doktora yapmak

 • shut the fuck up

  alınan sahte bir master belgesiyle pek mümkün gözükmeyendir, yine de etiketler muazzam orjinal be...*

 • shut the fuck up

  ultra k düşünce programıyla beyne girilen bir hayal. enteresan, hayal olarak kalır mı, düşünce programına bağlı.

  doktora yapsak, ne yapmasak ne.

 • nosferatu_alucard

  ataması olmayan bir bölüm okuyan kişinin düşüncesidir genelde. Misal tarih bölümü. 10 sene atama bekleyeceğime, akademisyen olmaya çabalayım diyor insan.

 • shut the fuck up

  diyelim ki yaptık, ya sonra diye sorulandır. ya sonra, ya sonra...

  (bkz: boş iş)

  1
 • nosferatu_alucard

  10 sene atama beklemekten daha mantıklı. hem ingilizce kasıyorsun hem de olur ya araştırma görevlisi oldun diyelim, 4 küsür aylık alıyorsun. mantıklı bence.

 • fuckyourfeelings

  bitirilen bölümün dışında yapılıyorsa eğer bir deli cesareti iki tüm eğitim hayatınızın toplam zorlunun üç katı daha zor. bir yıl bilimsel hazırlık dersi verilir böyle durumlarda fakat bölümler arasında ders eş değerliği fazla ise bilimsel hazırlık almadan direk derslere başlatılır. fakat böyle bir durumda bile o bilimsel hazırlığın alınması şart. çünkü bir zamanlar sırf geçmek için ezberleyip sınavlarına girdiğiniz ders, doktora aşamasında biliyorsun olarak kabul edilip üç dört kat daha zor haliyle size sunur. zaten doktora aşamasına geldiyseniz yüksek ihtimal bir üniversitenin akademik kadrosundasınızdır. çalıştığınız okuldaki dersler, okuduğunuz okulda olan dersler ve bu dersler çok farklı dersler olunca baya bi bocalıyorsunuz. bu durum da doğal olarak birinden fedakarlık etmek zorunda kalırsınız. meslek etiği kasan biriydeniz iş yerinden fedakarlık edemeyeceğiniz için doktora derslerinden kalıyorsunuz. ‘çok gençsin daha, kal nolacak, bu yaşta başlaman bile çok garip’ sözleri asla teselli olmaz akisine bunları bazen yediremeyip dersten kalmalarnızı kendi öğrencilerinize yansıtabiliyorsunuz.

  yani bazı durumlarda hayatınızın bir bölümünü gerçekten işkenceye çevirebilir. ve kaldı ki özel hayatınız ev hayatınız tamamen yok oluyor. hayatınızı bir birine gayet uzak iki okul arasında tüketiyorsunuz. değiştirdiğiniz ulaşım araçlarımda ki işkenceleri saymıyorum bile.. bir yerde sınıfın kralı sizken başka bir yer de; ‘tam hocam, haklısınız hocam, malım hocam’ diyen taraf oluyorsunuz. eğitim durumundan ziyede psikolojik durumu da gayet zor.