cem karaca

 • ruh yiyici

  anadolu rock ın efsane ismi.

  2
 • barbarosdemir

  emekçilerin yanında olan, rahmetli sanatçımızdır.

  (bkz: işçisin sen işçi kal)

  3
 • mayonezliarmut

  karısına işçiyim diyen, lakin almanya'da patron olan mizahi yönü gelişmiş efsane şarkılar yazan hepimizin hayatında önemli bir yer edinen türk müziğinin gelişmesinde ki öncü isim. cem baba.

  1
 • evomengo

  türk rock müziğine anlam katan bir efsanedir.

  2
 • ali desidero

  anadolu rock denilince ilk akla gelen isimlerden, sosyalist, efsane sanatçı üstüdür. sesi asla yıpranmaz, rock' ı size yaşatır.

  2
 • jones

  insana bir gün belki hayattan dedirtebilen insan,güzel insan,özlenen insan...

  1
 • eemmree

  siyasi görüşü itibari ile devrimin sert günlerinde devrimcilik oynamış solcu takliti yapmış zor olanı seçip popüler olmuştur. daha sonra ortalık durulduğunda 2000li yıllarda milliyetçi hareket partisine geçmiştir. yukarıda yazanlarıda bizzat kendisi açıklamıştır.

  1
 • artniyet

  istanbul aşığı. (bkz: bana istanbulu anlat), (bkz: çok yorgunum), (bkz: istanbulu dinliyorum)...
  komünist. bknz: (bkz: parka), (bkz: tamirci çırağı), (bkz: 1 mayıs), (bkz: kavga), (bkz: yoksulluk kader olamaz), (bkz: mutlaka yavrum), (bkz: maden ocağı), (bkz: kahya yahya)...
  anti-militarist. (bkz: raptiye rap rap), (bkz: ceviz ağacı), (bkz: yar beni o yar beni)...
  aşık. (bkz: deşer de geçer), (bkz: terketmedi sevdan beni)
  baba. (bkz: oğluma), (bkz: emrah)...
  erdemli ozan. (bkz: demedim mi), (bkz: kendim ettim kendim buldum), (bkz: obur dünya), (bkz: beni siz delirttiniz), (bkz: nem alacak felek benim)...

  şarkıları ile ilk akla gelen başlıklar bunlar gibidir ve yaygın bir görüştür.

  2
 • benbirbaskasi

  kendisini ilk kez beyaz güvercin ya da ona benzer bir yarışmada görmüştüm, küçüktüm o zaman, kahya yahya diye bir şarkıyla katılmış ve birinci olmuştu, şarkıyı pek sevmiştim. babam anlattı sonra, bir zamanlar çok ünlüydü, sonra yurt dışına kaçmak zorunda kaldı diye, türkiye'ye tekrar dönünce de bu yarışmaya katılmış. daha sonra dinledim tabi önceki şarkılarını, zaten o kahya yahya da, efsane şarkısı tamirci çırağı'nın bir benzeriymiş.
  sonraki yıllarda albümler yaptı, televizyon programları yaptı ama değişen politik görüşleri nedeniyle itibar kaybetmişti, para kazanabilmek için ufak tefek barlarda konserler vermek zorunda kalıyordu. lisedeydim o zaman, flash tv'nin ilk yıllarıydı, cem karaca gündüz kuşağında uzun süren bir program yapıyordu, sabit kamera, bizimki koltukta oturuyor, konuşuyor allah konuşuyor, canlı telefon bağlantısı alıyor, bir takım kadınlar arayıp kocam şöyle, yok ev sahibim böyle yapıyor diye anlatıyorlar, o da nasihat veriyor, yaşlı insanlara özgü sıkıcı muhabbetler yani. pek cem karaca efsanesine yaraşır zamanlar değildi. ağır roman filminde resimdeki gözyaşları şarkısı kullanılınca popüler oldu yine bir ara. onun dışında işler kesat gibiydi. mahsun kırmızıgül'le düet yapmışlığı bile var son yıllarında.
  öldükten sonra iade-i itibar yapıldı tabi hemen. istemediğimiz kısımları sildik hafızamızdan, yine hepimiz cem karaca hayranı olduk. başka çaremiz de yoktu, politik görüşü, şusu busu ne olursa olsun gelmiş gelecek en iyi şarkıcılardan biri çünkü. yerini ne haluk levent doldurabilirdi ne kıraç, yerine aday gösterilenlerin bu kadar çapsız insanlar olmaları da ayrıca incelenebilir.
  ölümünden sonra son karısı ikide bir televizyona çıkıp çirkin açıklamalar yaptı, oğlu aslında oğlu değildi, zaten dava açacaktı ölmeseydi falan gibi. pek itibar eden olmadı neyse bunlara. bir ara da nil burak bir tartışma başlattı. ''sen de başını alıp gitme'' şarkısı aslında bana ait dedi, magazinel yanı olan bir durumdu, onunla da pek ilgilenen olmadı. çünkü o artık bizim cem karaca'mızdı, laf söyletmezdik.
  kıssaden hisse: erken yaşta ölen efsane kişilikler niye daha efsanevî oluyor?: yaşlanıp da saçmalamaya başlayacak zaman bulamadıkları için.

  1
 • omega

  büyük usta ahmed arif'in insanın tüylerini diken diken eden harikulade şiiri 33 kurşun'u (bkz: hasret gültekin) ile birlikte en iyi seslendirendir.

  (bkz: otuz üç kurşun olayı)

  1
 • hephaistos

  ahmed arif'in "akşam erken iner mapushaneye" şiirini öyle güzel besteleyip söylemiştir ki insanın içeri girip mapus hallerini analiz edesi gelir.tabi bu biraz da ahmed arifin becerisidir.

 • tuzubasa

  (bkz: sen de başını alıp gitme)

 • lobelia

  işçisin sen işçi kal denildiğinde akla ilk gelen isim.

 • lethee

  ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında, ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında bu kadar mı güzel söylenir.*

  2
 • kucukkarabalik

  (bkz: herkes gibisin)

 • caute

  cem karaca nın yorumladığı bir cahit külebi şiiridir bu aslında.plak kaydı şahane olup insanı alıp götürür.

  hikaye

  senin dudakların pembe ellerin beyaz
  al tut ellerimi bebek
  tut biraz

  benim doğduğum köylerde ceviz ağaçları yoktu
  ben bu yüzden serinliğe hasretim
  okşa biraz

  benim doğduğum köylerde buğday tarlaları yoktu
  dağıt saçlarını bebek
  savur biraz

  benim doğduğum köylerde şimal rüzgarları eserdi
  ve bu yüzden dudaklarım çatlaktır
  öp biraz

  benim doğduğum köyleri akşamları eşkiyalar basardı
  ben bu yüzden yalnızlığı hiç sevmem
  konuş biraz

  benim doğduğum köylerde insanlar gülmesini bilmezdi
  ben bu yüzden böyle naçar kalmışım
  güldür biraz

  sen türkiyem gibi aydınlık ve güzelsin
  benim doğduğum köyler de güzeldi
  sen de anlat doğduğun yerleri
  anlat biraz . anlat biraz

 • mutlu

  efkarlanıldığında yada asi ruhun ön plana çıktığında dinlenilebilecek ilk sanatçıdır. sesinde kimsede olmayan bir karizma mevcuttur.

 • lethee

  gece gece beni benden aldı.

 • nedediysemo

  adı geçince akla anadolu rock gelen uzun saçlı, özgün sanatçımız.

 • fresa

  türk müzisyen. türk müziğinin en önemli sanatçılarından biridir. anadolu rock'ın ve anadolu pop'ın kurucularındandır. bu müzik tarzlarını uygulayan bir çok grupla çalışmış (apaşlar, kardaşlar, moğollarve dervişan) kurucusu ve yöneticisi olmuş güçlü bir rock ve pop kültü yaratmıştır. her tarzda rock ve pop müziğini anadolu insanına türkçe sözlerle tanıtan ve sevdiren kişidir.

  eserlerinde sosyal ve politik içerikli konulara değinmesiyle daha büyük sorumluluklar üstlenen karaca, özgün stiliylede anadolu müziğinin efsane sanatçısıdır.

  1
 • daedroth

  üstad.. aşağıdaki kardeşleriyle birazcık daha yaşasalardı türk müziği çooook ilerilerde idi şimdi.. en azından ortalıkta yeni yetme, sürüsüyle zibidi popçu olmazdı..

  (bkz: barış manço)
  (bkz: kazım koyuncu)

 • kediyle beslenen kopek

  türkiye'deki en enteresan sese sahip şarkıcı.

 • abanmak yok teknick

  muhteşem merhum müzisyen.

 • cartmantr

  o az bulunur sesiyle nice unutulmaz esere hayat vermiş müzisyendir

 • bak yine konusuyor

  nazım hikmet ran'ın mavi liman adlı şiirini hafızaman kazıyan sese sahip efsane müzisyendir.

  * işte o şiir