diyojenin sinoplu olması

 • bittersweet

  ilginç bir hadise. Ben sivas olarak biliyordum ama sinop imiş. Biyografisi de çok enteresan. M.ö 412 yılında sinop'ta doğan diyojen, bir takım kaynaklara göre 16 yaşında babasının yanında bankada çalışmaya başlıyor, bir süre sonra bankadaki altınların saf altın olmadığını, altınların içine gümüş, nikel gibi elementlerin de karıştırıldığını ortaya çıkardığı için şehir meclisi şehri terk etmesinde karar kılıyor. Diyojen şehirden ayrılırken "ben sinop'u terketmiyorum, sizi sinop'ta kalmaya mahkum ediyorum" diyerek olaya tabiri caizse gururlu adımlarla sinop'tan ayrılıp atina'ya gidiyor ve kinizmi -yani kuşkuculuğu-savunan antinsthenes'ten ders almaya başlıyor. Kinizm felsefesi, erdeme ulaşabilmek için açgözlülüğe, hırsa ve ahlaksızlığa karşı durmaktı. Bu felsefeye göre; dünyadaki en büyük problem medeniyet idi. Diyojen medeniyetin insan hayatını karmaşıklaştırdığını ve insanların en önemli ihtiyacı olan öğrenmenin önüne geçen açgözlülüğün önünü açıyordu. Diyojen var olan bütün sosyal değerleri reddediyor bunların insanın egosunu beslediği için tamamen gereksiz ve zararlı buluyordu. Bu sebeple evini terkedip bir fıçıda yaşamaya başladı. Sahip olduğu; medeniyetin ona sağladığı olanakları, giysileri, süsleri reddetti. bir gün egede denizde gezerken korsanlara yakalanıyor ve girite getiriliyor ve köle olarak corinthli bir zengin tarafından satın alınıyor. hayatının en önemli olaylarından biri olan iskenderle karşılaşması bu sıralarda oluyor. Sıcak bir günde çırılçıplak güneşlenirken iskender kendisini hiç önemsemeyen diyojeni farkediyor ve yanına gidip "sen benim kim olduğumu biliyor musun, ben iskenderim" diye diyojene çıkışıyor. Diyojen "ben de diyojenim" diyor iskender'e. iskender diyojenden çok etkileniyor ve istediği her şeyi yapmaya hazır olduğunu söylüyor. Diyojen ise o bildiğimiz meşhur sözünü söylüyor "güneşimi kapatıyorsun; gölge etme başka ihsan istemem" iskender etkileniyor. iskendere kafa tutan adam olarak çağırılan diyojen m.ö 323'te iskender'le aynı gün ölüyor.

  6
 • nosferatu_alucard

  Ben de kırşehirliyim.

 • cugara

  sinop ta bir çok ticari mekanın isim kaynağı olması sonucunu doğurmuştur..
  diyojen mantı dukkanindan tutun da diyojen aparta kadar..

  iskender ile aynı tarihte ölümünde ise şöyle bi detay yer almakta, diyojenin ölüm nedeni net olarak bilinmemekle birlikte intihar ettiği de bu rivayetler arasında yer alır, acaba büyük iskender'in ölümünü kaldıramadı mı? eğer kaldiramadiysa aralarında nasıl bir ilişki vardı acaba?
  iyice kuşkucu olduk..

  1
 • bittersweet

  Ben de sivas olarak biliyordum ama e devlette sinop çıktı.

 • balta

  kızların neyi favorilediklerini incelerken şans eseri denk geldiğim başlık. yeminle akıl tutulması yaşadım. millet nereden ediniyor bu bilgileri anlaması güç. bu adamın her yerde adı diogenes of sinope olarak geçer.

  onu geçtim mö 300 de sivas var mıydı bakalım. sinop, ankara, izmir, trabzon, tarsus vs. tarihi sivas'a göre çok daha eskidir. mö 10 bine git tarsus yine vardır mesela.

  al sana iskender'in haritası;
  https://kotusozluk.com/gorsel/2018/05/05/diyojenin-sinoplu-olmasi-1.jpg+diyojenin sinoplu olması

  hani sivas'ı gösterin burada bana. comana bugün tokat-niksar, ordu-mesudiye, giresun-şebinkarahisar'ı kapsayan bölgedir. kökeni savaşçı bir ulus olan kimmerlere dayanır. ben ve soner arıca'da kimmer soyundan geliyoruz.

  kaldı ki sivas'tan şimdiyeli adam çıkmış mı filozof çıkacak aq. bir sivaslı anca çoluk çocuğun rızkını altılıda yer yahut sözlükçünün teki olup çıkar. başka bir bok olmaz.

  3