dünya sağlık örgütü

 • yagmur prensesi

  aşı satmak için salgın olduğu yalanını ortaya salmaktan çekinmeyen, sıfat verilecek olsa "şerefsiz" sıfatını layığıyla hakeden örgüt.

 • rakohammas

  (bkz: who)

 • edie britt

  1945 yılında abd'nin san francisco kentinde toplanan birleşmiş milletler konferansı, bu dönemde bütün halkların sağlığının, dünyada barış ve güvenliğin sağlanması açısından temel önem arz ettiğini kabul ederek çin ve brezilya'lı delegelerin bir "uluslararası sağlık örgütü" kurulması amacıyla toplantı düzenlenmesi oybirliğiyle kabul edilmiştir.

  birleşmiş milletler (bm) ekonomik ve sosyal konseyi, söz konusu toplantının hazırlanması için belçika'lı prof.dr. rene sard başkanlığında 15 kişilik bir teknik komite oluşturmuştur. teknik komite kısa bir süre içinde toplantının gündemini saptamış, kurulacak uluslararası sağlık örgütü için anayasa taslağını hazırlamış ve alınması gereken kararları belirlemiştir.

  19-22 temmuz 1946 tarihlerinde new york'da düzenlenen uluslararası sağlık konferansı'nda bm'e üye 51 ülkenin temsilcisi ile gıda ve tarım örgütü (fao), uluslararası çalışma örgütü (ilo), birleşmiş milletler eğitim bilim ve kültür örgütü (unesco), oihp (merkezi paris'te bulunan uluslararası halk sağlığı bürosu), paho, kızılhaç, dünya işçi sendikaları federasyonu ve rockefeller vakfı temsilcileri dünya sağlık örgütü anayasasını oluşturmuşlardır.

  dsö anayasası 22 temmuz 1946 tarihinde 61 ülkenin temsilcisi tarafından imzalanmıştır. dsö anayasası en az 26 üye ülke tarafından resmen kabulu ile yürürlüğe girecektir. bu süre içerisinde dsö işlevlerini yerine getirecek bir ara komisyon seçilmiştir. bu ara komisyon iki yıl süreyle dsö'nün görevlerini yürütmüştür.yugoslav prof. dr. andrija stampar başkanlığındaki ara komisyon tüm çalışmalarını tamamlamış ve 26 üye ülkenin onayı 7 nisan 1948'de gerçekleşmiştir.

  dsö anayasası'nın yürürlüğe girdiği 7 nisan her yıl "dünya sağlık günü" olarak kutlanmaya başlanmıştır.

  prof. stampar başkanlığındaki ara komisyon dsö genel kurulu'nun 24 haziran 1948 tarihinde toplanması için tüm hazırlıklarını tamamladı ve genel kurul bir aylık çalışması için isviçre'nin cenevre kentinde bm sarayında 48 ülkenin temsilcileri ile toplandı. genel kurul (asamble) bir aylık çalışmasını tamamladığında üye sayısı 55'e çıkmıştır. asamble sırasında dsö genel direktörlüğüne kanada'lı dr. brock chisholm seçilmiş, dsö'nün yıllık programı, personeli ve bütçesi onaylanmış, icra (yönetim) kurulu'nu oluşturan 18 üye belirlenmiştir.

  ilk asamble'de ayrıca, bölgesel örgütlenme de tartışılmış ve oluşturulan komisyonun yaptığı çalışma sonucu bölge ofisi kurulması kararlaştırılmıştır.

  bölge ofis'lerinin başlıca amaçlarından biri de dsö ile ulusal hükümetler arasında etkin bir ilişkinin sağlanmasıdır.

  dsö'ne, mayıs 2000 itibariyle 191 ülke üyedir ve 2 ülke de ortak üye durumundadır.

 • thinkpink

  (bkz: world health organization)

 • kam

  türkiye, bu oluşuma 09 haziran 1947 tarihinde katılmıştır.

 • piremses

  sağlık konusunda çeşitli standartlar belirleyen, hemen hemen bütün dünya ülkelerinin üyesi olduğu örgüt.

  DSÖ'ye göre bir hekim saatte 3 hasta bakabilir, Türkiye'deyse son düzenlemelerle bir hekim saatte 12 hasta bakar.

  biz salak mıyız elin evropası gibi bir hastaya 20 dakika ayıralım di mi ama? 5 dakikada hemencecik anlar, ilacını yazar, yollarız. Türk milleti zekidir çünkü. eyy dsö sen kimsin yaa?