fatih sultan mehmet

 • meto51

  istanbul gibi lokomotif bir şehri bize armağan eden büyük adam...

  1
 • defakto

  yaşamı, dönemi pek de iyi bilinmeyen osmanlı hükümdarı. iki kez tahta çıkmıştır. o zamanlar ki adıyla constantinople* şehrini almış, devleti imparatorluk haline getirmiştir. altın paralar bastırtmış, italya'ya kadar uzanmıştır. kendi adıyla anılan kanunlar çıkartıp, taht için kardeş katlini serbest bırakmıştır. dönemine göre çok iyi bir entellektüel olan sultan mehmet, ortadox cemaatini kendi kontrolüne almıştır. italya seferinin nedeni ise roma şehrini de alıp, tüm büyük dinleri tek elden kontrol etmek istemesidir. halk tarafından pek de sevilmeyen sultan mehmet, "türk" anlayışına sahip neredeyse son osmanlı padişahıdır.

 • soli deo gloria

  osmanlı padişahı 2. murat'ın oğludur. 1453 yılında istanbul'u fethetmiştir.

  1
 • kaifili

  eceliyle ölmeyen yavru roma bizans'ı sikertip atmış osmanlı sultanıdır. vakti evvelinde de babasına ayar vermiştir tahta tekrar çıkması için öyle de asi bir ergenliği var yani.

 • quetzallcoatly

  deli cevat la arasında şöle bi olay yaşamışlığı vardır ;

  aniden fatih sultan mehmet gözükür. gemilere ip bağlamış çekmektedir. şžaka olsun diye ipi kestim. fato sulto memo bu yaptığım işe gıcık kapar ve boğdurun onu demiş. ben kaçar kalorifer kazanına saklanırım. bu durum karşısında yer cüceleri beni impataror ilan edip taç hediye ederler..., ben tacı bit pazarında satıp yerine sedef kakmalı tuvalet pompası alır ve kafama takarım ve yer cücelerine hava atarım. yer cüceleri beni kıskanırlar ve balon olup patlamaya başlarlar. ben de kulaklarıma maydanoz sokup kendimle halay çekerim.

  (bkz: delidir ne yapsa yeridir)

 • husneasik

  avni mahlasıyla şiirler söylemiş bir şairdir de kendisi.

 • emyn

  büyük komutan

 • gereksiz yazar

  bosna'yı fethettikten sonra "sakın ola ki, sırp kızları su almak için çeşme başlarına geldiklerinde askerim oralarda bulunmayalar!" fermanını yayınlatan osmanlı padişahıdır.bizim döşü kıllı yeniçeriler bu fermana ne kadar itaat etmişlerdir orası büyük soru işareti.

  1
 • mayonezliarmut

  osmanlı imparatorluğunun en büyük padişahı.
  emre kongar'a göre türklerin batılılaşmasını sağlayan iki büyük liderden birisi.*

 • brckvs

  (bkz: fsm)

 • nevrotikkalem

  yedinci osmanlı padişahıdır. 14 yaşında tahta geçmesinden sonra, avrupa devletleri, osmanlı topraklarına tecavüz etmeye başlamıştır. bu durumu şöyle bir mektupla babası murad han'a bildirmiştir;

  "eğer padişah iseniz, din ve devletin hizmete muhtaç olduğu böyle bir zamanda feragat etmeniz padişahlık vazifesine aykırıdır. eğer padişah ben isem, işte size emrediyorum, silah başına geçiniz. itaat lüzumunu size ihtar ediyorum." diyerek ilk icraatını de ifa etmiştir.

  rumeli hisarı'nın yapılacağı yeri bizzat fatih sultan mehmet seçmiş ve inşaatında da çalışmıştır.

  fetih için döktürülen havan topu dünya tarihinin ilk roketi sayılan bir icadtır ve fatih sultan mehmet han'a aittir.

  şehr-i istanbul'u fetheden padişahın zekasını, karakterini ne kadar yazsakta yeterli gelmeyecektir. dünya tarihinin akışını değiştiren, bir çağı kapatıp yeni bir çağ açan ve getirmiş olduğu adaletle batı'nın karanlık bir dünyadan kurtulmasını sağlayan istanbul'un fethi, muazzam bir hadisedir.

  2
 • kemiksiz iskelet

  --alinti--

  7. osmanlı padişahı fatih 1481'de, anadolu'ya doğru cıktığı seferde hastalandı ve 3 mayıs 1481'de gebze'deki ordugahında öldü. gut hastalığından öldüğü sanılmakla birlikte, zehirlendiği de söylenir.

  istanbul'u fethetmesinden sonra "fatih" lakabıyla anılmıştır. bazı tarihçilere göre istanbul'un fethi, orta çağ'ın sonu yeni çağ'ın başlangıcı olmuştur. bundan dolayı fatih, "çağ açan hükümdar" olarak da tanınır.

  --alinti--

 • kam

  bencil ve egoist bir padişahtır. bunun içindir ki kanuni sultan süleyman'dan sonra osmanlı'nın yıkılmasında önemli rol oynamıştır.

  osmanlı da devlet işleri, kurulduğundan fatih sulta mehmet han'a gelene kadar hep bir kurul tarafından alınmıştır ve kurulun kararlarını sultan onaylamıştır. lakin bu kurulda bulunan diğer türkmen beylerini etrafından savan ve divanı kaldıran fatih kardeş katlini de onaylarak osmanlı'nın dinamikleri ile oynamış ondan sonra yalnızca bir kaç padişah boyunca osmanlı güçlü kalabilmiştir.

 • kam

  az önce photoshop ile o koca burnunu küçülttüm. gerçekten estetik bir görüntüsü oldu.

  tanım: kartal burunlu osmanlı padişahı.

 • sertdize

  dracula diye de bilinen vlad tepeş'in çocukluk arkadaşı.

  1
 • jimbo

  atının yere bastığı görülmemiş, resmini yaptırmak için dönemin ağır toplarını italyadan getirtmiş, bir gecede 76 parça gemiyi de karadan yürütmüş olduğu söylenmektedir en önemli detayları arasında.

 • fatih sultan mehmet

  çağ açan, fatih ismini anlamlı kılan komutan, padişah.

  1
 • kedigozu

  millete bok atmak için gelmiş yazar. daha yeniymiş zaten.
  belli oluyor.

 • yolcu

  annesinin gayri müslim olduğundan dolayı hakkında çıkarılan hrıstiyandı iddialarının aksine hristiyan değil peygamber efendimizin " istanbulu fetheden komutan ne güzel komutan, asker ne güzel askerdir" sözlerine mazhar olabilmek için uğraşan aynı zamanda büyük din alimi akşemsettinin öğrencisidir.

  rivayet o dur ki istanbul'u fethedip ayasofyada ilk cuma namazında imamlık yapması için " üzerine güneş doğmamış biri kıldırsın" dediğinde kimse çıkamamıştır hatta hocası akşemsettin bile. bunun üstüne üzerine hiç güneş doğmamış olan fatih sultan mehmet han kıldırmıştır namazı.

  ayrıca fatih'in isteği ile zamanında peygamber efendimizin övgülerine mazhar olabilmek için istanbul'u fethetmek uğruna şehit olan sahabi ebu eyyub el ensari'nın mezarını akşemsettin bulmuştur. bugün ki eyüp sultan camiisinde türbesi bulunmaktadır.

  ayrıca fatih dönemin şartlarından dolayı kardeş katli kanunnamesi ile "devletin bekasi için kardeş katli vaciptir" demiştir. ancak o zaman ki kut anlayışından dolayı sadece boğdurulurlar, kesinlikle kanları akıtılamaz.

  fatih kısaca deha ve delilik arasında ince çizgide gidip gelebilen dönemin en büyük ve başarılı hükümdarıdır. sonuç itibariyle çağ açıp çağ kapamak herkese nasip olmaz.

  ilaveten adam şu büyük sözü de söylemiştir.

  (bkz: bizim kudretimizin ulaştığı yerlere onların hayalleri bile ulaşamaz)

 • karayilan

  devletin bekasi için kardeş katli vaciptir diyerek varolanı yasallaştıran şahıs. öyle ki bizans sarayına kaçmış kardeşi şehzade orhanı öldürtmek için fetih sırasında adamlar göndermiştir saraya. fakat getirilen onca cesede rağmen şehzade orhan teşhis edilememiştir. bu sırada bizans imparatoru konstantin yiğitçe savaşıyordu ön saflarda. ayrıca hakkında hadis uydurulmuş kişidir.

  (bkz: buhari)

  (bkz: müslim)

  oburluktan öldüğü söylenir ama allah bilir. şimdi yazdıklarıma baktım çok kral padişahmış be, valla sevilmeyecek gibi değil.

 • yelkovan

  bilgi beceri zeka ve birçok konuda ayağının tabanına yetisemeyecegimiz atamız ovunc kaynağımız.

  1
 • abdurrezzak naylonposet

  tom cruise'nin canlandıracağı söylenen padişahımız.
  filmin danışmanı erhan ayfoncu'imiş miş.
  herhangi bir yerde teyyid edemedim varsa bi bilgisi olan bişeler yazsın.

 • sancaktar

  dönemin atom bombası olan şahi toplarının çizimini yapmış yedi lisan bilen alim bir padişahtı. uzunca boylu iri kemikli atik,güçlü bir padişah olan fatih yıkılmaz denilen istanbul surların 1453'te yıkmış ve bu güzel şehri türk ve islam alemine allah'ın izni ile kazandırmıştır.

  2.mehmed'e istanbulun fethi ile tarihçiler fatih sultan mehmed demişlerdir. fatih küçük yaştan itibaren istanbulun aşığıdır. sık sık babası 2.murad'a "beni istanbulu temaşa(seyretmek) etmeye götür" derdi. babası 2.murad han efendi oğlu şehzade fatihi sık sık istanbulu gören bir tepeye götürürdü. fatih saatlerce istanbuldan ayasofyaya bakar iç geçirirdi. fatihin şu sözü istanbulu ne kadar istediğini bize gösterir."ya ben istanbulu alacağım yada o beni."

  "constantinople bir gün mutlaka feth olunacaktır. onu feth eden asker ne güzel askerdir. onu feth eden komutan ne büyük komutandır." peygamber efendimizin bu hadisiyle büyüyen bir çok müslüman istanbulun surlarını kuşatmış ama hiç biri o hadisteki kutlu kişi olamamıştır.

  fatih büyük bir liderdi çağ kapatıp çağ açmış ve islam hoşgörüsüyle feth ettiği şehr-i istanbulda hiçbir cana kıymamış hiç bir tarihi esere,kiliseye dokunmamıştır. bu hoşgörü rönesansın temeli olmuştur.

  allah ondan ve askerlerinden razı olsun...

 • guneslenen yarasa

  homeros'un ilyada ve odysseiasını türkçeye çevirtmiş padişah. truva'nın(veya hektor'un) öcünü aldım diyecek kadar truvalı hissetmiştir kendisini.

 • eslesemeyenhomologkromozom

  17 sinde tahta çıkmış şanlı tarihimizin gururu cihan padişahımızdır.

  1