entryniz üstteki entrylere cevap niteliğinde

 • ve sahnede

  herhangi bir başlığa ya da entrye " gönderme" yapan entrylerdir.
  sözlüklerde sıkça rastlanıldığından, önlem alınmazsa iş forumculuğa dek varabilir.

  örnekse:

  içeriğinde;

  " yukarıda bahsedilen...",
  " x'in dediği gibi...",
  " ben öyle düşünmüyorum..."

  şeklinde anlamlar çıkan entrylerdir.

 • ve sahnede

  aynı başlık içerisinde bulunan entry numarasını (#00000 şeklinde) vermek, refere entrye örnektir.

 • kalemator zoe

  gözlemcisinin saldırgan bir tarz olarak bulacağı olası durumudur...laçkalaşmaya mahal vermesi kaçınılmazdır.

 • paradise city

  şu an kötü sözlük'te fazlasıyla rastlanan forumculuk eylemi. bu arada herkese hayırlı forumlar.

 • yeni nick

  ekşisözlük'ün kpss den bile fazla yazar ataması yaptığı şu günlerde moderasyonun üstte/altta bir entry olduğuna şükredip gözardı etmesi lazım.

  versiyon değiştirmekle olmuyor bu işler.

 • randolph carter

  bir entry silinme nedeni. demin çöp kutusunda gördüğüm bir uyarıdır ayrıca.
  bu konuyu ilgili moderatörün başlığına yazmadım, çünkü taraflı ve haksız bir tutum sergilendiğini düşünmüyorum. bir format var sonuçta, moderatörler de bu formatı korumaya çalışıyor, ancak burada biraz sıkıntılı bir durum söz konusu.

  öncelikle bazı konular tartışmaya açıktır. yani "x y'dir" diye tanım yapılıp geçilemeyen, spesifik bir hâle getirilen meseleler söz konusu. iki yargı varsa, bir tartışma vardır ve savunulan fikrin nereyi muhatap aldığının belli olması için refere etmek gerekir. örneğin yazarın yazdığı bir kısım sıkıntılı görünüyorsa ve bu görüş sadece yazara ait olmayan, yaygın bir görüşse bir kısmı gösterilerek eleştirilebilir. gayet normaldir.

  bir de geçenlerde direkt yazdıklarımı refere etmeyi geçtim, formata dahi uymayıp "sen şöylesin sen böyle yapıyorsun" diye bana seslenen bir giriye rastladım. adam entry yazmak yerine telefon etseydi aynı metin çıkardı. hadi onu geçtim sözlükte direkt "xxx diyen bilmem ne" diye başlık açarak "refere" edilme durumu oluyor ve bunlara dokunulmuyor. hayır uçurulmayacağını bilse sülaleme refere edecek, öyle duruyor yani ama herhangi bir yaptırım söz konusu değil.

  yani ne bileyim, garip geldi biraz.

  not: bazı durumlar moderatörlerin gözünden kaçıyor olabilir. dediğim gibi taraflı bir tutum olarak algılamıyorum, belirtmek istedim sadece.

  2
 • dagger

  Entrynin tanım içerip içermemesiyle alakalı olmayan bir kural. Dikkat ederseniz refere ediyor diyor, tanım yok demiyor.

  Sözlüğün sözlük olarak kalması, gereksiz ve seviyesiz bir tartışma ortamı yaratılmaması için en kritik konu bu bence. Entrynin tanım içermemesi zaten çok nadir rastlanılan bir şey. Şudur, budur demek şart değil, konuyla alakalı yazılan her şey tanım ya da tanım devamıdır zaten.

  --- spoiler ---

  ya biraderim ne diyon allah aşkına yok öyle bir şey.

  tanım: bir meyve.

  --- spoiler ---

  Bu örnek referedir mesela. refereden ötesi forum mesajıdır bu esasen. Sonundaki "bir meyve" tanımı da sizinle taşak geçiyorum ya da olayı tam anlamadım demektir. Olay basit; bir tanım var eyvallah, ama refere de hâlâ var. Tanım olduğu sürece refere olabilir diye de bir kural yok. Öyleyse tanım refere ediyor gerekçesiyle silinir. misal hem tanım hem hakaret içeren bir entry tanım var diye durabilir mi? tanım kısmından geçti entry, fakat hakaret veya küfür gerekçesine takıldı. bunda da aynı durum. Robotik davranışlardan kaçınalım. formatı özgünlük ile esnetmek iki tarafa da keyif verir.

 • liberalli

  demin bir entryi ispiyonlarken karşılaştığım ve kendimi sorgulamama sebep olan enrty silinme sebebi.
  bu kural geçerli değil veya şikayet olmadan işlem yapılmıyor.
  hatta kendimi de ispiyonlamak istedim ama yapılamıyormuş.

 • bartvader

  lüzumsuz kural.

  sonuçta cevap vermek isteyen başlık açıp cevap verebilir, di mi?

  9
 • ajan

  entry'nin nitelikli olduğunu belirtir.

  vay efenim sonra da nitelikli entryler girilmiyor diyorlar ulan yasakmış baksana yeni öğrendim.

  2
 • house md

  sözlüğü foruma çeviren gerekçelerden.

  yapmayınız, yaptırmayınız.

 • ktulu

  ben size sekiz telli şektır çalamazsınız demedim ben size sekiz telli replika şektırla dijent yapamazsınız dedimin sözük fortmartlısı

 • parliament mavisi

  nick altında işe yaramayan zımbırtıdır. sonuçta nick altında format yok. tabi hakaret olduğunu düşünüyorsanız şikayet edin orası ayrı ama böyle değil. burada entry'i teşhir edeceğinize yönetime şikayet edin yahu. bu da moda oldu amk, "ühühühüh benim entrymi sildi, bu duruyor ama". amk git de şikayet et o zaman. illa kendimizi haklı gösterip sözlükte arkamıza destek mi arayalım çocuklar? bu neyin telaşıdır anlayamadım gitti.

  benim gibi yapın, kafadan 10 entry ispiyonladım bile. bunu benden başka kim biliyor, elbette kimse. hadi hayırlı işler.

 • house md

  en sık rastlanan entry silinme gerekçelerinden.

  yapmayınız, etmeyiniz.

  3
 • cryptopunk

  öyle öküzler oluyor ki cevap vermeyipte ne yapayım cinsinden.

  1
 • japon milliyetcisi

  #3114836

  hani format? hani sözlük? hani kurallar?

 • omegledaki stranger

  keskin sen de haklısın. 2016lılar falan, gevşek ırz düşmanları falan; eski sözlük kızları eqlesin çabanı takdir ediyorum.

  2
 • nymphe

  nitelikli entry sınıfına girer.

  zor bir durum tabi. bu kadar nitelikli olmak herkesin harcı değil.

  1
 • grammarnazi

  Şu bir avuç lise öğrencisinin sözlükte aktif olduğu süre içinde yazılan her 10 girinin 8'inin girdiği kategori. Bu denli cana yakın ve hoşsohbet yazarlarla aynı platformda bulunmaktan dolayı tabii ki mutluluk duyuyorum deli misiniz? Öyle ki boyunlarına sarılıp olanca gücümle sıkasım geliyor sevgimden.

  Bir ara formata buz gibi aykırı olmalarına rağmen hâlâ silinmemiş olan giri görünümlü sohbet mesajlarını listeleyeceğim bu başlık altında. Kötü sözlük terbiye savunuculuğunun yeri değilmiş ama önceden belirlenmiş kurallarına uymanın tam yeri.

  Ek: Bir giride üstteki giriye cevabı döşeyip döşeyip sonuna siktiriboktan bir tanımcık eklemek, o girinin hâlâ üstteki girilere cevap niteliğinde bir giri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kuralları nerenizle anladığınıza dikkat ediniz.

 • brutus

  bircok yazar yapiyor bu yanlisi. direkt ustteki entrye forum chat tarzi entry giriyor. ee haliyle gozler fazlasiyla kaniyor. rica etsek de yapmasaniz soyle seyler :(

 • henip

  çok aleni olmadıkça "göz kanatacak" bir eylem olduğunu düşünmediğim entry silinme sebebi.

 • nexus

  a l t t a k i n e cevap niteliğinde olma ihtimali yok zaten, saçma anasını satim.

  1
 • sergerdan

  sözlüğün bir tartışma platformu olmadığı, sadece bilgi ya da deneyim paylaşıldığı bir ortam olduğunu gösterir. fakat hiçbir sözlükte bu kuralın çiğnenmesine göz yumulmadığını görmedim. tamam bu kuralın amacı başlıklarda gereksiz uzayan ve sonu hakarete varan tartışmaların oluşmasını engellemek. güzel. fakat hepimiz biliyoruz ki bir başlık altında tüm yazarlar benzer tanımı yapar bir kenara çekilirse sözlükte ne okuyan kalır ne de yazan. fakat başlıkla alakalı diğer girileri okuyup onları baz almak suretiyle hakarete ve saygısızlığa kalkışmadan kendi fikirlerini ifade edebilirse bu hem okumayı hem de yazmayı daha keyifli hale getirir. interaktif bir ortam değil mi burası amk. e o zaman başka giriye cevap niteliğinde giri yazmanın neresi garip. özellikle tartışmaya açık başlıklarda insanlar birbirlerine cevap verebilmeli ve farklı görüşünü söyleyebilmelidir. hakaret ( buna küfürlü kelime kullanmadan ima yoluyla edilen hakaretler de dahil) ve saygısızlık (buna dini, kültürel ve milli değerleri küçümseyici ve onlarla alay edici ifadeler de dahil) olmadığı sürece yazarlar sayfalarca tartışabilir. bu bence güzel bir olay. olması gereken bir şey. bu konunun admin ve moderasyon tarafındam değerlendirilmesini düşünüyorum.

 • don draper

  katılmadığım önerme.