dangal

 • kahveci

  Aamir Khan filmidir son zamanlarda merakla beklemekteyim açıkçası konu olaraktailgimi çekmekete en kısa sürede korsan bulursam izliyeceğim.

  1
 • somut olric

  aamir khan'ın son filmi. fragman

  şu sıralar sinemaya gitmeyi düşünüyorsanız öneririm.

  1
 • hakki bullet

  imdb'de puanı uçan; ancak hint sinemasına olan önyargım nedeniyle izlemeyi sürekli ertelediğim film.

  gerçi aynı şeyi iran sineması için de hissederken a seperation'ı izleyip göt olmuştum ama du bakalım.

 • bartvader

  Nitesh Tiwari'nin yönettiği, aamir khan'ın sayko baba rolü oynadığı 2016 yapımı disney filmi. aynen, hem hint hem disney filmi. bunun olabileceğini bilmiyordum. her konuşurken koca kafalı araba süsü gibi sallanan kafaları olan arkadaşlar ile tam bir disney filmi çekilmiş.

  şimdi hikayenin ve filmin çok klişe ve tırt tarafları var; atıyorum ataerkillik yerilmek istenirken ironik bir şekilde yüceltiliyor, ya da sanki filmin bir villain ihtiyacı varmış gibi hindistan güreş milli takımı teknik direktörü abuk subuk hareketler yapıyor. ama bunlar görmezden gelindiğinde çok ilginç ve izlemesi çok keyifli bir film çıkmış ortaya. güreşte olimpiyatlara katılmak isteyen ama parasızlık yüzünden para veren işlerde çalışmak zorunda kalan aamir khan, madem ben yapamadım o zaman oğlum başaracak bunu, hindistan için altın madalya kazanacak! diye patır patır çocuk yapıyor, ama doğan bütün çocuklar kız. amir khan -.- böyle. sonra ulan kızı erkeği mi var bunun diyip kızlarına antrenörlük yapmaya başlıyor, işin sonucunda kızlar allahsız güreşçi oluyorlar.

  hikaye de gerçek hikaye bu arada. o yüzden spoilerlık falan bir şey demiş sayılmam şu ana kadar. ama yani yüzde yüz gerçek bir hikayeyse o kızları ve babayı tebrik etmek lazım, resmen disney için yaşamışlar. o yaşantı direkt disney senaryosu çünkü.

  aamir khan film için önce 100 kilo yağlı bir herif olmuş, sonra da 75 kilo kaslı bir adama dönüşmüş bu arada. filmdeki hali efekt değil. before after;
  https://kotusozluk.com/gorsel/2017/10/27/dangal-1.png+dangal

  tıklayınız

  title track

  2
 • scrooge

  Hayallerini gerçekleştiremeyen bir adamın, çocuklarının üzerinden bu hayallere ulaşma çabasını anlatan, bir aamir khan filmi.

  Mahavir Singh, genç ve yetenekli bir güreşçidir. Hindistan şampiyonu olur. Ama mahavir'in asıl hedefi uluslararası şampiyonluktur. Ancak hayatın gerçekleri hayallerin ötesine geçer ve mahavir en formda döneminde güreşi bırakarak, düzenli bir işe girmek zorunda kalır. Uluslararası altın madalya ise hep bir ukte olarak içinde kalacaktır.

  Mahavir, altın madalyayı madem ben kazanamadım, o zaman çocuklarıma kazandırırım diyerek, erkek çocuk peşine düşer. Ama çocukların hepsi kız olur. En sonunda mahavir pes eder, hayallerini toprağa gömer ve amaçsız bir yaşama merhaba der.

  Bir gün mahavir'in küçük kızları hakkında, mahalleden iki çocuğu dövdükleri için şikayet gelir. Bu olay mahavir'in kafasında şimşeklerin çakmasına neden olur ve artık iki kızını, uluslararası güreş şampiyonları olarak yetiştirmek adına eğitimlere başlar. Hem de epey zorlu bir eğitime!

  spoiler vermemek için daha fazla yazmak istemiyorum. Dangal gerçekten eğlenceli ve iyi bir film. Sürenin uzun olmasına rağmen nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Müzikler gayet kaliteli. Özellikle ağır eğitimler esnasında kızların babaları adına söyledikleri sitemkar şarkı, epey hoşuma gitti. aamir khan'ın bir çok filminde olduğu gibi dangal'da da toplumsal sorunlara göz kırpmayı ihmal etmemişler.

  --- spoiler ---
  filmi izlerken kafamda hep farklı sonlar belirdi. nedense bunlar hep kötü sonlardı ama film bir şekilde mutlu bitti.
  aklımdan geçen, "final maçı öncesinde mahavir'in köydeki tavukçu ile karşılaşması sonucu, tavukçunun çocuklarının geeta için verdiği tavuğun bir şekilde ilaçlı çıkması ve geeta'nın maçı almasına rağmen doping kullandığı suçlaması ile madalyayı kaybedeceğiydi." neyse ki böyle bir son yaşanmadı.

  son olarak, geeta'nın maçlarından büyük keyif aldım. normalde güreş, tv karşısında izlemesi keyif vermeyen bir spordur. ama filmde bu maçları farklı kamera açıları ile çok iyi çekmişler. izlemesi eğlenceliydi.
  geeta'yı oynayan kadın oyuncuyu tebrik etmek gerekiyor. bir ara onun profesyonel güreşçi olduğunu düşündüm. dersini çok iyi çalışmış.
  --- spoiler ---

  5
 • dusunmeye usenen filozof

  sahip olduğum altmış bin üyeli yağlı güreş haber sayfasında epey reklamını yaptığımız ve türkiye'deki izlenme sayısına fazlaca katkı yaptığımız film.

 • azazil

  yarrag gibi film.

  2