cem adrian

  «
 • 13
 • »
 • seyyar.manyak

  aşk bu gece şehri terk etti.
  sesi inanılmaz. çok değişik, çok güçlü bir sesi var. şarkıları kesinlikle dinlenmesi gereken sanatçı.

  4
 • lorelei

  dinlerken tüylerinizi diken diken eden 4.5 oktavlık bir sese sahip kaçırılmaması herkes tarafından dinlenilmesi gereken sanatçı.

  2
 • zaragoza

  yugoslav kökenli bir şarkıcıdır. ses telleri normal bir insanın ses tellerinin 3 katıdır. 7 oktav sesi vardır ve sesini çok değişik şekillerde çıkarabilmektedir. şžarkıları dinelndiği zaman çok sesliymiş gibi bir his verilse de çoğunda tek ses kendisininkidir.

  3
 • yeniden yollarda

  çok güzel sesi olan fakat beni hiç açmayan yetenekli vokalist

  1
 • monalisa

  herkesin cem adrian sevemeyeceğini anladım. insanların nasıl sevemediğinide bir türlü çözememişimdir.

  3
 • *amphitrite*

  mükemmel sesi ve süper şarkıları olan çok çok yetenekli bi vokalist

 • hermes

  makber'i söylemesini sabırla beklediğim sesi müthiş sanatsal insan.
  (bkz: aç kolların aç maşukanım ben)

 • bar filozofu

  bilkent üniversitesi'nde fazıl say'ın önermesiyle öğrenimine başlamıştır. *

  1
 • le poisson

  7 oktav ses aralığına sahip olan sanatçı. ayrıca:

  --- alıntı ---

  yugoslav kökenli bir ailenin çocuğu olan cem adrian, müzik çalışmalarına ortaokul yıllarında başladı ve ilk kayıtlarını yine o tarihlerde yaptı.[kaynak belirtilmeli] 18 yaşında başladığı radyoculuk hayatına 6 yıl devam etti, bu süre içinde tiyatro ve fotoğrafçılık eğitimi aldı, çalıştığı radyonun kayıt stüdyosunda kendine ait yaklaşık 250 şarkı kaydetti.[kaynak belirtilmeli] ses telleri normal bir insanın 3 katı uzunluğundadır. sesi 7 oktavlık bir aralığa sahipken[1], bunun yaklaşık 4.5 - 5 oktavlık [2] bölümünü şarkı söylerken kullanabilmektedir. adrian sahne soyadını doğduğu ve büyüdüğü edirne şehrinin antik çağlardaki ismi olan adrianapolis'ten esinlenerek almıştır. [3]
  2003 yılında istanbul'da kurdukları mystica isimli etnik müzik grubunda solist ve dansçı olarak çeşitli mekanlarda sahne aldı. 2004 sonbaharında demet sağıroğlu vasıtasıyla tanıştığı fazıl say'ın davetiyle bilkent üniversitesi sahne sanatları fakültesi'nde özel öğrenci statüsünde eğitime başladı. 2005 şubat ayında "ben bu şarkıyı sana yazdım" isimli ilk albümünü yayınlamıştır. albüm sanatçının 1997 ve yılı arasında edirne'de kaydettiği amatör demo nitelikteki parçaların ve 26 ekim 2004 tarihinde fazıl say ile verdiği ilk akademik konserinden [4][5]kayıtlardan bir derlemedir. "demo albüm" niteliğindeki bu çalışma müzik sektöründe 16.000'lik bir satış başarısı göstermiş, alternatif müzik kategorisinde olmasına rağmen pop müzik listelerinde üst sıralarda yer almıştır. 2005 yılında babylon konserler dizisi başta olmak üzere türkiye'de verdiği konserlerini, 2005 eylül ayında hamburg müzik sezonu'nun açılışında fazıl say ile ve bremen jazz festivali'nde burhan öçal ve fazıl say ile sürdürmüştür. 2006 yılı ocak ayında prodüktörlüğünü şarkı sözlerini kendisinin üstlendiği 15 parçadan oluşan 2. albümü aşk bu gece şehri terk etti 2006 yılı aralık ayında piyasaya çıkmıştır. albümde konuk olarak; umay umay[6], denizhan[7] ve suicide[8] yer almıştır.

  2006 yılı sonundaki aşk bu gece şehri terk etti albümünün tanıtım konseri performansı ve hayal kahvesi konserler dizisi başta olmak üzere türkiye'nin birçok ilinde verdiği konserlerini, üçüncü albüm projesine[9] kadar devam ettirmiştir. bu süre zarfında birçok konser, canlı yayın ve programa katılmıştır.

  emir albümü kayıtları sürerken, 2007 yılı sonunda kayıtlarına başlanan, sadece piyano kullanılarak hazırlanan serinin ilk albümü olan ' essentials / seçkiler - etnik ' 2008 yılı haziran ayında piyasaya çıkmıştır.

  2007 yılı temmuz ayında çalışmalarına başlanan, prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği, albüm kayıtlarından, şarkı sözüne, müziklerinden, aranjlerine kadar kendisinin yaptığı dördüncü profesyonel çalışması 'tanrının emri aşkı' anlatan "emir" albümü 26 aralık 2008 tarihinde piyasaya çıkmıştır. albümde konuk olarak; hayko cepkin[10] ve pamela spence[11] yer almıştır.

  --- alıntı ---

  2
 • kalemator zoe

  cem adrian müzik hayatına ortaokul yıllarında başlayan, yugoslav kökenli bir sanatçımızdır.

  30 kasım 1980 edirne doğumludur.18 yaşında başladığı radyoculuk hayatına 6 yıl devam etmiştir, bu süre içinde tiyatro ve fotoğrafçılık eğitimi almıştır, çalıştığı radyonun kayıt stüdyosunda kendine ait yaklaşık 250 şarkı kaydetmiştir.şuanda iki çocuk babasıdır.7 oktav sesi vardır ve ses telleri normal bir insanın 3 katı uzunluğundadır(buda ona olağanüstü operatik bir başarı kazandırmıştır.)uzmanlar bu durumun çok nadir rastlandığını vurgular.
  albümleri:
  1-2005 ben bu şarkıyı sana yazdım
  2-2006 aşk bu gece şehri terk etti
  3-2008 essentials / (seçkiler)
  4-2008 emir
  son albümünde hayko çepkin ve pamela spence ile çalışmıştır.


  ilk olarak:
  ''2003 yılında istanbul'da serkan ve efkan erdal'la kurdukları ''mystika'' isimli etnik müzik grubunda solist ve dansçı olarak çeşitli mekanlarda sahne almıştır.

  2004 sonbaharında fazıl say'ın davetiyle bilkent üniversitesi sahne sanatları fakültesinde özel öğrenci statüsünde eğitime başlamış, 2005 şubat ayında "ben bu şarkıyı sana yazdım" isimli ilk albümünü yayınlamıştır.albüm sanatçının 1997 ve 2003 yılı arasında edirnede kaydettigi amatör demoların ve 2004 ekim ayında fazıl say'la verdiği ilk akademik konserinden kayıtların bir derlemesidir. "demo albüm" niteliğindeki bu çalışma müzik sektöründe 16000'lik bir satış başarısı göstermiş, alternatif müzik kategorisinde olmasına ragmen pop müzik listelerinde üst sıralarda yer almıştır.

  2005 yılında babylon konserler dizisi başta olmak üzere türkiye'de verdiği konserlerini, 2005 eylül ayında hamburg müzik sezonunun açılışında fazıl say, bremen jazz festivalinde burhan öcal ve fazıl say'la sürdürmüştür.

  2006 yılı ocak ayında prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği ve 2006 sonbahar aylarında yayınlanacak olan 2. albümü ve kitabı "aşk bu gece şehri terk etti" nin çalışmalarına başlamıştır.''
  --alıntı--

  ünlü müzisyen fazıl say, cem adrian'ı şu sözlerle anlatır:

  '' anlatması zor! en peslerden koloratur ötesi en tizlere yayılan, dile kolay, 4.5 oktavlık bir sese sahip.sahip, evet!iç-sesi olarak da sahip: duygusuyla, hakimiyeti ve güzelliğiyle...bütün bu renk ve ahenk paletine yön veren '' cem-erkek-sesi,'' '' cem-kadın-sesi, '' '' cem-çocuk-sesi, '' sesleri, ses renkleri ve iç-sesleri... '' hassas '' diyor doktorlar; ses telleri normal insanin 3 katı uzunluğunda...''


  ayrıca;
  aşk bu gece şehri terketti (kitap)

  cem adrian'ın aynı adı taşıyan albümündeki şarkı sözlerine sığmayanları içeren ve albümdeki şarkıların hikayeleriyle ilgili sırlar veren bir tür resimli deneysel öykü kitabıdır.adrian'ın kendi deyimiyle; albüm kitabın 'soundtrack'idir.içeriği ve yazım tekniği tamamen özgün olan kitapta;başlangıçta birbirinden keskin hatlarla ayrılmış algılanan bağımsız bölümler, aslında bir bütünün parçalarıdır.adrian'ın kendi çektiği gerçek zamanlı fotoğraflarla kurgulanan hikayeler müziği, sesi ve sözü tamamlamaktadır.

  sanat yönetmeni:cem adrian
  --alıntı--

  10 soruda cem adrian isimli bir röportajda:
  -sizce dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sesi kimdir?
  +efsanelere göre farinelli.bana göreyse dünyanın en güzel sesi aşık olduğunuzun kişinin kalp atışlarının sesidir.  onun ne kadar fanı olsa... hakkında ne kadar yazılsa azdır!o,''anlatılmaz yaşanır'' tabirinin karşılığını hakkıyla veren, gerçek ve çok özel bir sanatçıdır.
  ölmeden kesinlikle tanışmak istediğim insanlardandır.

  1
 • eugeniegparsons

  yillar yillar once arkadas ortaminda tanistigim muhabbeti iyi,sevimli, sanatci kisilik

  edirneli olup soyadi edirnenin latincesinden gelmektedir

  1
 • djavu

  yıllar evvel, henüz meşhur değilken powertürk'ün düzenlediği popstar yarışmasında rastladik kendisine. o zaman kendisini cem filiz olarak tanıtıyordu bir sohbet ortamında. nedense yıllar sonra albüm yaptığında ismini cem adrian olarak değiştiğini gördüm ve şaşırdım. filiz soyadını neden kullanmadığını merak ederim hep.
  her neyse, bana kalırsa oldukça vasat bir müzisyendir. isterse sesi 7 oktav olsun, ister 25 oktav, ki her ikiside imkansızdır çıkan sesler anlamlı bir bütün oluşturmadıktan sonra neyime yarar? zaten sonuçta sesinin kaç oktav olduğundan öte, dinleyiciyi alıp başka yerlere götürmesi, anlamlı bir bütün oluşturması gerekir müzisyenin, yorumcunun, şarkıcının çıkartdığı seslerin. ne zaman radyoda cem "adrian" ya da bir yerlerde denk gelsem, radyoyu kapatırım ya da bulunduğum yerden uzaklaşırım. çünkü anlamsız sesler çıkartmaktadır. bunun bir marifetmiş gibi piyasada arz-ı endem etmesi beni çok rahatsız etmektedir. adam gibi 7 tane notayı düzgün, kulağa hoş gelen bir eda ile versin, o zaman canimi yesin. hem şarkı söylerken bir sürü telaffuz hatası da yapmaktadır.

  1
 • seyyar.manyak

  fazıl say'la olan şarkısıyla -summertime- beni büyüleyen insan.

  adamın dehşet bi sesi var ya. birde cem adrian'ın ses telleri normal bir insanınkinden çok daha uzun diye duymuştum...

 • gkc

  sesiyle, yazdığı sözlerle,şarkılarla, anlatımıyla, konuşmasıyla ve aklıma gelmeyen diğer herşeyle bir çok insanı kendine bağlayan muhteşem,tapılası sanatçı, yetenekli vokalist. * hangi ruh halinde olursam olayım sesinin beni hüzünlendirdiğini düşünüyorum.

 • ozge

  herşeyiyle mükemmel bulduğum, her şarkısında ayrı bir duygu ayrı bir anlam olan, 4.5 oktavlık sesiyle ses sihirbazı diye adlandırılan takdire şayan bir sanatçı.

  1
 • greenpurple

  nedense konserindeki canlı performansıyla beni hayal kırılığına uğratmış sanatçıdır.

 • artniyet

  dinlenesi ama asla canlı görülmemesi gereken ilginç ses organizması

 • nickimi kaybettim hukumsuzdur

  (bkz: sonbahar)

  1
 • jack fairy

  ilk albümü demo kayıtlarından oluşmaktadır...

  (bkz. ben bu şarkıyı sana yazdım)
  (bkz. edirne hatırası)

 • biliyoruz da soyluyoruz

  her şarkısı dinlenesidir. iyi ki vardır!

  1
 • dexer

  ses telleri normalden uzun olan insan.

 • evrgldbyka

  şarkı sözleri insanın içine işleyen adam.

  4
 • nevrotikkalem

  dinledikçe sevilen şarkıların sahibi.

  2
 • josésanz

  halüsinasyon kafası.

  «
 • 13
 • »