diriliş ertuğrul

 • samco25

  oğuzların kayı boyu'nun, anadoluya gelerek, haçlı ordularına karşı verdiği mücadelenin anlatıldığı, televizyon dizisidir.
  (bkz: ertuğrul gazi) ,osmanlı devleti'ni kuran, osman bey'in babasıdır.

 • babazula

  bu tarz tarih dizilerinin çekilmesi bir yandan iyi bir yandan kötü. iyi çünkü merak edip araştıranlar oluyor. kötü çünkü tv de gördüğü herşeye inanan sığırlar oradakı olayları ilişkileri gerçek zannediyor. tümüyle gerçekler anlatılsa çok sıkıcı olur belki tamam ama iyi niyetli düşünerek kurguyu iyi ayarlamak lazım.
  tanım yapalım: trt de yayınlanan oyuncu kadrosu olarak beğendiğim senaryo olarak battal gazi destanı kıvamında gördüğüm ve izlemeyi bıraktığım dizi.

  2
 • apartman yengesinin sevgilisi

  yapımcısından dolayı her hafta bir bakanın seti ziyarete geldiği dizi. erdoğan ın da seti ziyaret etme planı var olan set.

 • kami.sama

  filinta ile birlikte 'neo*ottoman' ülküsü yolunda ki sinema ayağını oluşturan dizilerdir. akp hükümeti ile kuşkusuz ekonomik ilişkilerinin olduğunu düşündüğüm dizidir.
  ayrı olarak muhteşem yüzyıldan sonra batı tandanslı tarih-savaş dizileri kategorisine girebilecek 2. dizimiz.

  1
 • interizm kusurlari

  bu tür işlerde özellikle aksiyon sahnelerinde hala tecrübesiz olduğumuzu gösteren dizidir. muhteşem yüzyıl ile mukayese edilmemesi gereken bir dizidir. zira muhteşem yüzyıl daha çok saray yaşamını yansıtmaya çalışmıştır fakat diriliş ertuğrul'da durum biraz farklı.

  1
 • somut olric

  Henüz araplaşmamış, töresi yozlaşmamış bir türk boyunun anlatıldığı dizi. Osmanlı devleti'nin -imparatorluğu'nun demiyorum- prototip dönemleri televizyona ancak bu kadar güzel aktarılabilir. TRT'de yayınlanıyor diye önyargılı başlayıp bağımlısı olduğumu belirtmek isterim.

  Az önce aklıma düşen bir repliğini hemen sizlerle de paylaşayım: "atalarımızın destanlarını masal mı sandın? Onlar bebe uyutmak için değil, adam uyandırmak içindir!"

  Onu beğenen bunu da beğendi: "Zülfikâr'dan gayrı kılıç, Ali'den gayrı yiğit olmaz."

  2
 • black spell of destruction

  iZleyicilerin şikayetlerini ve isteklerini dikkate alan dizi.
  Siyaset malzemesi olarak kullanılmazsa güzel bir yapım. Gerek yaşam tarzı gerek o dönemin kıyafetleri iyi yansıtılmış.
  Ertuğrul gaziden başka bamsı beyrek gibi dede korkut hikayesinden esinlenilmiş komik ve başarılı bir karakter göze çarpıyor.
  Ayrieten turgut alp tarihi gerçekliği de olan bir kişilik olarak dikkat çekiyor.
  Oyuncu seçimleri isabetli olmuş ayrıca.
  Bakalım, moğollar muhabbetini merak etmekteyim.
  Umarım islam dünyasını kan denizinde yüzdüren yeni homo sapiens olmuş insanlar olarak lanse etmezler çok . *

  3
 • hayta

  Henüz araplaşmamış türk boylarını fazlasıyla araplaşmış ve dindarlaşmış gösteren tv dizisi. Kötü. Hikâyesinin oluşumuyla gerçekçiliğiyle hak edebildiği tek mertebe kötü.

  iyisi için,

  (bkz: hacivat karagöz neden öldürüldü)

  2
 • yer mi lan anadolu cocugu

  normalde bu dizinin konusu değil ama bu dizi üzerinden bir yorum da ben yapayım.

  "türklerin araplaşması" tabirinin içi biraz fazla yanlı doldurulmuş gibi hissediyorum. türkler anadolu'da da yerleşik hayata kolayca geçmediler. anadolu içerisinde de daima konar-göçer vaziyetteydiler. bu yüzden de anadolu'da türkler (diğer bir deyişle türkmenler) sünni yaşama zor geçtiler. türkler yaşam tarzları gereği uzunca süre kırsalda bektaşi inançlarıyla yaşam sürdüler.

  osmanlı devleti ne zaman türkiye'de (türkiye bir coğrafi isimdir; bugünün topraklarının adıdır) yönetimini sağlamlaştırdı, devlet gibi devlet oldu, şehirler kurdu/geliştirdi; işte o zaman yavaş yavaş şehirli nüfus oluştu (daha belirgin hale geldi) ve siyasal etkenlerle birlikte sünnilik hakim oldu.

  ama bu topraklardaki sünnilik yine de araplardaki gibi değil. çok basit bir örnek; yezid ismi türklerde kullanılan bir isim değil. oysa araplarda sık rastlanabilen bir isim.

  2
 • cayisallama

  2.sezonun fragmanı oldukça heycan verici. Moğal istisalı bu sezon işlenecek. Umarım yalan yanlış olaylara girmeden, reyting kaygısına düşmeden okumayı bilmeyen bizlere tarhi bi nebze olsun anlatırlar.
  [https://www.youtube.com/watch?v=Tpcdbpmjvs0&feature=youtu.be]

  1
 • pechete

  ilk bölümü gerçekten güzeldi, üzerinde uğraşıldığı belli oluyordu. Nedense sonraki bölümlerde o düzeni göremedim. ara ara denk gelince bakıyorum. Yinede fena değil gibi, izlenebilir.
  Asıl önemli olay bu dizinin facebook sayfasında dönüyor bence. oraya girip yorumlara bakın bi dizide müslümanlık kavramı işlendiği için herkes memnun, tarihi birebir bize aktarıyor kafasında. Yahu güzel kardeşim o kadar kolay din değiştiren bi toplum olabilir mi? Tamam reyting açısından çok güzel bir uygulama ama insanların bunu da muhteşem yüzyıl'ı eleşitrdiği gibi eleştirmesi gerekir.
  Ayrıca ilk sezonda bir yerde şirret bi kadın vardı, çakallık çukallık yaparken hemen şaman hatuna gidiyordu. He oğlum he şamanlık sadece büyü yapmak, katakulli çevirmek için vardı.
  Son olarak moğolları bizden çok farklı bi kavimmiş gibi işliyorlarmış, yapmayın öyle şeyler.Ayıp.

 • somut olric

  "Bir nefesine bile hükmedemediğimiz bu dünya için boyun mu bükeceğiz!"

  "Tartışmasız" kendi dalında türk televizyon tarihinin en iyi dizisi olmaya aday.

  Bugün izlerken ev sahibi geldi. Çayımızı içip memleket meselelerinden dem vurmaya gelmiş fakat serde diziyi izlemek var. Yani sağ tarafımdaki ekranda olup bitenlere merak duymakla beraber sol tarafımdaki misafiri de hoş etmek zorundayım. Göz kontağı kurup dinlermiş gibi yapıyorum fakat kulak diriliş'te. Allah affetsin sadece son cümleyi yakalayıp genel bir yorum yapıyorum ve diriliş'i dinlemeğe devam ediyorum. Arkadaşlara kaş göz yapıp ilgilenmelerini tembihliyorum, yok. Hafiften adama kılız ya, akıllarınca tavır alıyorlar. Birini çektim mutfağa, dedim ki adamın ahlâk anlayışı biraz marazlıdır eyvallah, Lâkin misafirdir, bir dediğini iki etmeyesiniz. Şaka tabiî. Dedim ki ilgilenin ulan adamla, sürekli bana konuşuyor. Tamam dediler, ilgilendiler de. Yalnız ekrana dönünce bu sefer de adamın dedikleri ilgimi çekti. Adam konuşurken flash back yapıyor falan, yürüyen memento. Bir hikâyeler anlattı, kafam hâlen daha allak bullak. Sunay akın gibi konuları birbirine iyi bağlıyor. Hayran kaldık. Sene 80 diyor anlatıyor, sene geçen sene diyor anlatıyoe, günümüz ile ta 80'li yıllar arası bağlantı kuruyor, geçiş yapıyor. Ve sırıtmıyor da hayret edersiniz. Velhasıl dizi Piç oldu. Bu da böyle bir anımdır. Kusura bakmayın, anlattım sebepsiz, vaktinizi aldım.

 • black spell of destruction

  Mevzular toparlanana kadar özet geçerek izlediğim dizi.
  Ne güzel gidiyordu amk ortalığı çok karıştırdılar şimdi. Kimin eli kimin götünde belli değil.
  Hele o dodurga beyinin hanımı insanın ömrünü kısaltan cinsten. Noyan reyiz de olmasa çöp olacak neredeyse.

  1
 • ajan

  (bkz: peki be süleyman şah)
  (bkz: boyunun uluları)
  (bkz: obamın beyleri)
  (bkz: hayatımın aşkısı)

  Dizinin ahvali budur.
  Bu arada lost çok bozdu amk.

 • gezginci

  ilk başladığı dönemlerde "bu tutar ki" dediğim dizilerden biriydi.

  1
 • somut olric

  Dizideki kadercilik dozu benim gibi teslimiyetçi bir müslümanı dahi rahatsız etmeye başladı. Belli ki senarist, genel seyirci kitlesinin rahatlıkla kabûl göreceği bir şekilde zekâ kokan kurgu yerine tevâfuka abanıyor. Çünkü böylesi daha kolay. az emek çok para. akp taktiği.

  Hâl böyleyken bu diziyi daha ne kadar takip ederim bilemiyorum. asıl canımı sıkan şu aslında: sanki atalarım şansları yaver gitmese tarih yazamayacaklardı. çanakkale'de ingiliz taburu kaybolmasa biz ayvayı yemiştik değil mi? hadi ya. come on! ölmeyi emredenlerle bu emre itaat edenler tevekkül nedir bilen insanlar idi. şimdi? ulan türkçü diyorsun, adam başımıza hitler kesiliyor. müslüman diyorsun, ya kültürel algılıyor ya da uçlarda yaşıyor. sıkıntı büyük. şükür ki allah hepten büyük. titreyip kendimize gelmek için kış da kapıda. winter is coming de yaaani olmuyo babacıımmm. hayırlısı tabiî.

  1
 • randolph carter

  prodüksiyonu güzel olsa da kurgu ve diyalog bakımından zayıf bir dizi.
  fikrimce türkiye'de çekilmiş en iyi tarihi yapım karagöz hacivat neden öldürüldü filmidir. çünkü filmde o dönemde bursa'da dolaşan bacıyan-ı rum teşkilatı'ndan baldırıçıplak kalenderi dervişlerine kadar her şey düşünülmüş. şivesi, giyim tarzı, şehir yapısı vs o dönemin yapısını iyi bir şekilde anlatıyor.
  diriliş ertuğrul da o bakımdan iyi. kıyafetler, dekorlar, yaşam alanlarının kurgusu, semboller vs gerçeğe yakın. ama diyaloglar berbat. diziyi izlemesem ve sadece sesleri dinlesem malikânede geçen türk dizilerinden biri zannederim.
  tarihi bir yapım olduğu için bir göz atma ihtiyacı hissetmiştim, sarsaydı devam edecektim fakat bu diyalog olayı işi bitirdi. propaganda falan var diyorlar genelde o kadarını bilmiyorum.

  2
 • burayasesgetirecekbirnickgirilecek

  1oo yıl öncesinde yaşananları, savaşı aşkı anlatıyor. reklamları çok çıkıyor ama izlemedim hic. izleyen var mi izlenir mi ?

 • somut olric

  Hangi bölümdü hatırlamıyorum. Gündoğdu bey bir selçuklu beyi ile kervansarayda oturmuş sohbet ediyor. Derken alplerden birine sesleniyor: alpler yemeklerini yediler mi? Alp olumlu yanıt verince o da selçuklu beyine haydi diyor, yemeğe başlayabiliriz. Bu anekdot size de tanıdık geldi mi? Evet, ulu önder de böyle yapardı. Asker yemeğini yer, yaveri gaziye haber verir, gazi sofradakilere hitaben "afiyet olsun." diyip yemeğe başlardı. Onun Nezdinde tüm başbuğların ve erlerinin tini şad, yeri uçmağ olsun.

 • kurt

  Fazla konuşmaya gerek yok saygıdeğer arkadaşlar;

  (bkz: Vakit kaybı)

 • saco

  eksikleri olsa da türk dizi tarihine damga vurmakta olan dizidir.

  en büyük eksisi, 2 saati aşkın bölümlere sahip olması. muhtemelen kanalla alakası bir şey bu. ve bu yüzden gereksiz yere slow motionla dolu oluyor dizi.
  özellikle ikinci sezonda(yani şu anki sezonda) bazı bölümler, birbirinin tekrarı gibi oldu. bazı karakterler tabiri caizse yüz olarak eskidi. hele kadın entrikaları diziyi magazinsel boyutlara getirdi.

  ayrıca hususi olarak beklentim, dizideki dönemde selçuklu sultanı olan sultan birinci alaeddin keykubad, keşke dizide bir bölüm de olsa gösterilse. keza sadeddin köpek de. nasıl ki ilk sezonda halep emirinin sarayı vs. vardı. konya sarayı da o şekilde yapılsa, sultan alaeddin,sadeddin köpek,celaleddin karatay gibi isimler az da olsa öz bir şekilde gösterilse dizi adına çok zengin gelişmeler olur. umarım bu gerçekleşir.

  ayrıca sungur tekin'in gelişi de çok iyi oldu. bilmiyorum akıbeti ne olacak ama güzel bir değişiklik oldu.

  dizideki karakterlerden aytolun,goncagül,selcan, gökçe yani genel manada kadın karakterler bilmiyorum bir tek bana mı öyle geliyor, diziyi bayağılaştırıyor. hani nasıl diyeyim, benzetmek doğru olursa, racon kesmeye çalışıyorlar ama olmuyor abi. yok yani. senarist de bazı bölümlerde çok zorluyor bu karakterleri.

  ayrıca 37.bölümde dahil olan bamsı gerçekten çok önemli karaktermiş, gelişi efsane oldu.

  1
 • sadikhane

  senaryo mehmet bozdağ
  yapımcı mehmet bozdağ
  kafa mehmet bozdağ
  rehberi bekir bozdağ

  2
 • valsarith

  bunu izleyen türkçüler şamanizmi deli gibi itin götüne sokuyorlar lan siz hala farkında değilsiniz amk. hayvan gibi allahuekber nidalarıyla öz kültürünuzle taşak geçiyorlar. siz hala islam ümmet falan ahahahah. ne dinmiş be. araplığı nasıl da sinsice aşılıyorlar millete.

 • kukunhalauzerimde

  bir türk dizisi. hakkında ben hariç herkesin bir fikri varmış. biraz gündeme bakayım dedim ve sürekli bu isimle karşılaştım. cumhurbaşkanı ve okan bayülgen arasında bile tartışmalara yol açmış. ne anlatılıyor bu kadar önemli vallahi merak ettim. dizi lan bu en nihayetinde.

  (bkz: vay anam vay neler dönmüş serhat ya)

 • nymphe

  (bkz: ertuğrul kim aq)

  izlemedim lakin polemiklerini takip ettim.

  sanırım şöyle birşey;

  https://kotusozluk.com/gorsel/2016/11/16/dirilis-ertugrul-1.jpg+diriliş ertuğrul