eskilerinladyssii
Arkadaşlar,yaşlılarda veya yatalak hastalarda görülen yatak yaraları için ne yapılabilir bi bilginiz var mı? Çoğu şeyi denediğimiz halde iyi gelmedi geçmedi bir türlü.bitkisel veya tıbbi olarak bu yaraların iyileşmesine yardımcı olacak bildiğiniz yöntemler varsa yardımcı olursanız sevinirim.
isis
sık sık pansuman yaparak yarayı kurutabilirsiniz. ve mümkünse hastayı hareket ettirmek gerekiyor. bizim için pek mümkün olmadığından pansuman ve kremlerle geçmesini sağlıyoruz. doktora başvurun, uygun bir ilaç tavsiye edecektir.
eskilerinladyssii
Anneannem felçli aynı zaman da psikiyatri hastası olduğu için dönem dönem evden çıkaramıyoruz ve hareket de ettiremiyoruz.doktorun verdiği bir şeyi denedik iyi gelmedi malesef aslında çok fazla şeyi denedim iyi gelmedi son bir merhem karışımı ve içine rif ampul kırılan bir ilaç yaptım bi doktor tavsiyesiyle o çok iyi geldi ama çok da kullanmaması lazımmış.alternatif bir şey yapabilir miyim diye sormuştum,teşekkür ederim gene de :)
isis
Alternatif bir şey bilmiyorum ne yazık ki. internette bir sürü şey yazıyor ama ne kadar güvenilir olabilir :/ çok geçmiş olsun. Rica ederim, yine bir şey öğrenirsem yazarım.
merhaba sevgili eskilerinladyssii,

bir süredir alzheimer ve yatağa bağımlı dedemin bakımıyla ilgileniyoruz. yatağa bağımlı olan hastalarda ne kadar dikkat ederseniz edin yatak yaraları çıkıyor ne yazık ki. öncelikle yataktaki konumunu sürekli değiştirin. aynı pozisyonda uzun süreli yatışlara engel olun. geceleri bile uykusunda pozisyon değiştirmeyi ihmal etmeyin.

yaralara gelirsem, biz kantaron yağı kullanıyoruz. öneririm.
eskilerinladyssii
Çok teşekkür ederim isis :) kantaron yağını hiç duymamıştım bizde deneyelim.yatarken pozisyonunu değiştiriyoruz ama kendisi hep dümdüz yatmak istiyor hiç kımıldaman ama zorlayacağız artık yapacak bir şey yok.çok teşekkür ederim sevgili gölge :)
gayatri
merhaba, yaralar çıktıktan sonra ne yapılabilir onu bilmiyorum açıkçası. ama yaraların çıkmasını azaltmak için bişeyler yapabilirsiniz. rahmetli annem sürekli yatakta olduğu için arka bölgesinde sürekli yaralar çıkıyordu. biz de simit yastık almıştık şişme. onunla bi süre yaraları azaltabildik. umarım hastanız yakın zamanda iyileşir, sevgiler.
mavimsi
yatan hastalar da dolaşım bozukluğu olduğu için yatak yaraları daha kolay oluşabilir ve çok hızlı ilerler.bu yüzden ilk olarak yapılması gereken şey yaraların oluşmasını önlemektir. Havalı yataklar kullanılabilir.ama yine de saatte 1 ya da 2 kez pozisyon değiştirmek, bunu yaparken de alttaki çarşafı hızlı çekmemek gerekir. Sizin o ufacık sıyrık olarak gördüğünüz yaralar birkaç gün içinde kocaman bir yaraya dönüşebilir.bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da çarşafın dümdüz olması gerektiği.eğer kırışıklık, kıvrım varsa yine yaralara davetiye çıkar. Genellikle kemik çıkıntılarının üzerinde yaralar oluştuğu için bu kısımlar yastık vb ile desteklenirse de etkisi olacaktır. Ama yara açıldıysa bir doktora danışıp gerekli ilaçları kullanmalı ve pansumana dikkat etmelisiniz.
multimum
Sarı kantaron yağı. Lutfen el yapimi bulmaya çalışın. Gecmis olsun..
eskilerinladyssii
Herkese çok teşekkür ederim gerçekten.kantaron yağından ümitliyim,umarım iyi gelir.simit yastıkla yatış pozisyonuna da dikkat ediyorum bakalım artık.
kimsesiz panda yavrusu
geçen seçimlerde 88 yaşındaki anneannem oy kullanmaya gidiyor ve merdivenden inerken düşüp kuyruk sokumunu filan kırıyor. hemen en yakın hastane olan göztepe araştırmaya kaldırıyorlar. kan değerleri düşük çıktığı için ameliyata alınamıyor, 6-7 gün ayağına kocaman bir ağırlık ile kımıldamadan yatıyor. kimse de demiyor ki bu kadını bi çevirin bi bişi yapın, altına bi yatak alın vs gibi bir şey denilmiyor. ha bugün ameliyat oldu olacak diye bekliyor bizimkiler de ama bir türlü ameliyata alınamıyor. amınakodumun hastanesinde bir yerden bir yere götürürken bile yattığı yatak ile gidemiyor çünkü yatak kapıdan geçemiyor böyle de sikim bi devlet hastanesi. bir yataktan diğerine almamız kadın için ayrı eziyet bizim için ayrı eziyet bas bas bağırıyor acıdan. 10. gün ameliyata alıyorlar 2 gün de hastanede yatıyor etti sana 12 gün ve eve yolluyorlar. yatak yaraları giderek büyümüş, düzenli pansuman yaptırmamıza rağmen yaralar geçmiyor. hastaneye kaldırıyoruz yeniden yaralara 1-2 gün pansuman yapıyorlar ama iyileşme yok. ameliyat kararı veriyorlar ama bu sefer de sıra bekliyor. sabah ameliyatı vardı gittik cenazesini aldık. böyle sikko bi sebepten dünyanın en tontiş en yaşam dolu anneannesi de aramızdan ayrıldı. oysa seneye yaz tatiline avşa'ya gidiyoruz desek kıştan bavulunu hazırlardı. siz siz olun belli bir yaşa gelmiş yakınlarınızı devlet hastanesine götürmeyin diye anlatmak istedim.
dexamethasone
Bir fizyoterapiste danışın mümkünse kendini yoğun bakım ünitesinde geliştirmiş bir fizyoterapiste
sobremesa
babam için kullanmışdık.
fucicort krem
fito krem
bactroban %2 pomad
hametan pomad
bunları karıştırın. yaralara uygulayın.
yara oluşması muhtemek kızzarıklıklara nişasta sürün. bebek pudrasından daha etkili.
geçmişolsun.
yatan hastaların temizliği için köpükler var. durulama gerektirmiyor. onlarıda medikalden araştırabilirsiniz.