eyvah nadir

 • nosferatu_alucard

  -Eyvah nadir-

  Altındağ Belediyesi'nde, Kazım Kartal adlı tiyatro sanatçısının tek kişilik oyunudur. oyun meddahlık kültürünün izlerini taşımaktadır.

  konusu genel olarak: oyunda, modern toplumun dayatmalarına karşı, ezilmeden, ezmeden; asla pes etmeden, hayallerine yürüyen ve kendini gerçekleştirmeye çalışan bir gencin -nadir'in- hayat öyküsü ele alınmıştır.

  oyun içeriği:

  nadir üniversitede, Eczacılık bölümü okumuş ve mezun olduktan sonra ilk iş olarakta bir ilaç firmasına başvurmuştur. iş bu ya, patron kendisini çok dürüst ve onurlu birisi olduğu gerekçesiyle işe almamıştır. Sebebini ise: "iş için tahsil, para için Onur gereksizdir" diyerek eklemiştir.

  Aklı karışan kahramanımız, iş bulmakta başarılı olamadığı için vazgeçip, sevdiği kızın peşine düşme kararı alır. sevdiğime kavuşayım da iş bulurum nasılsa diye düşünmektedir. Fakat talih burda da yüzüne Gülmez. kızın babası, işi olmadığı gerekçesiyle kendisini kapıdışarı eder ve birkaç hafta sonra kızını zengin bir adamla evlendirir.

  nadir artık işsizdir ve daha önemlisi, sevdiceği ve onunla kurduğu hayaller yalan olmuştur.

  yine de pes etmemeyi, hayat felsefesi edinmiş nadir yoluna devam eder. Birçok kötü insanla tanışır, basına onlarca iş açılır ve neticede, mahpusa düşer.

  kendini, hayatı, sistemi hatta tanrıyı bile burda sorgulamak için çok fazla vakit bulur. düşünür, yazar, çizer, okur, sorar, konuşur ve bütün bunların sonunda, hapishaneden çıktığı gün... o bizim bildiğimiz: onurlu, şerefli ve temiz nadir ölmüştür. ölmelidir de, başka türlü bunca adaletsizliğin içinde nasıl varolacaktır ki zaten?..

  nadir kumar oynar, zengin olur. para için, zevk için can alır ve insanlar ona saygı ve sevgi beslemeye başlar. her şeyi... her şeyi elde eder nadir ve oyunun sonunda;

  "insanca bir yaşam için meğer insanlıktan vazgeçmek gerekiyormuş" diyerek adeta hayatının özetini çıkarır.

  oyun son bulur.

  1