donukmavi
Daha önce polonya'da bulunmuş yahut orada yaşayan biri var mı? Kardeşim erasmus için poznan şehrine gidecek. Poznan için uçak biletleri oldukça pahalı oysa varşova için neredeyse yarı fiyatı ve daha fazla aktarmasız uçuş var. Varşova'dan poznan şehrine kolayca ulaşabilir mi? Yol ne kadar sürer?
kukunhalauzerimde
genelde Berlin den gidiyor aktarma yapanlar.
donukmavi
Berlin'den daha yakınmış zaten ama vize aldığı ülke olduğu için önce polonya'ya gitmesi gerekiyormuş galiba.
vickythepicky
otobusle gider zor degil, sadece uzun biraz 7 saat bildigim kadariyla. dedigin gibi polonyaya giris yapmasi gerekiyor.
donukmavi
Tren var mıdır? Çocuk yurda geçicem yetişemez geç saate kalır diye korkuyorum ya
vickythepicky
yetisemezse o gece bi hostelde kalir o kadar da panik yapma.var tren de var, o da 3-4 saat surer. zaten google da aratsan bulursun hepsini fiyatlariyla.
donukmavi
Yahu buldum da güncel midir değil midir bilmiyorum. Bir de adamların dili falan bir garip. Daha önce gitmiş birine de sorayım dedim
fakir
Ya bak seni hiç sevmem ama kardeşine kıyamadım. Aklınız varsa göndermeyin çünkü kimse İngilizce bilmez orada, eski rejimden kalan küflü binalarda aylık 400 Euro yurt parasını bayılırsınız üstüne aç kalır çocuk. Eğitim kalitesi bizden on kat beter öyle söyleyeyim derdi okumaksa boşuna çile çeker bir şey de öğrenemez
donukmavi
Beni niye sevmiyorsun lan :) bak bunu ilk defa duyuyorum he. Bro ne bileyim çocuk öyle istedi gidiyor yani ocakta. Zaten erasmusa kim eğitim için gider ki? Genç çocuk takılsın yani.
fakir
Gezsin görsün diyorsanız tamam ama okula diye gönderiyorsanız işi zor
donukmavi
Ben gezsin görsün diye düşünüyorum. Zaten burs gibi bir şey de alıyor. Bana aylık çok fszla yükü yok yani.
vickythepicky
fakir'e katiliyorum yurtlar cok kotu ama iyi olur insan biraz sikinti cekmeli bence. benim kuzenimi varsova'ya gonderdik bi seneligine, normalde 4 senelik bi okula girmisti orda. ama ilk sene bitince turkiye'ye donup tekrar sinava girdi falan. o biraz lukscu bi bebe o yuzden ona cok iyi oldu biraz zorluk cekmesi, tek basina kalmasi falan. bi de her yere otobus tren var 3-5 euroya. poznan'da iki gunde bunalir ama en azindan hafta sonlari gezer. prag'a falan gelsin, almanya'ya gitsin firsat bulursa. "student agency" diye bi sirketin otobusleri var ucuz ve guvenilir. bunlarda her cuma kampanya oluyo, belirli bi sehre biletler 2 euro oluyo. onlari takip ederse ucuza gezer, bi de ne guzel yalniz adam, hostellerde falan kalir. egitime degil de gezmeye ve hayat tecrubesi edinmeye geliyosa polonya cok mantikli. insanlar cok ingilizce konusmayabilir ama olsun, derdini anlatacak kadar lehce ogrenir ocaga kadar. resmi kurumlarda isi oldugunda zaten okulun ona birini vermesi lazim lehce konusan. ben kendi kardesimi de prag'a getirmektense once bi polonya'ya atmayi dusunuyorum. umarim kardesin sosyal bi cocuktur da butun donem yurtta oturup darlanmaz.. bi sorun olursa kosup gidemem tabi ama polonyada cok arkadaslarimiz var en azindan bi sikinti oldugunda yol gosterebilirler. kardesine iyi eglenceler :)
fakir
Evet polyannanın Polonya hakkındaki görüşlerini okudunuz.
nosqua
benim arkadaşım ukrayna'dan otobüsle geçmişti ama ne kadar güvenli olur bilemiyorum.
vickythepicky
fakir lutfen kalbimi kirmaz misin? <3
donukmavi
Teşekkür ederim herkese çok saolsun :)
eslesemeyenhomologkromozom
Kardeşimi 2 hafta önce krosno’ya gönderdik. Rötarlar yüzünden yurda gidecek otobüsleri kaçırmışlardı. Planlar aksayabiliyor, yorucu bir süreç ve biletler pahalı cidden.