2 more entries
 • geçtiğimiz sene avrupanın ikinci en önemli kupasını bu ligden bir takım aldı. bu takım, ligin en iyi 5 takımından birisi bile değildi sezon başı.

  şampiyonlar liginde bayern münih, red bull leipzig ve dortmund çeyrek finale kalmasına kesin gözüyle bakılan takımlar arasında yer alıyor. bunlara ek olarak mönchengladbach, leverkusen gibi takımlar da şampiyonlar liginde portekiz liginin, psg harici fransa liginin, hollanda liginin önemli takımlarıyla başa baş bir şekilde mücadele ediyor.

  premier ligin son 9 senesinde tam 5 kez city şampiyonluğu görüyoruz. geri kalan 4 şampiyonluğun ikisi çelsinin, biri liverpool'un, birisi ise leicester'in. öncesinde ise hepimizin bildiği üzere ağır bir man. utd baskınlığı var. örneğin city'nin ikinci şampiyonluğu olan 13-14'e kadar son 7 senede 5 man. utd şampiyonluğu görüyoruz.

  seria a'da son 11 senenin 9 şampiyonu juventus. kalan iki şampiyonluk ise sadece son iki senede milan ve inter'e gitmiş.

  fransa ligine girmemize bence gerek yok.

  bundesliga'da ise son 10 senedir bayern şampiyon. öncesinde ise bayern'in üst üste en çok şampiyonluğu 98-99 ile 00-01 arası 3 şampiyonluk. geçmişe gittikçe de üst üste daha fazla şampiyonluğunu göremiyoruz bayern'in.

  ligin şampiyonluk açısından çekişmeli geçmediği en azından son 6-7 sene için doğru. tıpkı bir dönem italya, tıpkı fransa, tıpkı nispeten premier lig gibi. ancak ligin geri kalan takımları kendi aralarında oldukça çekişmeli bir lig geçiriyorlar ve oynanan oyunlar da dünya futboluna yön veren oyunlar oluyor. bayern haric çoğu takım aldığı çoğu oyuncunun satışından büyük kar elde ediyor. bundesliga'nın top 3 altı takımları, diğer liglerin önemli takımlarına karşı sıklıkla üstün gelebiliyor ya da başa baş bir mücadele sergileyebiliyor. zaten bayern'in bu dominasyonu olmasaydı premier ligin ardından seria a mı, la liga mı, bundesliga mı tartışmaları dönmezdi bile. net şekilde bundesliga premier ligin hemen ardında konumlanıyor olurdu.