dr. strangelove

 • klea

  dr. strangelove or: how i learned to stop worrying and love the bomb tam ismine sahip bir başka stanley kubrick şaheseri. *
  peter sellers baş roldedir.
  amerikan emperyalizmine, orduya ve savaşa ağır yüklemeler vardır. cinsellik de burada ince çizgilerle işlenir. biraz 'anlayana' tarzında bir filmdir, izlemesi zordur.

 • baltaci

  peter sellers in üç rolde oynadığı george c.scott un gülmekten öldürdüğü * kubrick in kara mizah filmlerinden biri daha. cinsellikten ziyade ağır bir şekilde doktorun hareketleriyle nazi ve pilotun kovboy şapkasını takması, rodeo yapmasıyla milliyetçilik göndermesi vardır. aslında heryere gönderme yapmıştır savaşlara, başkanlara en iyisi siz filmi izleyin. *

 • mikkonen

  george scott'ın bu filmdeki performansı ders niteliğindedir.imdb top 250'de 34. sıradadır.

 • hobarey

  peter sellers'ın 3 farklı rolde oynadığı, kubrick filmi olmasından ziyade, daima sellers'ın müthişliğiyle hatırlayacağım film.

  1
 • tuhafakillimuzirserseri

  kubrick bu filmle faşizmin faal bir hayalet olduğunu kanıtlıyor. güce,iktidara övgünün ve öldürmenin kutsanmasının politikayı beslediğini çok etkileyici bir biçimde anlatıyor.

  1
 • aphid

  stanley kubrick imzalı yoğun kara mizah içeren savaş filmi. film ve kitap gibi konularda genelde en sevdiğim diye belli bir eser seçmem ama şu an biri bana "en sevdiğin filmlerden birini söyle" dese ilk aklıma gelen film bu olur herhalde. bir kere film soğuk savaşla, askerler ve politikacılarla sert bir şekilde dalga geçiyor ve üstelik bunu nükleer savaş korkusunun kol gezdiği, soğuk savaşın en sert dönemlerinde yapıyor. verdiği mesajı ve içerdiği mizahı bir kenara koyarsak en akılda kalan şey elbette peter sellers'in oyunculuğu. kendisi filmde üç farklı rolle karşımıza çıkıyor ve bu rollerin hepsi de birbirinden oldukça farklı ve hikayede önemli konumu olan karakterler.

  --- spoiler ---

  vatanları için kendilerini tehlikeye atarak kahramanlık yaptıklarını düşünen askerlerin aslında kendi ülkelerini ve muhtemelen tüm insanlığı felakete sürüklemesi filmdeki sert ironi ve mizah anlayışına iyi bir örnektir.

  --- spoiler ---

 • hakki bullet

  mükemmel film.

  tanım girdiğime göre meseleye geçebilirim.

  kubrick ve militarizm eleştirisi deyince herkesin aklına ilk olarak full metal jacket geliyor ama bu film beni her zaman daha çok etkilemiştir. yani bir manyağın eline roketleri falan veriyorsun ve herif dünyayı yok ediyor, bakınca absürt görünüyor ama abd'nin başkanının kim olduğuna bir bakmak bence yeterli. yani zamanın ötesinde bir insan olan kubrick kardeşim yine ince görmüş.

  bir de paths of glory vardır yine böyle full metal jacket'ın gölgesinde kalan.

  1
 • lizardking

  mein fuhrer! sahnesini her izlediğimde sandalyeden düştüğüm enfes kubrick filmi. (hoş, hangi filmi enfes değil ki)

  e: düzeltme.

  1