entelektüel

 • jokerock

  entellektüel'in doğru yazılmış halidir.
  en iyi tanımını, bülent ortaçgil & fikret kızılok'tan şu sözlere açıklayabiliriz.

  dinamik bir süreç içinde anksiyeteyi dışlamış
  dehümanize davranışlar
  "global village" dediğimiz küresel köyümüzde
  herşey zaten ölümsel... entelektüel
  karşılığı nevrozdur şu bizim uygarlığın
  depersonalizasyon,
  arbitürat, kokain, anfetamin
  oysa ne kadar basit anlayınca bu durumu
  bir elin sesi yoksa iki el... entelektüel
  kırkıncı ayetti galiba lût kavmi
  hani şu malum suçtan
  oysa ben diyorum ki hep aynı, hep yeni baştan
  gen mütasyonu eric... ericsson
  insanın sekiz çağı, sonunda aids
  homoseksüel... entelektüel
  sosyal sorunlar deyince akan sular durur
  kırkbir kere maaşallah yüzkırkbir olur
  fobisi hobiye dönüştüğünden eski bir taktik
  materyalist diyalektik
  oysa bindiği arabada koşar paradoksal iki at
  biri kaçarsa eğer öteki sosyaldemokrat
  castro gibi fidel... entelektüel
  iletişim bozukluğu özel titreşimler,
  aperatiften evvel
  filozofik yaklaşımlar da artık biraz seksüel
  afrodizyak bir sofrada, şişeler virtüel
  geceyarısından evvel
  buda, konfiçyus, marx ya da mendel
  bir kadın tavındadır... entelektüel
  bunları düşünmek kuytu sakin kabuğumda
  ve ara sıra sıyrılıp yaşıyor olmak, sizleri anlamak
  hipokondriyak...
  işte bundan dolayıdır ki saçlarımdaki aklar
  tel tel... entelektüel*

  5
 • unbelievable god

  ya arkadaşlar hala bunu entellektüel yazıp kendini o gruba dahil eden dahili ve harici bedhahlar var ben ona yanıyorum, ona kavruluyorum oh bebeyim onun için kendimi jiletliyorum.

  aslkdjkajsda olm bir de bu marlboro black'in normal bildiğimiz kırmızı, alev alev olan marlboro'dan daha hafif olduğunu söyleyenler var karagözüm çatal karam çingenem. hafif diye diye bir haftadır boğazımız sikildi, adnan polat gibi konuşmaya başladım. mağdurum.

 • bumerang

  bilgili kişi demek aslında ama biz nerde marjinal bir tip görsek entel(kısaltıyoruz bide) kelimesini yapıştırıyoruz.

 • atis serbest

  analatik düşünen insanlar için kullanılır. psikanaliz, marksizm gibi yapısalcı ideolojiler 'entelektüel' kabul edilir. emek, sermaye, burjuva, proletarya, artı değer, bilinçaltı, id- ego- süper ego falan fişman bunlar geçmezse konuşmanda entelektüel sayılmazsın. örneğin: istatistiklerden bahsediyorsan sığ sayılırsın. örneğin: büyüme rakamlarından bahsediyorsan başbakan gibi.. veya örneğin komünist hareketler sonucu:

  çin halk cumhuriyetinde 65 milyon
  sovyetler birliğinde 20 milyon
  kamboçyada 2 milyon
  kuzey korede 2 milyon
  afrikada 1.7 milyon
  afganistanda 1.5 milyon
  doğu bloğundaki komünist devletlerde 1 milyon
  vietnamda 1 milyon
  latin amerikada 150,000
  "uluslararası komünist hareketlerin ve iktidarda olmayan komünist partilerin neden olduğu" 10,000 ölüm!

  gerçekleştirildiğini söylersen sığ sayılırsın. apaçık gerçekleri vurgularsan, telefon görüşmelerini, tarihi gerçekleri, somut kanıtları( yer altından çıkan cephaneler gibi) benzeşmeleri..yine sığ sayılırsın. soyut, analatik düşüneceksin illa... onların arasında, onlara benzeyeceksin..

 • satobiryan

  bu sözlükte zibil gibi bulunan şey.

  1
 • turin

  nazım hikmet'te entellektüel olarak kullanmıştır sözcüğü. fransızca da intellectuel kelimesinden dilimize girmiştir.

  2
 • jokerock

  '' entellektüel mi, yoksa entelektüel mi?'' diye tartışmalara son vermek adına *'ın daha sonuna geldik sayın okuyucular. bir dahaki programda görüşmek üzere, esenle kalın.

  2
 • oznazo

  nazım hikmet, yukarıdaki örnekte sanatını ve zakasını konuşturmuştur. başka bir örnekle açıklamak gerekirse nazım hikmet'in "tuna üstüne söylenmiştir" şiirine bir göz atmamız yeterli olacaktır. bu şiirde, dünyada eşine rastlanmayan bir yöntemle vurgulamak istediği kelimeleri ikişer-üçer tekrarla yazarak şiirde bir dalgalanma yaratmıştır, tuna ve karadenizdeki dalgaları kelimelerle adeta canlandırmıştır.

  yukarıdaki örneğe geri dönünce de benzer bir uygulamayı görürüz; toplumdaki yozlaşmanın sebebi olarak entelektüelleri gösterirken, söz konusu kelimenin ta kendisini bilerek yanlış yazıp anlatmak istediğini vurgulamıştır.

  (bkz: şair şiirde ne demek istemiştir)

  1
 • sapik emlakci

  olmazsa olmaz kelimeleri; postmodern, minimal ve pozitivizm'dir.

 • freeit

  türkiye'de bu aralar toptan alınıp satılan malları ifade eder. akp depoları bu mallarla dolup taşmış vaziyette. chp!deki kemalistlerin malları ise hala yaşasın faşisz deyip solcu entel olduklarını söyleyerek kendilerine ayrılan koltuklardan edilmek istemediklerini göstermeye çalışıyorlar.anlayacağım entelektüel; sakatlar için tekerlekli sandalye neyi ifade ediyorsa devletler için de aynı şeyi...ederler.

  1
 • fakir

  (bkz: labunya)

 • noviembre

  gereksizcilikliktir. daha kısasını bulamadım.

 • kafaninsivriucu

  günümüzde gerçeğiyle çakmasının anlaşılması git gide zorlaşmakta olan ''kişidir''. marjinal olmanın moda olduğu bi' zamandayken paketleri de birbirinden ayırt edebilmek git gide zorlaşıyor.

 • jdek zer

  (bkz: representations of the intellectual)

  1
 • levye

  basit bir şeyi karmaşık şekilde ifade eden kişi.

  3
 • caydaliptonavrattaipdon

  starbucks'ta camın kenarında topluma karşı bacak bacak üstüne atıp bilmem neresine kadar gösteren genç kız sesim sana gelir mi bilmem ama sen entelektüel genç değilsin. saçını şekilden şekile sokup, diline, memesine, hatta bilmem neresine dahi piercing yapan kız/erkek sen de entelektüel değilsin. sohbet masasında çayını yudumlayarak nazım hikmet okuyan, gönül tahtına ziya gökalp'i alan, bahçesinde orhan veli'nin, deniz gezmiş'in, alparslan türkeş'in, dostoyevski'nin bülent ecevit'in gezdiği, faşizme dik duran ama her kaynağı değerlendirmeye çalışan genç, muhtemelen budur o genç

 • daedroth

  (bkz: cem karaca)
  (bkz: yarım porsiyon aydınlık)

 • eliniindir

  kitap okurken aldıkları zevki sexte alamazlar.

 • buddha

  sanılanın aksine, entelektüel olmak için eğitim görmüş olmak gerekmez. sorgulayan, merak eden, araştıran bir akla sahip olmak (ve tabi onu bu şekilde kullanmak) yeter. ülkemizde çok az bulunur entelektüel; hemen hemen herkes öküz gibi yapacağı ''işine yarayacak iş''e odaklanmış, çevresine yokmuş gibi davranmakta ya da hayvan muamelesi yapmaktadır; tabi yaptıkları işin de kendisini ilgilendirmeyen kısmı ile ilgilenmezler; örneğin otobüse binerken ya da arabayla şerit değiştirirken trafiği aksatıp aksatmadıklarını önemsemezler, o iş yapılabiliyorsa, yapılır, veya benzinin *. işte bunun gibi birşeydir entellektüelizm.(bkz: hastasıyım)

  1
 • yer mi lan anadolu cocugu

  şu noktada gramsci baba'ya kulak vermekte fayda var. gramsci, entelektüeli geleneksel entelektüel ve organik entelektüel olmak üzere ikiye ayırmıştır. hoş, organik entelektüel diye bir ukte vermiştik vakti zamanında ama oralı olan olmadı.

  neyse. gramsci'nin organik entelektüel tarifi; toplumun alt tabakasından çıkmış, o tabakanın değerlerine haiz ve/veya yaşantısına entegre etmiş, sağduyulu ve aktivist olmayı gerektirir. geleneksel entelektüel ise, toplumun üst tabakasında bulunan, bulunduğu noktadan aşağıya dair fikirler geliştiren, elitist kimselerdir. bu tanımlardan yola çıkarak ülkedeki entelektüeliteyi ele almakta fayda var.

  ülkemiz entelektüelitesine şöyle bir tepeden baktığımızda göreceğimiz şey, entelektüel kümenin nüfusa oranını, bu entelektüel kümenin ise büyük bir oranda geleneksel entelektüellerden oluştuğunu göreceğiz. çünkü ülkemizdeki entelektüelite tamamen üst katmanlarda yoğurulup pişirilen ve o katmanlarca tüketilen bir hede. alt katmanlar kendi entelektüellerini çıkaramıyor, çıkan entelektüeller ise tepedeki geleneksel entelektüeliteye öykünerek, ona evrilmekteler. bunun, kültürel gelişim anlamında geriye adım atan toplumda, entelektüelitenin kendi sonunu hazırladığını düşünüyorum.

  günümüzde ise entelektüelite, üzerinden mizah üretilen en kullanışlı ve müsait olgulardan biri oldu. gerçi ezelden beri entelektüeller karikatürize edilerek mizaha malzeme olmuş durumdaydı. hatırlayınız; her komedide, her skeçte entelektüeller robdöşambrlı, flarlı adamlardı ve gerzekçe tiplerdi. fakat bu son dönemde mizah özellikle bu yöne çevrilmiş, gün geçtikçe lümpenleşen toplumun daha beğenisini kazanmıştır. popüler mizahçılar (gülse birsel, umut sarıkaya vb.) özellikle bu kesimin üzerine giderek "hahaha ne kadar da komik görünüyorsunuz" mizahı yapmışlardır entelektüellere karşı. he, gerçi mübah bizim entelektüellere belirli dozda uyarıcı mizah uygulamak. çünkü alayı geleneksel ve alayı bunu egosunun hizmetine sunmuş durumda. fakat şu doz fazla! çünkü şu doz, eldeki mevcut entelektüelitenin de günden güne erimesine, kendi içinde evrilip değişmesine ve içersinden organik entelektüelitenin boyut kazanmasına imkan vermeden kurutacak düzeyde. bu bir toplum için sorundur bana kalırsa. çünkü bir toplumu ileriye götürmesinde etkin rol oynayan aygıtlardan biridir entelektüel kesim. entelektüelitenin bittiği yerde sanat biter, felsefe (sorgulama) biter, ileriye yönelik çoğu adım sekteye uğrar.

  bundan dolayıdır ki entelektüellere vururken öldürmemeye dikkat edilmeli. zira "milyonlarca lümpeni götcağızımıza mı sokacağız?" soruları akıllara gelir.

  4
 • diko

  entellektüel yazana mesajla ''hocam ukalalık olarak algılama ama o entelektüel olacak'' diyene denir.

  1
 • somut olric

  entelektüel *

 • otodidakt

  'pragmatist bir manifestonun edimsel imgelenmelerine öykünen yaptırımları karakterize eden kuramların tümünü gerçekleyebilme yetisine haiz bir öngörümsel önerme varyantı olarak kabul edilse de, içsel çatışıklıkları pasivize etmenin bilişsel algılanması söz konusu olduğunda pitoresk bir tümevarım sağlayabilecek bir betimlemeyi, en marjinal kulvarlarda, ayrımlanabilir ve determinist bir tarzda angaje edebilme kapasitesine sahip olan nedir?'

  1
 • moonplase vertigo

  "entellektüel" kelimesinin doğru yazılmış hali.

  "entelektuel kişi, seksten daha iyi şeyler kefedebilmis kisidir."

  3
 • estacado

  oryantalist edward said'in bir kitabıdır aynı zamanda.