3 more entries
 • ya efendilerin efendisi frante efendi, neden anlamamak için diretiyorsun? valerien ismael kim amk? valerien ismael'den bana ne? mesele isimler değil, zihniyet! hala ısrarla mevzuyu ezeli rekabet eksenine sürüklüyorsun yok şampiyon olamaz, yok sezon sonunu göremez falan?

  bak, beşiktaş'ın son 6 sezonda 3 lig şampiyonluğu var. böyle rezil bir futbol atmosferinde uefa şampiyonlar ligi son 16'sı var. bütün bunların zemini nerede atıldı, biliyor musun? bütün bu maceranın evvelinde slaven bilic döneminde... dönemin beşiktaşlı futbolcuları dahi hiçbir dönemde karşı karşıya kalmadıkları türden fiziksel ve taktiksel antremanlardan bahsediyorlardı. ligde çok başarılı olmamamıza rağmen o bombok kadroyla avrupa ligi'nde sıradışı işler yapmıştık. elbette ki katlanamadık herife. derbi maçlarda ortada yok diye ikinci sezon sonunda gönderdik.

  o gittikten sonra belli bir noktaya gelen fizik kondisyonun kaymağını şenol güneş yedi. ardı ardına iki sezon şampiyon oldu ve üçüncü sezon şampiyonlar ligi'nde namağlup gruptan çıktı. ancak yetersiz antreman programları neticesinde adım adım düşüşe geçti takım. son sezon ricardo quaresma ve caner erkin'in kenar ortalarından başka gol pozisyonu hazırlayamaz hale geldi.

  bu işler bir süreç... türk futbolunun ısrarla algılayamadığı şey bu. yarın olsun isteniyor her şey. ya mesele fenerse şayet, siz daha sürecin hiçbir yerindesiniz.

  erol bulut döneminde çok gördük biz o metodları demişsin. isimler önemli değil ki? adam doğru olanı yapıyordu. bu bir farklılık, bu bir yöntem, bu bir metod değil ki? bu zaten çağın gerekliliği. bütün dünya bunu böyle yapıyor, senin, "biz çok gördük onları, gerekli değil bize öyle şeyler," diyebileceğin bir şey değil ki? yani bu senin bahsettiğin galilei'ye inanmamak gibi...

  biz burada isimleri değil, zihniyetleri tartışıyoruz. ismail kartal, sergen yalçın, aykut kocaman, ersun yanal, fatih terim, mustafa denizli, hikmet karaman falan o isimler değil.

  dünya futbolunda artık gözardı edilemeyecek bir hennes-weisweiler academy gerçeği var. bunu öyle ya da böyle kabul etmek gerekiyor.

3 more entries