cidade de deus

 • caute

  2003 fernando meirelles kã¡tia lund yönetmenliğinde 60 lı yıllardan itibaren rio de janerio'nun sokaklarında meydana gelen sokak kavgaları ve uyuşturucu satıcılarını,mahalle çocuklarının büyüdükleri karıştıkları durumların alt metni güçlü bir şekilde ele alıp fakir mahallelerde ki insanları anlatır genel olarak.

  anlatılan bütün dünyanın geldiği insani durumun vehametidir aslında...izlenmelidir.


  ukdeyi veren: lethee
  notu: "izlemek gerek.."

  1
 • karabatak

  brezilya fransa ortak yapımı bir film olmakla beraber 2000 li yılların en büyük filmlerinden. en iyi kurgu bafta ödülününde aralarında bulundugu tam 49 ödül kazandı. filmin bir ilginç yanı ise filmde oynayanların çoğunlugunun amatör olması ve bahsi geçen semtte yasıyor veya yasamıs olmaları, keza filmin uyarlandıgı kitabın yazarı paulo lins de zamanında olayların geliştiği tanrı kentte yaşamıs, filmde anlatılanlar birebir gerçek.

  izlemek için özel bir ilgi alakayı hakeden film. gerçek anlamda basyapıt.

  3
 • bloodmage

  yaşanmış olayları konu alan ve bu olaylar nasıl yaşanmış amk dedirten film. ayrıca filmi izledikten sonra ülkenizin değerini bir kat daha anlıyorsunuz.

  2
 • jokerock

  based on a true story dalında filimlerden bol ödüllü, izlenmeye değer ama bir film.

  imdb

 • kam

  2002 yapımı, insanın içini bir garip eden film. fotoğrafçı olmayı istemiş ve hep iki arada kalmış bir çocuk, bir semte baştan aşağı korku salan pislik bir adam, ortalığı kan gölüne çeviren çeteler, rüşvetçi polisler uzayıp gidiyor baş rollerin adamları.

  yine de filmi izleyince bizde ki orospu çocukları burada yaşayan orospu çocuklarına göre melek diyor insan.

 • denetime tabi olmayan

  ona bir filmmiş gibi davranılması zoruma gidiyor. o tam da hayatın içinden.

  1
 • duz adam

  gerçek bir hikayeden esinlenilmiş, hotel rwanda ile birlikte en çarpıcı filmlerden biridir. uzaklarda bir yerlerde, nasıl bir hayatın var olduğunu yüzünüze yüzünüze vurur.

  izlendikten sonra dertlendiren, "dünya için bir şeyler yapmalı" dedirten bir filmdir.

 • amidimbemidimcemidimdemidim

  inanılmaz bir şey. izleyeni şoklara sokar.

  - aklını mı kaçırdın, sen daha çocuksun.
  + çocuk mu ? sigara içiyorum, uyuşturucu kullanıyorum. adam öldürdüm ve soygun yaptım. ben bir adamım.

 • butch

  muhtesem bir filmdir. gercek bi olaydan alınmıstr.

  1
 • suka

  2002 yapımı, aksiyon-dram ağırlıklı film.
  brezilya'da geçiyor bu film.

  bu sürükleyici film birçok ödül kazandı;

  2002 afi fest izleyici ödülü
  2002 havana büyük mercan; fipresci ödülü; en iyi erkek oyuncu (tüm erkek oyuncular): en iyi görüntü; en iyi kurgu
  2002 marakeş en iyi yönetmen
  2003 bafta en iyi kurgu


  konusu:
  1960'larda inşa edilmiş ve 80'lerin başında rio de janeiro'nun en tehlikeli mahallelerinden birine dönüşmüş, sosyal konutlardan oluşan tanrıkent'de organize suçun destansı tarihi.

  film 60'larda iki kenar mahalle çocuğunun seçtiği iki ayrı yolu takip eder.
  rocket, suç dünyasında geçecek bir hayatın gerektirdiği zihniyetten ve fizikten yoksundur. fotoğrafçı olma hayalleri kurar ama fotoğraf makinesi alacak parası yoktur.
  öte yandan, küçük ze çocukluğundan beri tam bir suçlu özellikleri taşır; acımasız, akıllı ve hırslıdır. küçük yaşta planladığı bir genelev soygunu sırasında öldürmenin tadını alır, gün geçtikçe bu konudaki iştahı giderek artar.
  70'lerde ze, sakin ve becerikli bee'nin desteğiyle, favela'nın(mahallenin) uyuşturucu ticareti üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırır. 80'lerin başlarında tanrıkent'i çetelerarası savaş sarar ve amansız genç suçlulardan oluşan yeni bir kuşak çıkıp eskilerin yerini almaya çalışırken, artık bir fotoğraf makinesine sahip olan rocket, onu bu bitmek tükenmek bilmez katliam döngüsünü belgelemede kullanır...

 • francescoli

  kesinlikle izlediğim en sağlam 10 filmden biri. derhal edinin ve izleyin. çok acayip, bambaşka...

 • denoktabenokta

  senede en az bir kere hürriyet film kulübü mavrası adı altında, 1.50 kuruş ücret karşılığında gazetecilerden satın alabileceğiniz, arşivinizin en baş köşesini süslemeye yakışır film.

 • planetearth

  türkçe adıyla 'tanrıkent', dramatik bir durumu hicvetme sanatının zirvesidir. şimdi ankara'da i.melih gökçek'in çinçin'e yaptığının aynısını altmışlı yıllarda brezilya hükümeti yapıyor. ne var ki boku bir yerden başka bir yere taşıdığınız zaman ondan kurtulmuş olmuyorsunuz. şehir merkezinden şehir dışındaki devlet inşası gece kondulara taşınan, polisin girmeye çekindiği bir suç yuvası konu edilir filmde. hikaye fotoğrafçı olmak isteyen bir çocuk üstünden yürüse de asıl işlenen konu küçük ya da büyük farketmez insan heryaşta yasadışı olabilir, yeter ki o koşullar sağlansın. filmin kurgusu mükemmel, flashbacklar ve flashforwardlar mevcut. böylelikle filmde konusu geçen olayları anlamanız kolaylaşıyor.

  dip not: bir dönem galatasaray'da oynayan brezilya'lı kaleci taffarel bir röportajında "türk halkını çok seviyorum, çünkü bana kendi halkımı hatırlatıyor" demişti. bu filmi izlediken sonra ne demek istediğini daha iyi anlayacaksınız.

  1
 • fenacoreee

  yapılmış en iyi filmlerden.

 • erleichda

  gece gece canımı sıktı yaa.

  1