5 more entries
 • itiraf etmek gerekirse kadrosunu son derece yeterli görüyorum. her sezon kadroyu yeniden düzmek yerine bir-iki ufak takviyeyle şampiyonluk potasının bir numaralı adaylarından biri olabilirler aslında? ama bunu yapabileceklerine inanmıyorum. bunun bazı nedenleri var.

  öncelikle fenerbahçe deyince akla ezelden beri ülke futbolunun yetiştirdiği en becerikli oyuncuların toplanma adresi geliyor. yabancı futbolcu transferi için de aynı şeyi söyleyebiliriz. her maça kazanmak için çıkan, her rakibinin kendisiyle sanki final maçına çıkar gibi top oynadığı fenerbahçe'nin bu savaşlardan başarıyla sıyrılabilmesi için kazanmayı çok çok iyi bilen, mevkiisinin ülke futbolundaki en iyi oyuncularına ihtiyacı bulunmakta elbette... gelgelelim uzun zamandır bu güce sahip değiller. iyi oyunculara sahipler fakat hemen hemen hiçbir mevkiide mevkiisinin en iyisi olarak nitelendirilebilecek oyuncuya sahip değiller ve bence bu da psikolojik açıdan kendi hanelerine eksi puan yazdığı gibi, rakiplerine de artı puan olarak kaydoluyor.

  mesela şahsen ben 24 yaşındaki attila szalai, 25 yaşındaki min-jae kim ve 31 yaşındaki serdar aziz'le beraber stoper rotasyonunun ülkedeki en iyi savunma olmasa bile gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. beşiktaş veya galatasaray bu üçlünün yanına altyapıdan genç bir çocuk daha koyar ve havada karada şampiyonluğa oynar. fenerbahçe ise bunu yapamıyor. fenerbahçe stopere ramos ve bonucci'yi yanyana çekmeden şampiyonluğa oynayamıyor anasını satayım. camia olarak ya küçülerek büyümeyi öğrenmeleri lazım ya da küçülmeyi sindiremeyeceklerse çok büyük paralar harcamaya devam etmeleri lazım. yazık lan bu çocuklara?

  zincirleme seyreden süreçte taraftarın olur olmaz her aşamada devreye girip süreci daha da beter hale getirmesi ve olası kötü gidişatlarda faturayı sadece yönetime, teknik ekibe ve futbolculara kesmesi de bir diğer etken tabii... son 4-5 sezondur teknik direktörünü taraftarının belirlediği bir kulüp fenerbahçe. teknik direktörü kovan da yine kendisi. inanılası değil, değil mi?

  son olarak da kültürlerinden bahsetmek gerekir.

  şimdi sen son onbeş-yirmi yıllık dilimde düzgün karakterli oyuncu mezun edemiyorsan şayet, zor zamanlarda toparlayıcı rolü üstlenecek adamı da bulamazsın. emre belözoğlu mu, volkan demirel mi ya da caner erkin mi toparlasın bu camiayı? ya da belki gökhan gönül mü? o gün yenilen hurmalar bugün camianın götünü tırmalıyor. her şey gayet açık değil mi?

38 more entries