cinsiyeti bilinmeyen insana karşı belirlenemeyen hitap şekilleri

 • rubi

  insanı transeksüellik çizgisinde "lan acaba?" düşüncesinin kıvılcımlarını arttıran zamazingo.

  ama sanırım artık ortak kalıplar var. "hacı" gibi, "kankeaöia!" gibi... iyi ki varlar. olmasalar ne olurdu a "efendi"ler!

  1
 • cono

  (bkz: #2426651)

  bi de kendini olduğundan farklı gösterenler var. onlar karıştırıyor kafamı. bu konuda 3 yıldır mücadele veriyorum. sözlüğe tc ile giriş yapılırsa kimin ne olduğu belli olur. illa ki ne olduğunu bilmeyenler çıkacak yine. malumunuz üçüncü cins diye ortaya çıkanlar 75 alt başlıkta topladı kendini. kadınken erkek hissedenler, erkekken erkeğe yürüyenler, cinsiyetle işim olmaz diyenler falan derken benim gibi homofobikler için çember iyice daraldı. tc ile girişe en çok karşı çıkması gereken benim aslında. kolay olmasa bu kadar feyk açmazdık herhalde. neyse ben yazarların şeffaf olmasından yanayım. özellikle dişilerin. canberk'i 6 ay boyunca erkek olduğum konusunda ikna etmeye çalıştım, yıllarca anti ile mesajlaştım. bu tarz karamboller adama götü başı dağıttırır arkadaşlar. ben düştüm siz düşmeyin. kızlar fav.

  1
 • user

  işim gereği mahkeme kalemlerine gittiğimde eğer mahkeme hakimiyle veya savcıyla görüşmem gerekirse "hakim" veya "savcı" "odasında mı şu an" diye sorarım.bazı mal meslektaşlarım da ki genelde belli bir yaşın üstündeki belli tipler özellikle "savcı bey makaaamında mı" "hakim bey makaaamında mı?" falan diye sorar ve kalem personelinin "hakime hanım" veya "savcı hanım" odasında gibi cevap alırlar. "gadından savcı mı olur" "garı hakim mi olur" zihniyeti gayet yaygındır malesef.hatta kadınlara mesela kaymakamlık hiç mi hiç uygun görülmez.en iyisi hakim savcı müdür komiser artık ünvan ne ise onunla sormanızdır.ha ben de hata yapmıyor muyum şöyle olabiliyor. misal bazı unisex isimlerimiz var. deniz,kamuran falan gibi isimler mesela kamurandan erkek denizden de kadın olmaz önyargısı bende de mevcut.

 • bir dost

  telefonda ciddî yahut resmî bir görüşme yapılıyorsa çok kafa karıştırır. karşındakinin sesinden cinsiyetini tam algılayamamışsındır. e konuşma gereği de beyefendi veya hanımefendi tarzı bir hitap bulman gerekir ama iki ucu boklu değnek. imdat çekici olarak ismini sorabilirsin ama o da unisex isimse vay hâline.

 • pobeda

  pardon!
  bakar mısınız?
  hey!
  şşşş!
  şeyyy...

 • vandal savage

  outbound çağrı merkezlerinde bu durum daha sakattır. gelen datalar içinde müşteri ismi yer almamaktadır bazen. numarayı ararsın. müşterinin ses tonuna göre beyefendi ya da hanım efendi dersin. ama öyle bir ses tonu ile karşılarki seni müşlteri kadın mı erkek mi bilemezsin. bu ikilemden kurtulmak adına o güzel hamleyi yaparsın. size hitap edebilmek adına isminizi öğrenebilir miyim ? adım deniz der. hay amk

  4
 • olly

  (bkz: dön draper)

  1
 • lemuria

  (bkz: yarraam)

  1