• kolombiya'da, kuzey irlanda'da ve ispanya'da benzerleri yapılmış olan süreçtir. en azından bize göre daha iyi bir konumda oldukları ortada.

    çözüm süreciyle ilgili eleştirilere bir nebze hak veriyorum. akp bu süreci epey güdük bir biçimde yürüttü. neden? çünkü akp. çünkü siyasal islamcı. her siyasal islamcı oluşum gibi, elde ettiği gibi elde ettiği gücü kendi ideolojisin meşrulaştırmak için kullandı. normalde devlet içindeki çeteleri temizlemesi gereken bir soruşturma muhalif avına dönüştü. mehmet ağar lüks otel koşullarında hapishanelerde kalırken türkan saylan'ın hayatı kaydırıldı. tam olarak bu yüzden çözüm süreci bu ülkenin elinde patladı.

    işin yöntemi bellidir. bir standardı vardır bunun. hakikat komisyonu kurulur, suça bulaşmış olan herkes yargılanır, legal siyaset desteklenir. böylece, illegal işler için motivasyon yaratan koşullar ortadan kalkar. 3-5 yıllık kötü bir çözüm süreci başarısız oldu, bu yüzden 60 yıldır uygulanan ve bütün sorunları kangren hale getiren yöntemlere dönelim. çok mantıklı.

    kuzey kore kafasıyla düşünüp isveç standartlarında yaşayamazsınız. ya isveç olursunuz, ya kuzey kore. ya demokrasinizi geliştirip en azından makul bir standart yakalarsınız ya da insan haklarını sağlamayı geçtim, insanı korumaktan dahi aciz bir hukuk düzeninde ezilip durursunuz.

1 more entry