entelektüel

 • jokerock

  entellektüel'in doğru yazılmış halidir.
  en iyi tanımını, bülent ortaçgil & fikret kızılok'tan şu sözlere açıklayabiliriz.

  dinamik bir süreç içinde anksiyeteyi dışlamış
  dehümanize davranışlar
  "global village" dediğimiz küresel köyümüzde
  herşey zaten ölümsel... entelektüel
  karşılığı nevrozdur şu bizim uygarlığın
  depersonalizasyon,
  arbitürat, kokain, anfetamin
  oysa ne kadar basit anlayınca bu durumu
  bir elin sesi yoksa iki el... entelektüel
  kırkıncı ayetti galiba lût kavmi
  hani şu malum suçtan
  oysa ben diyorum ki hep aynı, hep yeni baştan
  gen mütasyonu eric... ericsson
  insanın sekiz çağı, sonunda aids
  homoseksüel... entelektüel
  sosyal sorunlar deyince akan sular durur
  kırkbir kere maaşallah yüzkırkbir olur
  fobisi hobiye dönüştüğünden eski bir taktik
  materyalist diyalektik
  oysa bindiği arabada koşar paradoksal iki at
  biri kaçarsa eğer öteki sosyaldemokrat
  castro gibi fidel... entelektüel
  iletişim bozukluğu özel titreşimler,
  aperatiften evvel
  filozofik yaklaşımlar da artık biraz seksüel
  afrodizyak bir sofrada, şişeler virtüel
  geceyarısından evvel
  buda, konfiçyus, marx ya da mendel
  bir kadın tavındadır... entelektüel
  bunları düşünmek kuytu sakin kabuğumda
  ve ara sıra sıyrılıp yaşıyor olmak, sizleri anlamak
  hipokondriyak...
  işte bundan dolayıdır ki saçlarımdaki aklar
  tel tel... entelektüel*

  5
 • nymphe

  durdum ve çevreme baktım. beş kişi sayamadım.

  (bkz: o kadar entelektüel olmak ki kimseyi beğenmemek)

  veya kendini beğenmiş, ukala bir pislik olduğumuz sonucu da çıkabilir.bilemedim.

 • yer mi lan anadolu cocugu

  şu noktada gramsci baba'ya kulak vermekte fayda var. gramsci, entelektüeli geleneksel entelektüel ve organik entelektüel olmak üzere ikiye ayırmıştır. hoş, organik entelektüel diye bir ukte vermiştik vakti zamanında ama oralı olan olmadı.

  neyse. gramsci'nin organik entelektüel tarifi; toplumun alt tabakasından çıkmış, o tabakanın değerlerine haiz ve/veya yaşantısına entegre etmiş, sağduyulu ve aktivist olmayı gerektirir. geleneksel entelektüel ise, toplumun üst tabakasında bulunan, bulunduğu noktadan aşağıya dair fikirler geliştiren, elitist kimselerdir. bu tanımlardan yola çıkarak ülkedeki entelektüeliteyi ele almakta fayda var.

  ülkemiz entelektüelitesine şöyle bir tepeden baktığımızda göreceğimiz şey, entelektüel kümenin nüfusa oranını, bu entelektüel kümenin ise büyük bir oranda geleneksel entelektüellerden oluştuğunu göreceğiz. çünkü ülkemizdeki entelektüelite tamamen üst katmanlarda yoğurulup pişirilen ve o katmanlarca tüketilen bir hede. alt katmanlar kendi entelektüellerini çıkaramıyor, çıkan entelektüeller ise tepedeki geleneksel entelektüeliteye öykünerek, ona evrilmekteler. bunun, kültürel gelişim anlamında geriye adım atan toplumda, entelektüelitenin kendi sonunu hazırladığını düşünüyorum.

  günümüzde ise entelektüelite, üzerinden mizah üretilen en kullanışlı ve müsait olgulardan biri oldu. gerçi ezelden beri entelektüeller karikatürize edilerek mizaha malzeme olmuş durumdaydı. hatırlayınız; her komedide, her skeçte entelektüeller robdöşambrlı, flarlı adamlardı ve gerzekçe tiplerdi. fakat bu son dönemde mizah özellikle bu yöne çevrilmiş, gün geçtikçe lümpenleşen toplumun daha beğenisini kazanmıştır. popüler mizahçılar (gülse birsel, umut sarıkaya vb.) özellikle bu kesimin üzerine giderek "hahaha ne kadar da komik görünüyorsunuz" mizahı yapmışlardır entelektüellere karşı. he, gerçi mübah bizim entelektüellere belirli dozda uyarıcı mizah uygulamak. çünkü alayı geleneksel ve alayı bunu egosunun hizmetine sunmuş durumda. fakat şu doz fazla! çünkü şu doz, eldeki mevcut entelektüelitenin de günden güne erimesine, kendi içinde evrilip değişmesine ve içersinden organik entelektüelitenin boyut kazanmasına imkan vermeden kurutacak düzeyde. bu bir toplum için sorundur bana kalırsa. çünkü bir toplumu ileriye götürmesinde etkin rol oynayan aygıtlardan biridir entelektüel kesim. entelektüelitenin bittiği yerde sanat biter, felsefe (sorgulama) biter, ileriye yönelik çoğu adım sekteye uğrar.

  bundan dolayıdır ki entelektüellere vururken öldürmemeye dikkat edilmeli. zira "milyonlarca lümpeni götcağızımıza mı sokacağız?" soruları akıllara gelir.

  4
 • moonplase vertigo

  "entellektüel" kelimesinin doğru yazılmış hali.

  "entelektuel kişi, seksten daha iyi şeyler kefedebilmis kisidir."

  3
 • levye

  basit bir şeyi karmaşık şekilde ifade eden kişi.

  3
 • estacado

  oryantalist edward said'in bir kitabıdır aynı zamanda.

 • jokerock

  '' entellektüel mi, yoksa entelektüel mi?'' diye tartışmalara son vermek adına *'ın daha sonuna geldik sayın okuyucular. bir dahaki programda görüşmek üzere, esenle kalın.

  2
 • turin

  nazım hikmet'te entellektüel olarak kullanmıştır sözcüğü. fransızca da intellectuel kelimesinden dilimize girmiştir.

  2
 • oznazo

  nazım hikmet, yukarıdaki örnekte sanatını ve zakasını konuşturmuştur. başka bir örnekle açıklamak gerekirse nazım hikmet'in "tuna üstüne söylenmiştir" şiirine bir göz atmamız yeterli olacaktır. bu şiirde, dünyada eşine rastlanmayan bir yöntemle vurgulamak istediği kelimeleri ikişer-üçer tekrarla yazarak şiirde bir dalgalanma yaratmıştır, tuna ve karadenizdeki dalgaları kelimelerle adeta canlandırmıştır.

  yukarıdaki örneğe geri dönünce de benzer bir uygulamayı görürüz; toplumdaki yozlaşmanın sebebi olarak entelektüelleri gösterirken, söz konusu kelimenin ta kendisini bilerek yanlış yazıp anlatmak istediğini vurgulamıştır.

  (bkz: şair şiirde ne demek istemiştir)

  1
 • unbelievable god

  ya arkadaşlar hala bunu entellektüel yazıp kendini o gruba dahil eden dahili ve harici bedhahlar var ben ona yanıyorum, ona kavruluyorum oh bebeyim onun için kendimi jiletliyorum.

  aslkdjkajsda olm bir de bu marlboro black'in normal bildiğimiz kırmızı, alev alev olan marlboro'dan daha hafif olduğunu söyleyenler var karagözüm çatal karam çingenem. hafif diye diye bir haftadır boğazımız sikildi, adnan polat gibi konuşmaya başladım. mağdurum.

 • otodidakt

  yapılan araştırmaya göre Entelektüel seviyemiz, en çok görüştüğümüz beş kişinin ortalamasıymış. şimdi bir an duralım ve şöyle çevremize bakalım.

  1
 • paspaytak

  son altı yedi aydır görüştüğüm tek kişi kendim olduğu için canım kendim. yirim.

  1
 • gayatri

  valla iki aydır işsiz olduğum için çevremde en çok babannemi, babamı, 17 yaşındaki kardeşimi ve kedim şükrüyü görüyorum. durumlar vahim.

  1
 • diko

  entellektüel yazana mesajla ''hocam ukalalık olarak algılama ama o entelektüel olacak'' diyene denir.

  1
 • buddha

  sanılanın aksine, entelektüel olmak için eğitim görmüş olmak gerekmez. sorgulayan, merak eden, araştıran bir akla sahip olmak (ve tabi onu bu şekilde kullanmak) yeter. ülkemizde çok az bulunur entelektüel; hemen hemen herkes öküz gibi yapacağı ''işine yarayacak iş''e odaklanmış, çevresine yokmuş gibi davranmakta ya da hayvan muamelesi yapmaktadır; tabi yaptıkları işin de kendisini ilgilendirmeyen kısmı ile ilgilenmezler; örneğin otobüse binerken ya da arabayla şerit değiştirirken trafiği aksatıp aksatmadıklarını önemsemezler, o iş yapılabiliyorsa, yapılır, veya benzinin *. işte bunun gibi birşeydir entellektüelizm.(bkz: hastasıyım)

  1
 • eliniindir

  kitap okurken aldıkları zevki sexte alamazlar.

 • satobiryan

  bu sözlükte zibil gibi bulunan şey.

  1
 • jdek zer

  (bkz: representations of the intellectual)

  1
 • freeit

  türkiye'de bu aralar toptan alınıp satılan malları ifade eder. akp depoları bu mallarla dolup taşmış vaziyette. chp!deki kemalistlerin malları ise hala yaşasın faşisz deyip solcu entel olduklarını söyleyerek kendilerine ayrılan koltuklardan edilmek istemediklerini göstermeye çalışıyorlar.anlayacağım entelektüel; sakatlar için tekerlekli sandalye neyi ifade ediyorsa devletler için de aynı şeyi...ederler.

  1
 • daedroth

  (bkz: cem karaca)
  (bkz: yarım porsiyon aydınlık)

 • sapik emlakci

  olmazsa olmaz kelimeleri; postmodern, minimal ve pozitivizm'dir.

 • otodidakt

  'pragmatist bir manifestonun edimsel imgelenmelerine öykünen yaptırımları karakterize eden kuramların tümünü gerçekleyebilme yetisine haiz bir öngörümsel önerme varyantı olarak kabul edilse de, içsel çatışıklıkları pasivize etmenin bilişsel algılanması söz konusu olduğunda pitoresk bir tümevarım sağlayabilecek bir betimlemeyi, en marjinal kulvarlarda, ayrımlanabilir ve determinist bir tarzda angaje edebilme kapasitesine sahip olan nedir?'

  1
 • goliath of gath

  bu toplumda en çok dışlanıp, hor görülen ve öcü gibi bakılan. geri kalmış medeniyetlerin ortak hastalığıdır bu. oğlum çalışkan adama inek diyoruz lan biz. korkmayın entelektüel ve elit olmaktan.

 • bumerang

  bilgili kişi demek aslında ama biz nerde marjinal bir tip görsek entel(kısaltıyoruz bide) kelimesini yapıştırıyoruz.

 • fakir

  (bkz: labunya)