berat kandili

 • hem karizmatik hem yakisikli

  müthiş bir gece. müthiş bir fırsat. bu geceler, elli senelik bir ibadet hükmüne geçebilir. onun için elden geldiği kadar kur'anla ve istiğfar ve salavatla meşgul olmak büyük bir kardır.

  defterlerin düzenlenmesi ( dünya zamanı ve biz insanların anlayabilmesi amacıyla, 1 yıllık bir süre ile meydana gelecekler ve daha fazlası ) berat gecesinde başlar, kadir gecesinde tamamlanarak her defter sahibine teslim edilir.

  bol bol dua edilmesi mutlak suretle önem kazanan bir gece olduğundan, dualarınızdan eksik etmeyin.

 • josip.broz.tito

  (bkz: miraç kandili)
  (bkz: mevlit kandili)
  (bkz: regaip kandili)

 • hilal jumanji

  bu gece için 100 rekat nafile namaz da kılınabiliceği söylenir.. bu zaten 5 günlük kaza namazıyla eş değerdir. yani bu 5 günlük kaza namazını bu gece kılarsanız :

  30 melek cennetle müjdeler
  30 melek cehennemden azad olduğunuzu müjdeler
  30 melek dünya sıkıntılarından kurtarır
  10 melek şeytanın tuzaklarından muhafaza eder

  diye rivayet edilir. bir başka ibadet olarak akşam namazından sonra 3 yasin suresi okunur. her yasinden sonrası da berat duası okunur.

  1. dua allah'ın seyyid kullarının ruhlarına hediye edilir
  2. duadan sonra hayırlı ömür niyetiyle kendimiz için dua edilir
  3. duadan sonra kaza ve belalardan emin olunmak ve rizik (rızık istemek) için dua edilir.

  tabi ki ibadet bir gönül işidir ve bütün kalbiniz ve samimiyetinizle edeceğiniz kısa bir ibadet bile size bunlardan daha hayırlısını nasip edebilir. o yüzden gecenin anlam ve önemini bilmek ve bilinçle hareket etmek önemlidir.

 • cbk

  müslümanlar için genel af gecesi de sayılabilecek kandildir. adından da anlaşılacağı gibi affedilme isteyenler için büyük lütuftur.
  boş geçirilmemesi gereklidir şahsi kanaatim olarak. bu mübarek,kutlu gecenin hepimize hayırlı olmasını ve dualarımızın kabulunu dilerim.

 • ruhes

  mübarek olandır. sevgili inananlar için güzel bir gecedir. amma ve lakin gelin görün ki "kandil" kavramı nice inanırlar tarafından ve din bilginleri tarafınden yoktur. arabistanda yapsan seni kafir ilan ederler derler. olup olmadığı gerçekten meçhuldur çünkü kur-an'ı kerim'de sadece kadir gecesi geçer. diğer kandiller (bkz: regaip) (bkz: miraç) geçmez. bunun için böyle bir gün elbette vardır lakin ne zaman olduğu meçhuldur. inanan kesim şimdi kalkıp bunu söyleyenlere müslümanlığın içine dalmış misyonerler diyecekler. varsın desinler. bunu söyleyenlerden biri de yaşar nuri öztürk'tür. şakirt kesim evvela bu adamı da sevmezler. sonuç olarak bu gece midir değil midir bilinmez ama böyle bir gece var sen 3 aylarda her gece yatağına yattığında uyumadan önce duanı edersen zaten o geceye denk gelirsin. yine de mübarekler ola dualarınız kabul ola ey ümmet-i muhammed.

  1
 • ucamayan kanatli ped

  genel müdür yardımcıları ve yönetim kurulundakiler'in kim olduğunu ve olası bir rotasyon olup olmadığını göreceğim gündür. zira kutlama maileri sadece dini bayramlar ve kandillerde olduğu için bu dönemlerde kendilerinin maillerini görebilmekteyiz.

  kamu sektörü ellerinizden öper.

 • kediyimkedi

  simit günüdür.

  mübarek gün diye konusanlar , sosyal ağlarda belli paylasımlar yaptıktan sonra bu günü boş geçirmemiş olurlar.

  sorsan herkes dindar , sorsan herkes yatar . namaz kılanların capslerini istiyoruz genşler hadi bakalım.

 • nimil

  kalbinde azcık iman olan insanlar için tövbe günüdür. bağış günüdür. meleklerin bayramıdır. allah cc isteyin vereyim dediği gündür. pişman olup günahlardan tövbe edildiği sürece affın müjdelendiği gündür. şaban ayının 15. gecesi ve gündüzüdür.

  1
 • carlito brigante

  tanım: kandildir.

  gönülden geçen : ben allah'tan, her kim kime inanıyorsa onun için de inandığından daha mutlu bir hayat, daha güzel günler, daha huzurlu bir gelecek, borçsuz, hastalıksız, kedersiz, aşk acısız, memleket meselesiz, ayrılıksız, ayrımcılıksız,yalansız bir ömür diliyorum.

  bana da sevdiceğimi verirsen ya rabbim, çok mutlu olacağım yeminlen. kendim için de senelerdir sabırla bunu diliyorum.

  amin.

  4
 • betbeniz

  bugündür.

 • horatiusred

  hakki vererek ihya edemedigim gecedir. bugün de mi öyle olacak ya rabb?
  inananlarin beraat etmesi dilegiyle..

 • benim ol

  içkinin su gibi akacağı mübarek gün.

  kaçırmak istemeyen güzel kızların adresi tabii ki bellidir.

  (bkz: benim ol)

  2
 • carlito brigante

  #2312126" title="#2312126" class="ajax2" ajax-area="content">#2312126 şu solda bulunan geçen seneki duamı güncellemek istediğim mübarek vakit dilimi.

  allah'ım seneye bu duanın son kısmını tekrarlatma bana , amin.

 • hayta

  uyduruk kıytırık gün ve gecelerden biri. ulan var ya! uçan spagetti canavarına yemin ediyorum, tam sopalıksınız ha!

 • kisisel illeti

  Yazılan kutlama mesajlarından hicbir şey anlamadığım günlerden biri.

  Not: modlarin gözdesi olmağa çalışıyorum.

  1
 • plutospeople

  Tum ınananlara mubarek olsun.

  1
 • sorduk mu

  kandil diye bir şey yok! diyeceğim sonra adım yine dinsize çıkacak. ama siz sevgili müslümanlar, kur'anı baştan sona hatim edenler, anlatır mısınız hangi ayet hangi surede geçiyor kandil? kandilde neler yapılırı kim söylüyor bize? kandil de şu sureyi 868055 kerenokursan şöyle oluyormuş diyorlar ya hani kim bunu belirleyen ve söyleyen?
  dinin insanlığın afyonu olduğunu kanıtlayan şeyler bunlar hep.

  not: kimsenin diniyle bir alıp veremediğim yok. sadece inandığınız şeyin ne olduğunu bilin. düşünün. aklınızı kullanın. ki islamiyet akılcı bir din.

  (bkz: müslüman uyuma)

 • isis

  ikinci Selim.
  Ayh üsttekine cevap verdim. pardon.

  surelerin* farklı yorumlanması nedeniyle Hakkında çeşitli rivayetler olan gün.

  4
 • vladislav

  uzay aracına dönüşen bir hayvana binilip, allahla bi takım mevzuları yüz yüze konuşmaya gidilen bu muydu?

 • rakinin yanindaki balik

  sabahın köründe ilkokulda yazdığımız kompozisyonların gelişme bölümündeki paragrafın uzunluğu kadar bir mesaj aldığımda öğrendiğim kutsal gün. nabiyim ben de aynı şekilde karşılık verdim ister istemez.

 • antikawmilitarist

  boş beleş gündür, sözde kandildir.

 • vladislav

  (bkz: berat albayrak)

 • valsarith

  af günü. riya olarak algılanmasın da gönülden inandığım zamanlarda 100 rekat namaz kıldığım geceleri aklıma getiriyor. nereden nereye işte. bazen bilemiyoruz. çocukken televizyonda uzaylıların dünyayı ele geçireceği ile ilgili bir haberi görünce allahtan başka tanrıya nasıl inanırım diye içimi bir endişe kaplıyordu. varsa şayet ben öldükten sonra o zamanların hürmetine bana bi' kıyak yapar umarım.

 • vigema

  kandil tebrikleri sırasında bir iş bağladım, bir mal sipariş ettim; eve yatılı gelmeyi planlayan potansiyel bir misafirim varmış, onu öğrendim, 10-15 dakika kadar hükümet revizyonundan konuştum, kivili-böğürtlenli nargile içtim, iki bardak çay tükettim ve iki kişi de bana dalkavukluk yaptı. aslında uhreviyetimi kaybettiğim için çok üzülüyorum.

 • klavyeye damlayan yogurt

  berat kandili yerine berat tatili olsaydı, daha sevindirici olurdu :(