dadaizm

 • ve sahnede

  türkçesi dadacılık olan akım.

 • lafkalabaligi

  hiç bir akıma hiç bir edebiyat kuralın bağlanmama ve hepsiyle alay etme esasını benimser.
  (bkz: tristan tzara)
  (bkz: ercüment behzat lav)

  1
 • perceneige

  20. yüzyılın ilk çeyreğinde tristan tzara adlı gencin etrafında toplanan bir grup şair; "dada" sözcüğünü, kurmak istedikleri akıma ad olarak seçmiş ve dadaizmi kurmuşlardır.
  fransızca bir sözcük olan dada, çocukların binerek oynadıkları "ağaç parçası, tahta at" anlamına gelir. düzensiz sözcük ve imgelerin kullanıldığı bu akım, birinci dünya savaşı'nın getirdiği yıkıcı ortamda düş kırıklığına uğrayan aydın ve sanatçıların bir başkaldırısı olarak doğmuştur.
  bir başka deyişle iki dünya savaşı arasında varlık gösteren ve toplumu uyuşukluktan kurtarma çabası güden bir harekettir.

  * aklın hiçbir değerinin olmadığı söylenmiş, hiçbir şeyin doğruluğuna ve varlığına inanılmamış, her şeye kuşkuyla bakılmıştır.
  * dil ve estetik kuralları bir yana bırakılarak kuralsızlık ilkesi benimsenmiştir.
  *kelimeleri rasgele kullanmak suretiyle oluşan şiirlere denir.

  temsilcileri:tristan tzara, breton, aragon

  1
 • francescoli

  ünlü fransız şair paul ã©luard'ın da önemli temsilcilerinden olduğu, 1. dünya savaşı'na tepki olarak ortaya çıkmış sanat ve düşünce akımı.

 • ruyapeccatrix

  basma kalıp cümleleri deviren şairlerin, anlamsızlığın anlamını keşfeden yazarların, tualleri parçalayan ressamların dahil olduğu sanat akımıdır. özgür sanattır. en sevilendir.*

 • tiyatro terimleri

  (çocukların da-da sözcüğünden alınan bir kavram) 20. yüzyıl başlarında (1916 1923) tristan tzara ve arkadaşlarının isviçre'de (zürih'de) ortaya çıkardıkları bir akım; 1918'de berlin'de, 1923'de de paris'te. dil ve estetik kurallarını, bunların denetlemesini, mantık zincirlemesini tanımaz. sözcük anlamlarına değer vermez. alabildiğine bağımsız çağırışımlarla ilkel ve doğrudan doğruya anlatım biçimi arayan bir çığırıdır. sanat etkilerini aynı anda verme sanatı (simultanite) cocteau'yu etkilemiştir.

  2
 • obsesif pollyanna

  temsilcilerinin büyük çoğunluğu anarşist eğilimler gösteren akım çeşididir.mevcut kuralları;nazım şekilllerini,kalıplaşmış tanımları,işleyiş şekillerini,sahneleme mantığını reddetmiş bu abiler en sonunda kendilerine de karşı çıkmış '' çarşı herşeye karşı '' modlarında kendilerini yok etmişlerdir.yalnız bu yok ediş var olanı ortadan kaldırma değil şekil değiştirme olarak algılanmalıdır.kural tanımama kendisini sürrealizme bırakmıştır.dadaizm manifestosunu hazırlarken orada bulunan tüm sanatçılar hayatlarının son döneminde sürrealist eserler vermişlerdir.

  1
 • drunkpilgrim

  kısaca; kuralsızlığın kural olduğu bir akımdır.

  biri size "iyi de böyle yapmak olmaz ki" derse "olsun dadaizm sonuçta" diye karşılık verebilirsiniz.

  nereye çeksen oraya gelir yani.

 • le poisson

  dadaloğlu'nun öncüsü olduğu akımdır.

  ay dooooooğoğooooooğoğoğoğoğost caaağnım yeaaah!

  1
 • kaytan biyikli adam

  (bkz: serdar ortaç)

 • valar morghulis

  (bkz: ah muhsin ünlü)

 • yorgo

  jean arp, richard hülsenbeck, tristan tzara, marcel janco ve emmy hennings’in aralarında bulunduğu bir grup genç sanatçı ve savaş karşıtının 1916′da zürih’te başlattığı sanat akımı.

  yeni akıma fransızcada oyuncak tahta at anlamına gelen “dada” adı kondu. bu akım, dünyanın, insanların yıkılışından umutsuzluğa düşmüş, hiçbir şeyin sağlam ve sürekli olduğuna inanmayan bir felsefî yapıdan etkileniyordu. 1. dünya savaşı’nın ardından gelen boğuntu ve dengesizliğin akımıdır. bu akımda yer alan sanatçılar, kamuoyunu şaşkınlığa düşürmek ve sarsmak istiyorlardı. yapıtlarında alışılmış estetikçiliğe karşı çıkıyor, burjuva değerlerinin tiksinçliğini vurguluyorlardı.

  1
 • biricik sana ikicik bana

  kuralsızlığı kural kabul ederler. sözcüklerin anlamlarını saptırmak, hatta yok etmek isterler. düzene karşı düzensizliği, ağırbaşlılığa karşı alayı savunurlar.

 • rigor mortis

  şüphesiz ki türkiye'deki en büyük temsilcileri gaye su akyol, yüzyüzeyken sokuşuruz ve büyük ev ablukada olan akım. *

 • i hate isis

  (bkz: son feci bisiklet)

 • hz penguen

  --- spoiler ---

  sıçsam yüzüne yüzünü yalar öperim

  --- spoiler ---

 • drunkpilgrim

  yemin ediyorum çağımızın en berbat şeylerinden biri.

  neden?

  insan olgusundan.

  hele türkiye'de...

  oy oy oy. böyle bi' underground takılanlar, beat kuşağı kafasına geçmeye çalışanlar, biz yeraltıcıyız biladerciler, bi' böyle sikerim kuralı yağcılar...

  canlarım.

  1
 • cloudt

  Post-modernizm kavramının başlangıç noktasıdır. Hafiften sinyallerini vermiş diyebiliriz. Dadaist'lere göre (Dadaizm’i benimseyen kişi) var olan sanatsal/kültürel düzene isyan çığlıklarıdır. Normları tanımazlar, tabulara karşıdırlar. Dadaist'lere göre; hayatımız belli bir çerçevenin içindedir ve böyle olunca asıl görmemiz gerekenleri göremiyoruz ve bu yüzden sınırlarımızı, duvarlarımızı yıkmamızı yani bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor ama bu bakış açısını sağladığımızda da, yeni bir düzen kurulacaktır. işte o zaman, bu yeni düzeni de yıkmak gerekiyor. Dolayısıyla, her yıkılan düzen, yeni bir düzene açılacak ve bu da bir kısır döngüye sebep olacaktır. Bir açıdan, sanatın anarşist gençleridir.

  6
 • maskeli balo

  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/02/09/dadaizm-4.png+dadaizm
  sanata karşı büyük protesto

 • ilkelbenlik

  1. dünya savaşından sonra bunalan halkı rahatlatan bir sanat akımıdır.

 • scrooge

  boka sanat diyorsun, sanat oluyor. öyle bir şey!

  3
 • ilkelbenlik

  Umu, sonsuz umu,o her gülü de çınlayan evren.Sana ,sana dönüyorum durmadan o

  geçmiş

  tepelerin saatinde,boğuntuyla.O ağırlığı anıların,yitiğin yolunu bulmalı ve bütün çanlar sebillerini boşaltmalı.Kimsenin bundan kuşkusu olmamalı.Ilgımın daha küllere bulamadığı son unutuşu bu . Bir bulut seviyi karartıyor,çiçeklerin,üzümlerin birkaç kuruşunu savuruyor.Sağır bir yaşamın o ateş bağlarını,yakın.  (Çev. :ilhan Berk)

 • fuckyourfeelings

  sanat kırıcı tavrından ötürü -izm eki almayan sanat akımıdır.

  (bkz: dada)

  2
 • kisisel illeti

  şol yeldeğirmeni, biltekmil cihangir ve de karaköy hipster tayfasına sorsan hepsi dadacı.

  1