3 more entries
 • başlığı şimdi gördüm.

  şimdi bu çok kıymet verdiğim bir balık değil. levrek gibi bu da çok kılçıklı. kılçığını alalım derken yarısını atıyorsun balığın. o nedenle tercih nedeni değil. deniz çipurası değilse hiç değil. ancak illa yapılacaksa bir yaklaşım açısı var.

  balık olduğundan kızartma, tava ya da fırın çok bir şey değişmez. az biraz pişirdin mi hazır zaten. buraya çok müdahale edemem. ancak üzerine ederim. ve bu olağanüstü basit sosla ner'den geldiğinizi şaşırırsınız.

  ara bilgi olarak şunu söyleyelim, balığa limon sıkılmaz. belki ertesi güne kalan balıklara. bunun istisnası vereceğim sos tarifi.

  şimdi bunun için sade yağ hazırlamamız gerekiyor önce. tereyağını çok kısık ateşte eritiyoruz. eriyince üzerindeki beyaz köpüğü tamamen topluyoruz. bu yağın bünyesindeki süt protein falan fişman. geriye sapsarı yağ kalacak. bu kalsın.

  bir tasa iki limon sıkalım. ve bunu ocağın üzerine koyalım. karıştıra karıştıra pişirelim bunu. kaynamadan ocaktan alalım. içine sade yağı dökelim. onun da üzerine bir demetin 8'de 1'i ince kıyılmış dereotu. ve karıştır.

  bu sosu fırından yeni çıkan sıcak balığın üzerine döküyoruz.

  mis.

9 more entries