dinlere bilimsel yaklaşım

 • nosferatu_alucard

  din sadece (evrende) samanyolu adlı bir galaksinin içinde, dünya diye mikroskobik (evrensel boyut kıyaslaması esas alınarak) bir gezenin içinde anlam taşıyan bir olgudur.

  şuanki bilinenler ve bunlardan yola çıkılarak yapılan tahminlere göre evrende yaklaşık "2 trilyon" galaksi bulunmakta. Bakın bazılarımız bu sayıda kaç sıfır olduğunu bilmiyor. 2 trilyon!

  kaynak: https://www.google.com.tr/amp/m.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber-amp/1310038-evrende-gozlenebilir-2-trilyon-galaksi-var

  ve her galaksinin içinde (tabiki galaksinin büyüklüğüne ve yaşına bağlı değişiklikler söz konusu) 50 milyar kadar gezegen bulunmakta.

  Kaynak:
  https://www.google.com.tr/amp/s/m.sabah.com.tr/dunya/2011/02/20/galakside_kac_gezegen_var/amp

  şimdi basit bir matematik hesabıyla evrende (tahminlere göre) 2 trilyon×50 milyar kadar gezegen bulunmakta.

  Bütün bunlara göz ucuyla bakan azıcık akıl sahibi birisi, nasıl olurda saç kapatmayı, hacca gitme zorunluluğunu, seks yasaklamalarını mantıklı görebilir? ( islam dininden örnekler verdim çünku diğer dinler hakkında pek bir bilgim yok ama sözüm tüm dini inanışlar içindir)

  olum kimseye kötülük düşünmeyin, işinize gücünüze bakın, iyilik yapın, haksızlığa boyun eğmeyin... alın din ya! ne bu kadar kasıp kendinizi deli ediyorsunuz? üstelik varlığı bir ise yarasa zaten kimse bir şey demez.

  son olarak;

  1
 • dmnrzv

  Bak 155'i ararım!
  155'i ararım bak!

  Biz burda kurtaj yapiyuq!!
  Kurtaj yapiyuq burda!!

  2
 • ugurkaradeniz

  ve yazdıkların sadece bizim keşfedebildiklerimiz böyle akla hayale sığmayacak kadar büyük ve intizamli bir evrende toz tanesi bile sayılamayacak kadar küçük olan dünya gezegeninde yaşıyoruz bu intizamin ve düzenin bir sahibi olmalı akıl ve mantık bunu tesadüflerle açıklayamaz sanat varsa sanatkarda vardır.ve misafir olduğumuz bu dünyanın kurallarinida yine düzenin sahibi koyabilir.bu kurallar bütünü dindir.yoksa hayvanlar gibi mi olalım.insanlar kendi kurallarını koyamaz adalet herkese göre değişir ancak ilahi adalet tüm ihtiyaçlara tek elden sunulabilir.tüm fikratlari ve insanları yaratan ve tanıyan Allah tarafından.bu dünya imtihan yeri tam adalet burda işlemeyebilir ama her hesabın görüleceği bir ahiret var elbet başı boş değiliz.

  1
 • nosferatu_alucard

  amk youtubeden sözler Köşkü izleyip "sanat varsa sanatçı da vardır" argümanını sayıklayıp duruyonuz. Ayrıca, ilahi adalet Arabistan'da herkese tek elden sunuluyor da n'oluyor? kadınlara araba kullanma hakkı daha geçen sene verildi amk. Ha sen şimdi buna da dersin ki: kusur dinde değil, insanlarda jsjdkssk.

 • ugurkaradeniz

  sayiklayip durduğum bu argümanlarin tersini ispat et o vakit.Arabistan veya başka bir yer önemli değil insanda bireyde olup bitenlerden bahsediyoruz.böyle at gözlükleriyle bakarsan herşeyi basitlestirirsin.dinmi hea arabistana bak afafssgsg.
  nasıl aklınız mantiginiz alıyor anlamıyorum belki yaşadıklarımızdan belki çevrenizden ötürü oluyor ama kesin birsey var oda tesadüfen olusamayak kadar özeliz.bir yaratan var...

 • nosferatu_alucard

  sayısını hesap edemediğimiz kadar gezegen var diyoruz ve bunların içinde de bilim adamlarının yorumlamalarına göre yine birçok sayıda gezegen, yaşamı destekleyen özellikler taşımakta. ki bilim adamlarını siktir et, onca gezegene bakınca bakkalcı bilal Emmi bile "bunların en azından birinde olsun yaşam vardır lan" der. şimdi burdan yola çıkacak olursak islam ya da Hristiyanlık ya da sintoizm vs. Bütün dinlerin anlamlı olabilmesi için... o yaşam barındıran gezegenlerde de olması gerekir mantıken. Çünkü koskoca evrenin yaratıcısı (sizin inancınıza göre) sadece dünya da hâkk din islamdır diye biliniyor olamazdı.

  Ayrıca konudan uzaklaşmadan yine basit bir örnekleme yapayım. Dünya günden güne yokoluşun eşiğine surukleniyor. ne zaman olur bilinmez, size göre ilahi tecelli vs. Diyeceğim o ki; normal hava sıcaklığının 50-60 derecelerde seyretmesi bekleniyor. Hani diyorlar ya kuran tüm zamanlara hitap eder, dönemiyle sınırlı değildir hükümleri diye... ee peki 60 derece hava sıcaklığında bir kadının saçını kapatmasını emretmek mantıkla izah edilebilir mi? sıcaktan kavrulurken açık saçlı kadına hallenecek olabilir miyim?

 • nosferatu_alucard

  verdiğin link tanrının varlığını inkar edenlere cevaben anlam taşıyor. dinler konusuna açıklık getirmiyor. tanrı ve din olayı çok farklı.

 • ugurkaradeniz

  gayette kapanilabiliyor.ve evet halledebilirsin bak hormonlar.. yine bilim sen bi çöldeki bedevileri araştır giyimlerine bak bi.ayrıca seni neden rahatsız ediyor arkadaşım birinin kapanması bende bunu anlamam la sanene arkadaş

 • nosferatu_alucard

  Bir kadınla asansörde yan yana çıkmam ne zaman sizin hocişleriniz tarafından rahatsız edici bulunmazsa kadınların kapanmasıda o zaman beni rahatsız etmemeye başlar.

 • ugurkaradeniz

  deizm; bir yaratıcı var ama din yok kısaca..
  arkadaş bu dünyayı,evreni görüp görebilecek ne varsa herşeyi yaratan bir yaratıcının var olduğunu kabul ediyorsunda onun tabiri caizse(haşa) emek verip yarattığı bizleri başıboş kendi haline birakabilecegine nasıl inanıyorsun her gelen peygamber her nebi insanlığa aynı haberi vermiş hiçbiri bir ötekini inkar etmemiş ve tersi bir iş yapmamış allah bizi yaratıp nasil bırakır bu gayesiz,hikmetsiz bir iş olurdu en yakınından kendini düşün emek verdiğin uğraştığın bir işin akıbetini merak etmezmisin...

 • nosferatu_alucard

  etmem amk. la kardeş leküm diniküm veliyedin. kalplerimiz sağlam kalsın gece gece. zaten bi orospu var unutamıyom sonra konusak bunları.

 • parliament mavisi

  (bkz: Dinlerin gezegen gezegen gönderilmesi)

  Halbuki Bu bakınızı verse tartışmayı ugurkaradeniz adlı arkadaşımız kazanacaktı. Neyse tartışmanıza şöyle yön vermek istiyorum.

  Uzayda başka canlı var mıdır, varsa onlarda da din var mıdır? Dinleri bizimki ile benzer midir? Şayet uzayda hayat yoksa carl sagan'ın da dediği gibi bu büyük bir israf olurdu ki o zaman sadece insanların ve dinlerin yer alacağı bir coğrafya için bu kadar üst düzey çalışma yersiz olurdu.

  Fizik profesörü değilim ama size ufak bir not. iki tip durum vardır. Düzensiz, kararsız durum ve düzenli, kararlı durum. Her olgu, olay ve eylemsizlik denge kurulana kadar, yani kararlı bir hal alana kadarr devam eder. Bitkinin büyümesi bir kararsızlıktır ama çiçek açıp solmayı beklemesi kararlı ve dengeye ulaşmış bir haldir. Tıpkı evrenin genişlemeye devam etmesi gibi. Neyse o pırıl pırıl kafalara güzel bir soru daha. Şayet bir yaratan varsa evrenin genişlemesi niye hala devam etmekte? Tanrı sizce sürekli büyüyen bir evren mi yarattı?

  Bakın açıklama bile yapmıyorum farkındasınız, sadece düşünmenizi sağlıyorum.

  Sözün özü Koca evrende toz zerresi bile sayılamayacak kadar küçük bir anlama sahip olup da evrenin kendisinden daha büyük bir sorunla uğraşan başka canlı türü de yoktur sanırım. O yüzden size sunulan olguları reddedip soru sormaya devam edin.

  1
 • nosferatu_alucard

  "uzayda başka canlı var mıdır, varsa onlarda da din var mıdır? dinleri bizimki ile benzer midir? şayet uzayda hayat yoksa carl sagan'ın da dediği gibi bu büyük bir israf olurdu ki o zaman sadece insanların ve dinin yer alacağı bir coğrafya için bu kadar üst düzey çalışma yersiz olurdu."

  bu açıklamanın aynısını yapmışım daha basitiyle yukarda. illa Carl Sagan mi olmam gerek amk. diyorum ki; bir yaşam söz konusu ise tahminlere göre bize benzeyen canlılarda vardır bize benzeyen canlılar varsa dinleri de olabilir ama
  bilmem kaç milyon ışık yılı uzakta, yok cebrail Vahi getirmiş yok öğle namazı 10 rekatmış, yok Gusul abdestiymiş vs. mantıklı olabilir mi diyorum sabah beri.

  1
 • dmnrzv

  Belki onlar da tam olarak aynı şeyi düşünüyor nereden bileceğiz aq? Belki başka bi galaksideki adam da tam olarak seninle aynı soruyu soruyor şu anda?

  Tek bir tanrı farklı gezegenlere farklı inanç sistemleri ve dinler getirmiş olamaz mı?

  Bence olabilir. Ya da insan algısının çok ötesinde başka şeyler de olabilir.


  Allah var.

  1
 • ugurkaradeniz

  yani bu kadar saçma sapan bir yaklaşım olamaz belki var belki yok bizi dünya ilgilendiriyor birader bi yaratıcının var olduğuna inanıyorsun, yok başka dunyadada din varmi dur şu aşağı Merkürlulere soralım.. senin aklın yok mu Cebrail in getirdiğine inanmiyorsunda yarın Birgün bi uzaylı çıkıp bende muslumanim gardas cami ne tarafta deyincemi inanacaksin nedir ?

 • nosferatu_alucard

  gardaş derse Ankaralı olmuş olur. uzaylı olduğuna inanmam.

 • parliament mavisi

  La bebe ben senin tarafındayım, bana mı atar yapıyorsun :d

  Ayrıca bu konular sürekli namaz kılıp ramazan ayında göstermelik oruç tutanlar ile tartışılacak konular değil. Bakın biz buraya bilim ile ilgili bir çok bilgi yığar ama sonra da "hiçbir şekilde bir yaratanın olmadığını ispatlayamam ama sen de şunu kabul et, sen de bana var olduğunu ispatlayamazsın" diyebiliriz ama Ne yazık karşı taraf bize her zaman mantıktan çok uzakta bir dayatma sunmakta.

  En basitinden kuran'ı kerim'i araştırın bakalım. Neden belli bir coğrafyaya inmiş gibi yazılmakta. Yoksa o zaman yaratan Müslümanların kutuplarda yaşayacağına inanmadığı için mi iftar saati uygulamasını kutba en yakın yerleşim birimine göre ayarlanması gerektiğini söylemiş? Acayip! Deve sidiği de yararlıymış, hmmm bir çöl latifesi olsa gerek. Oysa ki çöl insanına başka iklimden bilgi ver ki sana daha çok inanabilsin. Şayet bir gün din yaymaya kalkarsam ben bu yolu deneyeceğim.

  Ya beyler bana dogmatik veriler ile gelmeyin rica ediyorum. Anlayın işte karanlık çağda toplumu yönetmek zordu ve korku üstüne kurulu bir kast sistemi gerekiyordu. Ödül-ceza, iyi-kötü.

  Ya brolar cehennem neden saf ateş olarak icra ediliyor hiç düşündünüz mü? Çünkü din ortaya çıktığında elektrik henüz icad edilmemişti de ondan :d lan oğlum elektrik çarpması da çok feci bi şey ama insanları korkutacaksan herkesin bildiği ortak bir acı bulmalısın öyle değil mi? Ateş gibi evet!

  O yüzden mantığımı nereye sürüklersem sürükleyeyim dinler bana çok saçma geliyor ama hala bir yaratıcının olup olmadığı konusunda o kadar emin olamıyorum işte. Neyse neyse Konu serin, Mevzu derin, en sevdiğim yerin memelerin. iyi geceler!

 • ugurkaradeniz

  tüm kainati,evreni,dünyayı yaratan bir Allah var ama bizi kendi haline bıraktı öylemi 'saçma geliyor' din. bu ne yaman çelişki lan böyle allah akıl fikir versin.

  1
 • parliament mavisi

  Tanıdığı melek ya da peygamber olan varsa soralım da şu konu kapansın artık.

  Ayrıca seni susturacak harika bir konu biliyorum gardaş.

  (bkz: bahailik)

  Şunu bi araştır istersen çünkü bak adamın teki çıkıp ben peygamberim diyor ve bunu da hz. Muhammed öldükten sonra söylüyor. Bundan sonrası daha acayip çünkü bu adama inanıp iman etmeye başlıyorlar asdfghk. Bak bi 400-500 sene sonra bu din de semavi olur diyeyim sana :d

  1
 • parliament mavisi

  Hahahshabaga yahu daha iyi ya işte, biz de "Allah bizi cidden kendi halimize bıraktıysa şayet bu dinler niye var" diyoruz iki saattir hahahshabaga bari kendinle çelişme bro.

  Neyse Çocuklar alın şu arkadaşı, ben sonuna kadar sıktım. Artık daha fazla suyu çıkmıyor :d

  Bak verdiğim ödeve çalış, yarın soracağım ona göre. Hadi baayss.

  1
 • ugurkaradeniz

  hz.ibrahim,hz musa,hz isa,hz Muhammed hepsi aynı şeyi söylüyor Allah birdir ondan başka ilah yoktur.bir haberi sana bir kişi getirse inanmayabilirsin iki,üç dört ...hz Muhammed son olmak üzere 124 bin peygamber aynı haberi sana getirmiş ne eksik ne fazla ve bu insanların çoğunun birbirinden haberi yok gorusmemisler farklı yerlerdeler.kurandaki mucizelere bir bakın evrenin gelislemekte olduğu,iki denizin birbiriyle buluşup karismadigi... en basitinden 1400 sene önceki bir insan bunları nasıl bilebilir nasıl söyler.evrenin gelislemekte olduğu ne zaman keşfedildi ? bunlar bilimsel örnekler en basitinden madem diğer şeyler sizi tatmin etmiyor bari bu bilimsel kanıtları araştırın bi önyargısız.

  1
 • ugurkaradeniz

  sen o buruşmuş beynini bi sıkta koku yapmasın buralarda.ukala insana bir şey anlatamazsın çünkü anlamak,anlatmak için tartışmaz egosunu tatmin etmek için tartışır.

  1
 • tars

  bu kadar büyük bir evren varken saç kapatma gibi emirler nasıl mantıklı gelebilir şeklinde bir düşünce savunulmuş ama bu kadar büyük bir evrenin olmasından yola çıkarsak insan eylemlerinin hepsi mantıksız,manasız gelecektir. dolayısıyla evrenin büyüklüğünden hareket edip kutsal metinlerin emir ve yasaklarının mantıklılığını ölçmek hatalı olacaktır.


  - bu kadar büyük bir evren varken neden haksızlığa boyun eğmeyelim ? ne anlamı var ?

  -bu kadar büyük bir evren varken neden iyilik yapalım ? ne manası var ?

  -bu kadar büyük bir evren varken neden kurallara bağlı kalalım ? neden ahlak sahibi olalım ? sonuçta katrilyonlarca gezegen var, benim bir yoksula yardım etmem niye anlamlı olsun ?

  -bu kadar büyük bir evren varken neden marketten bir şey çalındığında ceza alıyoruz ?

  bu dört örnek de saçma geldi değil mi ? evrenin büyük olmasıyla yoksul birini doyurmam neden önemsiz olsun değil mi ? veya evren büyük diye hırsızlığa ceza vermek neden mantıksız olsun ? peki bu kadar büyük bir evren varken hacca git, saçını kapat gibi emirler neden mantıksız oluyor ? bu emirlerin mantıklı olup olmaması, çağa uyup uymaması ayrı bir tartışma ancak evrenin büyüklüğü otomatikman bu emir ve yasakları mantıksız yapmıyor..

  evren çok büyük evet. ve bu büyüklüğün içinde insan yok gibi bir şey. ama bizler sahip olduğumuz zihinle evreni anlıyor, tanıyor ve onu çözüyoruz. eylemlerimiz, düşüncelerimiz o kadar da önemsiz değil.

  2