dağ keçisi

 • sondaj

  boynuzlugiller familyasından, ufak sürüler halinde yaşayan, geviş getiren, çok çevik bir antilop türü...

 • delisair

  dersim'de avlanılmasına hpg tarafından yasak gelmiş yaban hayvanıdır. shikar safaris ltd şirketi adlı şirketin dersim'de profesyonel avcılarla başladığı avlanma durdurulmuş, avlananların cezalandırılacağı duyurulmuş.

  heslerle, siyanürlü altın aramalarla, avlanmalarla tüm yurtta doğa hayatını katlediyorlar. ismini hiç bilmediğimiz şirketler, suyumuzu, toprağımızı, hayvanımızı kullanıyor. ülkenin bağımlılık ilişkileri, dağ keçilerinin yaşamasına dahi izin vermiyor.

 • yorgo

  çift toynaklılar takımının (artodactyla) boynuzlugiller (bovidae) familyasından beş yabanıl keçi türünün ortak adı. yaban keçisi olarak da bilinir. küçük sürüler hâlinde yaşayan, geviş getiren, çok çevik hayvanlardır. bunlardan en tanınmış olanı capra degagrus’tur. bu tür, evcil keçinin atasıdır. dağ keçilerinin yavruları doğduklarında hem görebilir hem de işitebilirler. ayrıca tüyleri de uzundur. bu özellikler, doğar doğmaz annesiyle hareket etmeye başlayan yavrular için çok önemlidir. çünkü yavrular doğumdan sonraki birkaç saat içinde, annelerini takip ederek, zorlu ortam koşullarına uyum göstermek zorundadır.

 • dmnrzv

  Düz duvara tırmanabilen tek memeli galiba.

 • vandal savage

  bir de azazil varmış.