binali yıldırım

 • punchup

  türkiye cumhuriyeti ulaştırma bakanı.

  bakanlık zihniyetinin özeti için:
  (bkz: #115766)

 • skubi_dur_bi_dur

  aziz yıldırım'ın akrabası olması yüksek ihtimal.

  1
 • mayazb

  adını duyduğumda müteahhit sandığım kişi..

 • chicqo

  google yasağı ile ilgili açıklamalarını kabul edilebilir buldum.

  bakan diyor ki;
  ''bizim çağrımız şudur. gelin yetkililerle masaya oturun. yasalara uyun, türkiye bir hukuk devletidir. yasalarımızın istediği şartları yerine getirin. ondan sonra istediğiniz kadar yayınınıza devam edin.

  'ama ben bunları kabul etmem, ben küresel bir firmayım, bana kimse bir şey yapamaz' anlayışını devam ettirirseniz, kusura bakmayın türkiye cumhuriyeti yasalardan aldığı güçle gerekeni yapar.

  20'den fazla ülkede bu paylaşım sitesinin şubesi var, yerli içeriği var. oralarda vergi mükellefi, o ülkenin kanunlarına riayet ediyor. bizim de istediğimiz diğer ülkelerde yaptığı işi bizim ülkemiz de yapsın.''

  maliye bakanlığı google'a 30 milyon tl vergi tahakkuku yapmış, eh google bunu ödemek istemiyor haliyle. lakin sen kalkıp 20 ülkede şube bulunduruyorsan, türkiye'de de bulunduracaksın.
  sonuç olarak google bir internet sitesi olmasının yanında bu dünyanın en büyük şirketlerinden de biri aynı zamanda.
  her ticari kuruluş, hizmet verdiği ülkede vergi mükellefidir, kaldı ki bu internet sitesi sadece türkiyeden milyonlarca dolar para kazanıyor reklam gelirlerinden, eh vergisini de vermek zorunda.

  google'ın bu çift taraflı oyunu, türkiye'yi hiçe sayması aslında kabul edilemez. her ne kadar çok ciddi faydaları da olsa, böyle bir durumda yasaklanması da türkiye çıkarları için haklı bir durum.

  ayrıca google'ın bazı servislerinin kullanılamamasının nedeni youtube yasağı ile alakalıymış, google kendi ipleri ile youtube iplerini birleştirmiş. olay bundan ibaret.

 • chicqo

  öncelikle okunmalı: (bkz: #402325)

  şimdi google, youtube gibi büyük firmalara yaptırımlarını desteklesem de haksız ve eksik bulduğum noktalar var.

  sayın bakan diyor ki, (google ve youtube hakkında)
  ''kimse türkiye'ye 3. dünya ülkesi muamelesi yapamaz, yok ben büyük firmayım, türk halkı bana muhtaç deyip umursamaz davranamaz.''

  hımm şimdi son derece talihsiz bir açıklama bu, siz eğer bu cümleleri bize karşı kurdurtuyorsanız bu sizin suçunuz. siz de internete yatırım yapsanız, mesela dünyadaki en yavaş ve en pahalı interneti biz kullanmasak, internet projelerine maddi yönden destek olabilecek bir kurum kursanız, oluştursanız...

  türkiye'de son derece yetenekli webmaster ve coderlar mevcut, amerikadakilerden neyi eksik ?! google nasıl kuruldu sayın bakan, bir garaj da temelleri atıldı, fikir güzeldi destek olundu, hemde öyle 300 500 dolar değil, çat diye 100.000 dolar koyuldu çocukların önlerine...

  internet sınırları olmayan bir dünya, yapılacak harika buluşlar için tek gerekli olan şey sadece bir fikir. eğer bu fikirlere destek olsanız, bugün belki de o bahsettiğiniz büyük firmalardan bu lafları duymazdık...

  örneğin ekşi sözlük, harika bir fikir, ne olursa olsun son derece özgürlükçü, basit ve hızlı bir sistem en önemlisi de asla popülerliğini kaybetmeyecek bir buluş. 1999 yılında kurulmuş ve inanın destek görseydi o zamanlar kapatılmak yerine sosyal paylaşım sitelerinden çok daha başarılı olabilirdi.

  lakin türk webmasterların başındaki en büyük problem ne yazık ki kendi ülkemiz. hukuk kuralları çok hatalı düzenlenmiş bu konudaki, belki belli bir birikim olmadığından yahut sadece korkudan...

  bir internet sitesi ne ile ayakta durur ? reklamlar ile en basiti yabancı internet siteleri her türlü reklamı alabilirlen türk siteleri her türlü reklamı alması hukuk kurallarınca düzenlenmiş. yahut her web sitesinin altında yer alan ibareler...
  kötü sözlük footer bölümüne bakınız...

  velhasıl türk kullanıcılara baskı yapmak yerine, destek olunsa çok daha güzel işler olabilir ve sizin yasaklar ve kısıtlamalar ile sağlamaya çalıştığınız eşitliği biz fikir ve çalışmalarımızla sağlayabiliriz.

  bir düşünülsün...

  1
 • cartmantr

  hem ulaştırmadan hem haberleşmeden sorumlu ama her iki konuda da sorunlu olan bakandır.

  bir tarafta internet yasakları bir tarafta yaşanan tren kazaları dururken; son yaşanan 28 kasım 2010 haydarpaşa garı yangını konusundaki açıklamaları ile yine şaşırtmamıştır.

  http://www.haberturk.com/gundem/haber/576095-haydarpasadaki-yangina-ulastirma-bakanindan-aciklama

  1
 • interizm kusurlari

  akp'de yıldırım bakan diye adlandırılan uzaktan idoitlere benzeyen bakandır.

 • cartmantr

  son açıklamasında ülkemizde internetin çok hılzı olduğunu belirten binary bakandır.

  "ulaştırma bakanı binali yıldırım, türkiye'deki internetin avrupa'nın birçok ülkesinden daha hızlı olduğunu belirterek, ''brüksel'e gidin, telefonda görüşemezsiniz, internete giremezsiniz. 8 yılda sadece bölünmüş yollar yapmadık, bilişim otoyollarını da kazandırdık'' dedi."

  http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/583309-turkiyede-internet-cok-hizli

  bazen merak ediyorum bu memleketin insanlarını ne kadar salak sanıyor bu üstün demokratlar.

 • abanmak yok teknick

  çok pis ulaştırır. biliriz.

  1
 • rubi

  (bkz: 528)

 • doxanikee

  adamın konuşurken öyle bir havası var ki.
  mıy mıy mıy.
  baksan bu adam 3 ayda şurdan şuraya gidemez havası veriyor.
  başarısız sözde siyasetçilerimizden.

  3-5 ayda bir çıkış yapar,
  "yok istesek yarın mars'tayız.
  öteki gün uranüs be var bunda?" diyecek diye korkuyorum.

 • drunkpilgrim

  akp'nin sonraki dönem izmir büyükşehir belediye başkan adayı olması muhtemel şahıs.

  1
 • karayilan

  tembel bir konuşma tarzı olan akp'nin karakteristik bir bakanı. hızlı trenin mucididir.

 • gojira

  ak parti'nin izmir büyükşehir belediyesi seçimlerini kazanmasına vesile olacak isimdir. artık izmir'in her yeri yol olur, denizin üstünden asfalt yol geçer.
  -ayrıca ankara'da melih gökçek efsanesinin yerini ali babacan, istanbul'da kadir topbaş'ın yerini de mehmet ali şahin'in alacağı dışarıya sızmıştır.

 • musemsa

  sikindirik bi espri. ne binalisi, ben onbinali yıldırırım.

 • lofty

  tam yerinde tam zamanında....

  1
 • spontan taksonomi

  hastası olduğum, gayet "yavaş" konuşan "ulaştırma" bakanımız.
  (bkz: ironik kabine)

 • kuvvetmira

  (bkz: binali yunus)

 • seaman in greenland

  gemi inşaat mühendisidir.iktidar fırsatlarını yerinde kullanarak gemiler almış ve tersane sahibi olmuştur.tabiiki dinci olmakla beraber mühendis kafası da mevcuttur. sanki bir rte hırçınlığından çok özal girişimciliği ağır basmaktadır.

  1
 • foton

  kaymak yiyen tayfadandır. afiyet olsun efenim. biz açız, sorun değil.

 • balikoldum

  katildigi bir baloda; “ya boğaziçi üniversitesi'ne ya da istanbul teknik üniversitesi'ne girecektim. önce boğaziçi üniversitesi'ni ziyaret ettim. bir baktım farklı bir dünya. değişik binalar, surlarla çevrilmiş alan. sonra bahçesinde gençler kızlı, erkekli oturuyor. ben çok şaşırdım. burada yoldan çıkarım dedim. ondan sonra teknik üniversiteyi seçtim” cümlelerini kurmus bakan.

  kendileri yoldan cikmadigini ifade ediyor ama icinde bulundugu carkin neye hizmet ettigi ortada. bu haliyle cikmadigi yol ile inandigi cennete mi gider? ben susayim akli selimler yorumlasin...

  zihniyete bak arkadas, agla anadolu agla neler cikiyor meydana... nerde yigit ogullarin nerde yigit kizlarin nerde bu sümsükler... cagimiz insani degiller, utaniyorum lan !!! bunlar yönetiyor ülkeyi. zavallisiniz olum hepiniz...

  5
 • aluqah

  dünkü açıklamalarından sonra 'acaba artık kampüslerde kızlı erkekli oturma dönemi sona mı eriyor?' sorusunu sordurtan türkiye cumhuriyeti'nin 11 yıllık ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanı.

 • yakamoz

  boğaziçi üniversitesi açıklaması ile bir çuval inciri berbat etmiştir.

 • kefalci

  diğer bakanlar gibi ciddi ve ruhsuz değil,aksine şen şakrar bir bakan.

  (bkz: seviyorum lan)

  az sonra gelen edit:ya ibnelik olsun diye mi eksiliyorsunuz amk

  1
 • neandertal adami

  ismiyle müsemma bir koltukta görev yapıyor.

  1