devlet kendi şiddetine hukuk bireyinkine ise suç adını verir

 • neandertal adami

  bir max stirner sözü. düşününce aslında üzerinde durulması gereken bir konu.

  3
 • levye

  anarşist bir adamdan duyulabilecek bir cümle.
  kaynak gösterilse temiz olur doğru olur, ayrı.

 • migra

  devletler en çok şiddet uygulayanlardır. fakat bunu hukuk adı altında değiştirerek, geliştirerek, soslayarak halkın önüne koymuş, öylesine normalleştirmişlerdir ki, hiçkimse ters giden bir şeyler olduğunu farketmez. burada sözünü ettiğimiz şiddet iki tane jop değil, bunu belirtmeme gerek yoktur herhalde. ve eleştirdiğim şimdiki hükümet olmamakla birlikte, herhangi bir hükümet de değil aslında. çünkü devlet kurumunun başına kim gelirse gelsin, zamanla yozlaşacak ve yine "legal mafya" konumunu alacaktır.

 • tamnamazhocasiyusuftabaz

  devlet denilen olgu bir toplu irade sonucu ortaya çıkar yani toplumdaki bireylerin ortak iradesi devleti oluşturur bu yüzden devletin toplum yaşayışı üzerine kurallar koyması ortak iradenin kararıdır.

  devlet toplumsal düzenin bekçisidir kurulu sistem ne ise (faşizm,kapitalizm,komunizm ) devlet mevcut sistemin varlığının devamı için refleks tepkiler gösterir . bu yüzden tarihi devrimler hep savaş ve mücadele sonucu ortaya çıkmışlardır kısacası hukuk ile devlet iki ayrı kavramdır devletin şiddeti hukuk demek konuyu bilerek sulandırmaktan başka birşey değil hukuk evrensel ve devletler üstü bir kavramdır bu sebepledir ki devletler bile kendi aralarındaki sorunları çoğu zaman hukuk kullanarak çözerler.

 • anarsik coban

  max stirner gibi bir adamdan duyulabilecek sözdür. ayrıca devlet bazen kendi şiddetine demokrasi götüreceğiz de diyebiliyor. olabiliyor böyle şeyler.

  lakin max stirner için söylemek gereken bir kaç cümle daha var; zamanın anarşistlerinin kendisini pek sevmese de - bireyci olduğu için - ve anarşist olmadığını söyleseler de bir çok insana fikir babalığı yapmıştır. adamın köküdür.