finlandiya türkiye eğitim sistemi karşılaştırması

 • bertunum

  tanım: finlandiya devleti ile türkiye devletinde mevcut olan eğtim sistemlerinin karşılaştırmasıdır.

  kanım: finlandiya'nın eğitim sistemi, öğrencilerin hayal dünyalarını geliştirip aynı zamanda, doğayı ve çocuklukta öğrenilmesi gereken şeyleri öğrenmeye yöneliktir. türkiye'deki eğitim sistemini hepimiz görüyoruz
  http://video.milliyet.com.tr/finlandiyada-egitim-ogretim-farki_1_45780.htm

  arkadaşlarla yaptığımız yorumlar:
  ben:
  eğitim sistemini değiştirelim. eğitim-öğretim yılını 8-9 ayla kısıtlı tutmayalım. 12 aya yayalım. tabi, ders saatlerini kısaltıp, okulu da, öğrenci için, işkence değil, zevkle geldiği bir yer haline getirmek gerekir.

  arkadaş: sorun zaten cok uzun saatler, cocuklar kendilerine zaman ayiramiyor, cocukluklarini cocuk gibi yasayamiyorlar! sosyal projelere gonullu katilmak icin bile zamanlari yok! zorunlu egitim 13 yila cikmali ama egitim saati azaltilmali bence! ve serbest kiyafete gecilmeli! ayrica odevlerde yaraticilik kullanilmali!

  yine ben: kesinlikle. aynı zamanda, ilk senelerde, öğrencilere "türkiye'nin kuzeyinde mısır, güneyinde pamuk yetişir" diye, öğrenci için boş bilgileri, hayatlarında görmeyecekleri orağı falan öğretmek anlamsız. ilk senelerde el becerilerini geliştireceksin. sonra yetenek ölçeceksin, ona göre meslek hayatına hazırlayacaksın. aynı zamanda, yeteneğine göre meslek seçimi çok önemli.

  uzatılabilir

  1