemler başlamış bile. pis selanikliler.

  6
 • parliament mavisi

  benim de anne tarafım selanik göçmeni, neyse ki baba tarafı rus amk. düşünsenize yıllardır taşak geçiyorum ve birden akrabam çıkıyor bu tatlı çocuk. yemin ederim gider önce azazil'i çeker vururdum "sen benim biraderimle nasıl böyle konuşuyorsun" diye ama neyse ki verilmiş sadakam varmış. bu genç yaşımda koğuş ağasına çay getirecek kadar düşsem çok koyardı bee.

  tanım: hemşehri hemşehriyi gurbette sikermiş sözünü akıllara getirir.

 • don draper

  Anne tarafindan girit baba tarafindan yörügüm.
  Kozpolit kisiligimi buna borcu oldugumdan tarafsiz yorum yapamam.
  Ama devleti ali osman'a da yakinim. Komandante dinlerken duygusallasip, bir devrim sabahina malazgirt marsiyla uyaniyorum.

  Benim durumumdakiler icin soyliyeyim. Bizim sucumuz degil.
  Onun icin ulusalcilar osmanliyi kesinlikle yok sayamiyor.
  Ailemizde alperenler, omuzdan tutuncular var. Hep aradayiz.

  Neyse sonuc olarak bu durumu ozetleyen en guzel ornek.
  katushya mehter-kizilordu

  1
 • parliament mavisi

  Bu arkadaşlardan haber alabilen var mı, sahi nerede bunlar? Devletin çıkardığı soyağacı özelliğinden sonra hepsi tek tek yok oldular gibi. Sanırım çoğu rizeli ya da sakaryalı olduğunu öğrendi.

  Not: selanik göçmen spor

 • kisisel illeti

  ya ben hardcore sivaslı olduğumu düşünüyordum. kolumu kessen tarhana akar diyordum ama değilmiş. ana selanik, baba girit göçmeni çıktı. yastayım.

  2
 • cantra omnes

  bunu sürekli söyleyen bir kız vardı tanıdığım. e devlet bunları yayınladıktan sonra tokat zileli olduğu ortaya çıktı. son gördüğümde uzman tv den tarhana çorbası pişirmeyi öğreniyordu.

 • baholii

  Ben kürdüm aq. Hiç havalı değil.