boks

 • martin eden

  bokssuz hayat!olmaz aslında... aldığın ilk direk günün stresini unutturur... ikinci aparkat yaptığın hataları ve hala hayatta olduğunu hatırlatır.. bunların hepsini unutup bu alemde kendi başına olduğunu hatırlaman için ise, iyi bir kroşe gerekir... sonra herşey toz pembe, dört ipin arası küçük bir dünya herşeyden uzak ...

  3
 • hayata dalma rehberi

  ringden önce idmanda ayakta kalma mücadelesi verdiğimiz spor. anaerobic idmanların en sertlerini uygulayarak bedeni, iradeyi, ve nihayetinde ringde egoyu yontma sanatı.

  3
 • sakin haa

  insan insana yapıldığında spor statüsünden çıkan vahşet. birbirinin ağzını yüzünü kırmayı, kaşını gözünü açmayı spor sanan zihniyet de bir ayrı acınacak durumda.

  3
 • achilin sol testisi

  muhammed ali abinin tanrısı olduğu spordur. sadece yumruklaşan iki adamın dışında bir çok duyguyu barındıran spordur. zordur. her bünye kaldıramaz. genelleme yapılamayacak kadar değişken bir spordur ama yapılabilitesi en yüksek ihtimal solak olanların daha başarılı olduğudur.

  ayrıca mike tyson gibi bir canavarı var etmiştir.

  (bkz: kulak fetişisinin bokunu çıkarmak)

  2
 • nunis

  rakibine yumruk atmak ve olabildiğince az darbe almak mantığına dayalı bir spor dalı.

 • ed gein

  bünyesinde önyargılar barındıran spor dallarındandır.
  genel kanının aksine tamamen güç değil; teknik, tecrübe ve kondisyon gerektiren spordur.
  başlıca vuruş şekilleri;

  direkt yumruk (stright punch)
  sağ direkt (right stright punch)
  sol direkt (left stright punch)
  sağ kroşe (right hook punch)
  sol kroşe (left hook puch)
  aparkat (uppercut punch)
  swing
  dış el yumruk (backfist)
  sağ dış el yumruk
  sol dış el yumruk

  ayrıca ip atlamak o kadarda basit bir şey değildir.

  2
 • ummagumma

  ismi amatör boks olan türünün, güvenlik ve olimpiyatlarda oynanılabilmesi açısından daha çok spora benzediği dövüş sporu. antremanları yorucu ama zevklidir.

 • seytaninfisildadiklari

  gerekli spordur. bodyle beraber yapıldığında daha bi çekici olur.

 • seytaninfisildadiklari

  rocky'nin bir sözü vardı bununla ilgili : asıl vurgun ertesi günüdür. bir yaralıdan farkınız yoktur. neredeyse banyoya gitmek için bir taksi çağırman gerekir.


  (bkz: acı yok racky)

 • gecenineniyikostumu

  öfkenin, heyecanın, korkunun, gücün, becerinin ve nefsin kontrolünü öğreten hayat yolu.

  1
 • quovadis

  1 yıl antrenmanlardan sonra 1 yıl ara verip kazandığım her şeyi kaybetmenin üzüntüsüyle iç geçirdiğim spor. başlamak istiyorum ama ne zaman..

  1
 • kusursuz tamlama

  spor diye lanse edenin icad edenin 7 ceddine rahmet okudugun acaibimsitrak birseydir...
  insanlarin icinde ki siddeti disa profesyonel sekilde vurmalarina spor dali diye ikinanlari ayrica burda dokundurmak isterim...
  sonra seviyeyi merak etmiyor degilim!?
  spor ve genclik bakaninin aciklamarina dayanarak:
  - yillarca siddet icere sporumuzun olmasi icin yandik tutustuk, elin yarim metrelik cinlisi japonu bile buna sahip, bizde gerekli mercilere danistik
  (bkz: dayak atar gibi sevişen kezban)

  illa dövus sporu olacaksa babalar gibi aikidou var...

  (bkz: zorla güzellik olmaz)

  teallahim, sabah sabah neler yaziyorum be böyle, boyut degistirdim....
  (bkz: biri bana reset atsin)

 • king of tranquility

  bir antrenörün "karşındakinin saygısını üstüne almaktır" diye tanımladığı spor dalı.

  2
 • akbaba

  boksu sadece televizyondaki profesyonel boks maçlarından tanıyan bazı cahil insanlar bu sporu gereksiz görebilir. ben bir boksör olarak bu sporu en güvenli şekilde yapıyorum. zarardan çok kat kat faydasını gördüğüm bir spordur. amatör boks müsabakaları genelde puanla sonuçlanır ve boksörler ciddi hasar almazlar. son bir yıldır burnum bile kanamadı diyebilirim. boks profesyonellik ve saygı çerçevesinde yapıldıkça çok ta iyi bir spordur. boks salonda spor dışarıda vahşettir. salonda yapılandan zarar görmezsiniz. dışarıda yapılandan ise zarar gören taraf yine boksör olmaz. yıllarca yaptım ve bu işin içindeyim.

 • zeyzey

  iki kişiyle karşılıklı müsabaka şeklinde yapılan karşı taraftaki kişinin kafasına vurmakla puan kazandıran spor türüdür.

  kalıcı hasarının tehlikesi yüzünden spor olup olmadığı tartışılmaktadır. spor olsun diye boksa başlayıp kendini sakat bırakan insanların çok olması sebebiyle ülkemizde daha çok soft boksa özendirme vardır.

 • afrikapapatyasi

  değişik bir spor dalı. (birinin dayak yemesi ya da yememesi heyecanlandırıcı. bir gün gidip bu sporu canlı izlemek gibi bir istek icerisindeyim. )

  1
 • friedrich

  baslamak isteyenlere yegane tavsiyem baslamadan once kum torbasiyla nasil calisilir, direk yumruklar kroseler nedir, guard nasil alinir gibi temel seyleri ogrenmeniz. Cunku hep ayni sey olur, eldivenleri ayakkabilari alan kendini mike tyson sanar allah ne verdiyse kum torbasina girisir(bu gozler kum torbasina kafa atanlari da gordu efenim) ve bilegini sakatlar. Sonra da lanet olsun boksuna da, torbasina da der birakir gider.

  Bir de nacizane tavsiyem evinizde ki kolonlarda, kirislerde yumrugunuzu guclendirin. Tabii ki duvara yumruk atarak degil. Guard pozisyonunda yumrugunuzu direk veya krosede yumruk momentumunuzun en yuksek oldugu yerde duvara temas ettirin ve ittirin. duvarin size verecegi karsilikla bosa yumruk atmaktan cok daha faydali bir egzersiz yapmis olursunuz. sol direk, krose ve sag direk, krosenizi bu sekilde 5'er dakika calistirdiktan sonra tekrar bosa yumruk atin ve yumrugunuzun ne kadar guclendigini gorun.

  Bu arada boksa baslamak isteyen arkadaslar daha once gecmisleri yoksa kesinlikle 1-2 ozel ders parasini gozunden cikarsin grup dersiyle bisey ogrenme ihtimaliniz cok dusuk cunku.

 • tanimabi

  türlerine göre yumruklaşarak veya tekmeleşerek oynanan dövüş sporu.

 • merhaba

  Hocamın dediğine göre iş ayaklarda bitiyormuş. *

 • hsktr

  diğer dövüş sporlarından farklı olarak savunma gardı alınır, bu bir...
  acı çekmeye karşı direncin olmalı, kontrolünü kaybetmemelisin ki, maçı her an çevirebilesin; bu da iki..

  bu ikinci madde ile, yaşıma ve kendisinden 8 santim kısa olmama aldanan, arkadaşım zannettiğim biri, bu yaz beni milletin ortasında ringe davet etti.. ne yaptım da, bu kadar kinlendi mi, kıskandı mı anlamıyorum ama, her halinden belli ki, amacı beni ringde dövmekti.. pek gönüllü olmamamı korkmama bağlayınca eleman iyice coştu, neyse.. çıktık..

  maçı profesyonel kurallara göre yapalım dedik, ilk round dolmadan bunun kaşını açtım.. panik yaptı, bir iki morartıdan sonra psikolojik üstünlüğü iyice ele geçirdim, bu da işi şakaya vurup sarıldı bana, "amma kudret varmış sende de bu yaşta, hehehe" diye yere oturdu, maçı şakaya getirdi.. gözümde de bitti.. ben olsam, hastanelik olana kadar o ringden inmez, ama o maçı bırakmazdım...

  1
 • v.

  3 sene yaptığım dövüş sporudur. bu 3 senede ne mi öğrendim. ciddi anlamda sabretmeyi öğrendim. sakinliği öğrendim. ilk başladığımda çok kavga ediyordum dışarıda. bir gün hocam elmacık kemiğimdeki morluktan anladı kavga ettiğimi. çıkardı ringe gerisi malum. ama sonra yaşta ilerledi aldığım eğitim de öyle. bir de ringe çıktığında zaten her şey değişiyor. oradan öyle bir ders alıyorsun ki. dışarıda sataşan iki üç tane serseriye gülüp geçecek duruma getiriyor seni. en kötü yönü de bu sporu bırakamıyorsun. hala evde kum torbam ve bir çift eldivenim vardır.

  1
 • dark

  biz erkekler kabul etmeliyiz ki bizim ruhumuzda savaşmak var. ve biz bu ruh yapısından ne kadar uzaklaştıkça o kadar mutsuz oluyoruz. işte bu sebeple boksa başladım. bireysel sporun tepe zirve noktasıdır. güç kuvvet hız dayanıklılık hepsinin içinde barındır. bunları sentez yaparak size öz güven verir hem ring içinde hem hayat karşısında.