erdoğan'ın çok sevilen bir lider olma gerekçeleri

 • olly

  vardır bunlar.

  1
 • pobeda

  halkını sevmesi. sevdiği için yerden yere vuruyor. amına koyuyor.

  1
 • benim ol

  bütün rezilliklere, yolsuzluklara, polis devletine, zorba dikta rejimine rağmen hala gıkları çıkmadan oturup utanmadan istifa etmeyen 300 küsur yüzsüz ampul vekil bozuntusuna bakılırsa parasıdır.

 • cartmantr

  dini kullanması ve bitmeyen mağduriyetidir.

  1
 • entrynedemek

  islamiyetin çok sevilen bir din olma gerekçeleri ile nerdeyse aynıdır zannımca.

 • majeste1905

  bizim halkımız maduru sever. bunlarda madurumda madur diye ortalıkta gezince,sonuç ortada.

 • hebunkevok

  sevildiğini düşünmüyorum,kendini parayla sevdiriyordur rte: ben bu halka o ayakkabı kutularındaki paraları dağıtacağım,kimseler meraklanmasın. o gizlediğimiz paralar varya lennn pişt dinle hey, biz halk için çalıyoruz taam mı. o yüzden ben sevilmeyeyimde kimler sevilsin ayol,canikom. ben tayip ben halk için çalıyorum. dinide kullanıyoruz ara ara ha eskiden fetoşla kullanırdık şimdi yollarımızı ayırdık. o başka türlü,ben başka türlü çalacağım. olsun be ne çıkar. herkes çalıyor oglim.çalmak gibisi mi var of diyorum valla valla.

 • murataslan

  -efendim, anlaşıldı soruyu değiştirelim o zaman.
  bile bile bir yalana inanmak

 • feritilbudak

  ideolojik olmayan bir tespit: atatürk'ten sonra gerçekten halka giden ilk lider, ecevit de denemişti ama bu ölçüde beceremedi. örnek:karne dağıtmaya a iline gidiyor, çocuğa kaç kardeşinin olduğunu soruyor, '11' cevabını alıyor. aynı gün gece karısıyla birlikte çocuğun evinde. kimse emine erdoğan'ın üzerindeki kıyafet evdeki eşyaların toplam fiyatından fazla mıdır diye sormaz, 'bize geldi' der. benim güzel ülkem...

 • carlos

  kahvede okey oynamaya 4. aranırken, isterse katılabilecek yakınlığa sahip olması.

  ses kayıtlarını okey atarken kimse hatırlamaz.

 • teknodusunur

  1.gerçekler ve kendisi çelişiyor.
  2.hitabeti sağlam aklı örtüp kandırabiliyor.
  3.sürekli paralel devlet çeteler'le mücadele ettiğini söylüyor.
  4.mitinglerini akapeliler dinlemiyor sadece bayrak sallamaya gidiyor.
  5.çok iyi yalan atıp yüzü bile kızarmıyor

 • interizm kusurlari

  beynini fare kemiren insan söylemidir. tayyip erdoğan kendisini sevdirmemiş kömür makarna ve elektiriksiz köylere çamaşır makinesi göndererek kendisine tapılmasını arzu etmiştir. bir çok vatandaşın körü körüne taptığı kişidir. sevseler gerçekleri görür ve tayyip erdoğan'ın seçmenine gerizekalı muamelesi yaptığını görürdü. ama tapınca gözü kararıyor insanın. hırsızlığı, yolsuzluğu, yalanı, dolayı, küfrü ve benzeri kötü ve kaka davranışları görmemekle kalmayıp bir de üstüne "adam sonuçta bir şeyler yapıyor çalsın helal olsun" şeklinde benim totomla güldüğüm çıkışları yapmaları ise bir başka tapmışlık durumudur ve ezikliktir. yazıktır lan.

  1
 • morvlia

  sevilmediği kadar sevilen bu adam belli ki bir zümreyi tatmin edebiliyor. saygı duymak en gerekli demokrasi gerçeğidir.

 • mrgokchem

  kaba saba konuşması, sevenleri tarafından herkese rest çekiyor olarak görünmesi, sokak ağzını iyi bilmesi.

 • dmnrzv

  Bi kere dinden yola çıkarak siyaset yapması. Dini kullanması. Çünkü yazık ki insanımızda "alnı secde gören adamdan zarar gelmez" algısı var.

  ikincisi karizmatik lider olması. Hayır recep bey çok karizma demiyorum. Karizmatik lider diyorum. Hitabet yeteneği muhteşem, işine gelmeyene rest çekiyor, iki dakikada 180 derece dönse de mükemmel bir inkarcı. inkar ediyor. Yapmadık diyor.

  Halkın ağzından konuşmayı çok iyi biliyor. Elitist değil popülist bir yönetici. Halk onda kendinden bir şeyler buluyor. Üniversite mezunu bile olmaması bi sebep hatta. Boğaziçinde okumuş, londrada ekonomi yüksel lisansı yapmış bir adam olsa bu kadar sevilmezdi. Çünkü halktan olmazdı.

 • baholii

  (bkz: sen kimsin ya)

  Benim gönlümü bununla aldı.

  https://youtu.be/4lnaldrNDCU

 • laf ebesi

  (bkz: uzunmuş)
  öyle diyorlar

 • olly

  çok sevilen değil, vazgeçilemeyen lider olma gerekçeleridir.

  bu gerekçeyi de şu şekilde ifade edebilirim:

  sözde koyun sürüsü lâkabı takılan türk halkının gözünü açmasından ibarettir. yıllar boyunca siyaset ve siyasetçi tarafından kullanılarak sağım sağım sağılan halk, akp vasıtasıyla aklını kullanmaya yönlendirilmiş ve artık siyaset tarafından kullanılan değil, siyaseti kullanan tarafa meyletmiştir.

  bir tarafta akp'nin gücünü kullanan halk, diğer tarafta ise halkın gücünü kullanan akp? mesele tam anlamıyla bundan ibarettir.

  toplumun yüzde 50'sinin belki de 60'ının, 2002 yılından bu yana en az bir defa bile olsa akp'ye oy verdiğini; bu oy veren kitlenin oldukça geniş bir kısmının ise akp hükümeti esnasında belli başlı edinimler elde ettiğini düşünelim. siz muhalefet/muhalifler olarak bu hükümete, "yargılanacaksınız," şeklinde seslenirseniz şayet, o hükümeti hangi hataların ve/veya yanlışların içerisinde olursa olsun; sizden daha ılımlı alternatifler türemediği müddetçe halkın gözünde vazgeçilmez yaparsınız.

  ben esasen erdoğan'ın halkın gözünde o kadar da vazgeçilmez olduğu düşüncesinde değilim. hani akp seçmeninin dillerine pelesenk bir tabir var ya hani, "e, akp'ye vermeyek de kime verek, başka biri mi var, kılıçdaroğlu'na mı verek," diye? evet, yolsuzluğun, işsizliğin, terörün, hak ve adaletsizliğin, dibe vuran bir ekonominin sesini böylesine şiddetle çığırdığı bir dönemde kaderinizi şu anki durumunuzdan daha belirsiz ve olasılıken daha da karamsar bir hükümete teslim etmek istemezsiniz.

  sanayicisinden belediyedeki işçisine, esnafından kamu görevlisine, muhtarından ihalelere katılan inşaatçısına kadar akla gelebilecek her alanda hükümete desteğiniz sayesinde edinimleriniz olacak ve oy tercihinizi yargılanabileceğiniz ihtimâle yönlendireceksiniz?

  bu bana sorunun açık ve net yanıtı gibi geliyor. halkın; "ama hapse girer miyim, sevdiklerimden ayrı kalır mıyım," ya da "ama malıma el koyarlar mı, mülkümden olur muyum," endişesiyle alternatif arayışlardan uzakta kaldığını düşünüyorum.

  toplumun hükümet sayesinde edinimlere sahip olan kesimine akp'ye oy vermesi daha rahat geliyor.